Auction 62. Pre-stamp period

82

1868 "SŁUŻBA POCZTOWA" - kompletny list służbowy wysłany 28/2 z warszawskiego urzędu pocztowego do urzędu pocztowego w Starej Miłosnej, przesyłka oznaczona idealnie odbitym stempelkiem grażdanką "ПОЧТОВОЕ ДѢЛО" ("Służba Pocztowa"), takie stempelki (Czernik typ I) są praktycznie nieznane i bardzo słabo opisane, z pewnością są to najrzadsze stempelki do oznaczania korespondencji urzędowej; stempel nadawczy typu IIIC, list na papierze "firmowym" Pocztamtu Warszawskiego, na odwrocie czerwona pieczęć lakowa z napisem rosyjskim "Warszawski Urząd Pocztowy dla pakietów" i trąbkami pocztowymi; unikalna całość z pełną treścią w doskonałym stanie zachowania.

1848 list z treścią wysłany 19/1 z Piaseczna przez Warszawę do Łodzi, stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą, warszawski stempel typu IIIC, stempelek do oznaczania korespondencji urzędowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA), na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy "Powiat Warszawski Magistrat Miasta Piaseczno" z godłem.

1845 list (druk - karta drożna) z miejscowości Szaki do Mariampola wysłany 8/7, stempel nadawczy typu IIA, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "INTERESS RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA); z kolekcji S.Rosińskiego.

2 800 PLN
83

1868 około, list z Wolbromia do Olkusza wysłany 8/12, doskonała odbitka stempla nadawczego typ IIIA z datą wpisaną ręcznie, na odwrocie niekompletna pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania.

50 PLN
85

1870 list z Torunia do Kościerzyny (Berent), wysłany 21 6, wewnątrz odbitka dekoracyjnej pieczęci urzędu pocztowego w Toruniu (z godłem i trąbkami pocztowymi); na odwrocie stempelek nadejścia.

50 PLN
86

1942 kompletny list z Sochaczewa do Strzelce koło Kutna.

170 PLN
87

1993 znakomity reprint w twardej oprawie wydanej 1935 roku monografii autorstwa W.Polańskiego i W.Rachmanowa "Marki i stemple pocztowe w Polsce XVIII i XIX wieku", podstawowa pozycja dla zbieraczy przedfilatelistyki i Królestwa Polskiego. Zawiera cięty blok Legenda o Orle Białym, nakład 2000 egzemplarzy.

90 PLN