The auction will end on 07.12.2021

Auction 62. Pre-stamp period

1

1606 kompletny list Anny Branickiej z Ruszczy Lubomirskiej, żony Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, datowany "28 dnia stycznia 1606", wysłany do syna Stanisława Lubomirskiego, który w 1621 pod Chocimiem po śmierci Jana Karola Chodkiewicza dowodził, jako regimentarz wojskami koronnymi i litewskimi, w 1625 został wojewodą ruskim, w 1638 krakowskim, a w 1647 otrzymał od cesarza Ferdynanda III tytuł książęcy, którego to tytułu jak widać używał już wcześniej; był najpotężniejszym magnatem w Małopolsce, pierwszym Panem na Łańcucie; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu i odpisem; zachował się w niezłym stanie, tusz nieco wyblakły, ale czytelny, lekkie przetarcia na krawędziach; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 200 PLN
2

1786 list do do Słupska z adnotacją ręczną nadania.

70 PLN
3

1791 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, kompletny list z pełną treścią w języku niemieckim z Warszawy do Steyer w Austrii, ładna odbitka pieczęci typu II, list w bardzo ładny stanie, fotoatest Jendroszek.

3 800 PLN
4

1800 obwoluta listu z Koszalina.

70 PLN
5

2 600 PLN
6

1808 obszar I Rzeczypospolitej - LIPAWA jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim LIBAU (Dobin 27.2.06.1.01), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Rygi, na odwrocie ładnie zachowana pieczęć lakowa; Libawa po I rozbiorze była jedynym portem morskim Rzeczypospolitej, w III rozbiorze zagarnięta przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

1 500 PLN
7

1808 obszar I Rzeczypospolitej - GOLDYNGA, jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim GOLDINGEN (Dobin 27-2-04.1.01), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Rygi; w 1561 roku Kurlandia ze stolicą w Goldyndze została lennem Rzeczypospolitej, Goldynga była jej stolicą i siedzibą książąt kurlandzkich, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
8

1808 Księstwo Warszawskie, kompletny list z Bielewa do Leszna.

450 PLN
9

360 PLN
10

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Koźmina.

450 PLN
11

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Kościana.

450 PLN
12

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Łyżna.

450 PLN
13

1813 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Leszna.

450 PLN
14

1816 GAZETA LWOWSKA kompletny egzemplarz z idealnie odbitą sygnetą gazetową Lwowskiej Dyrekcji Pocztowej o nominale 1 Kreuzera z 1817 i 1820 roku; sygnety, czyli pocztowe stemple gazetowe zostały wprowadzone w Galicji w 1802 roku, ustanowiono wtedy za wysyłkę (m.in. czasopism) opłaty tzw. stemplowo-gazetowe, których uiszczenie potwierdzano poprzez ostemplowanie gotowego wydawnictwa sygnetą; stemple te są prekursorami znaczków gazetowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

350 PLN
15

1817 list z Piotrkowa do Tuszyna.

120 PLN
16

1820 kompletny list wysłany 29.XII z Koszalina do Miejscowości Okonek (Ratzebuhr), dwuwierszowy stempel nadawczy COESSLIN, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
17

1820 około, koszulka listu z Radziejowa do Włocławka, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA RADZIEIEWO z dopisaną datą "9/9"; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy; dobry stan zachowania;
1820 około, koszulka listu wysłanego z Radziejowa do Włocławka, czerwona odbitka jednowierszowego w stempla nadawczego typu IIA RADZIEIEWO z dopisaną datą "17/8"; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

250 PLN
18

1821 około, list wysłany 14.V z Warszawy do Kielc, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 14 MAII, dopisek "Interes Rządowy" z nazwiskiem osoby prowadzącej korespondencję zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, zaczerniony adres odbiorcy; całość w dobrym stanie zachowania; sygnowane na odwrocie B.W.Trzeciecki.

160 PLN
19

130 PLN
20

1822 kompletny list z Warszawy do Tarnowa, stempel Warszawy typ I.

270 PLN
21

50 PLN
22

1825 około, obwoluta listu z Warszawy do Piotrkowa, stempel Warszawy typ I.

80 PLN
23

50 PLN
24

800 PLN
25

1827 około, koszulka listu wysłanego 3.XI z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 3 NOVEMBRIS, adnotacje pocztowe: "30" niebieskim atramentem i "38" czerwonym, na odwrocie "50" i "25" czarnym atramentem, pieczęć lakowa nadawcy; zgrabna całość w słabszym stanie zachowania.

140 PLN
26

1 200 PLN
27

100 PLN
28

1834 list tzw. "obciążony" paczką o wadze 2 funtów - dopisek "przytym paka", wysłany 21.12 z Rawicza do majątku Chocieszewice, adnotacje pocztowe dopisane czerwonym atramentem; na odwrocie pieczęć lakowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
29

50 PLN
30

80 PLN
31

1836 około, koperta listu pieniężnego tzw. "obciążonego" paczką o wadze 3 łutów - dopisek "przytym paczka w ktorej jest Złł 8. sub sig R.G.S.", wysłanego 1/11 z Suchedniowa do Radomia, stempel nadawczy typu IIA SUCHEDNIOW z dopisaną datą, opłata 83 gr, na odwrocie dobrze zachowana (przełamana) pieczęć lakowa nadawcy z godłem BANK POLSKI KASSA GÓRN. OKRĘGU WSCH; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
32

1837 obszar I Rzeczypospolitej - STACKELN (obecnie Strenči na Łotwie), owalny stempel rosyjski z napisem łacińskim "POST:STACKELN 18" (Dobin 40.4.20) odciśnięty na kompletnym liście do Dorpatu, ręcznie dopisana data wysyłki, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy "Ringenberg Rahlenhof"; miejscowość Stackeln położona była na trakcie pocztowym Ryga - Dorpat w Kurlandii, która w 1561 roku została lennem Rzeczypospolitej, w wyniku traktu w Oliwie w 1660 roku kończącym okres Potopu szwedzkiego Rzeczpospolita zrzekła się znacznej części Inflant; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

800 PLN
33

1 000 PLN
34

1839 list z Koszalina (Coeslin) do Bytowa (Bütow).

60 PLN
35

60 PLN
36

1840 około, list z Dramburga (dzisiaj Drawsko Pomorskie) do Szczecina.

55 PLN
37

55 PLN
38

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawy typ IIIC (PZP 398e).

50 PLN
39

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Zgierza, stempel warszawski typu IIIC o średnicy 18,5 mm, stempel "Interes Rządu Polskiego" w owalu z datą.

50 PLN
40

1840 około, obwoluta listu z Warszawy do Tuszyna, stempel warszawski typu IIIC o średnicy 18,5 mm, stempel "Interes Rządu Polskiego" w owalu z datą.

50 PLN