Auction 57. WW1 military postage

332

1915 karta polowa wysłana 25.4.15 z audytoriatu I. Brygady do Nowego Targu, bardzo późne użycie datownika ETAPPENPOSTAMT 118, czarny stempel "I Brygada Leg.Polsk.".

180 PLN
333

1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno.

85 PLN
334

1915 sekretnik od płk.Jana Romera dowódcy austriackiego 32 Pułku Artylerii Polowej do prof.Władysława Abrahama we Lwowie, wysłany 17.XI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej nr.6, pieczęć formacyjna z orłem "K.u.K. FELDKANONEN REGIMENT Nr.32"; ciekawa treść listu!!!

Płk.Jan Romer późniejszy generał Wojska Polskiego, był dowódcą Grupy Operacyjnej "Bug", która walczyła w Małopolsce Wschodniej i Galicji, a 10.I.1919 wkroczyła do Lwowa, przełamując pierścień okrążenia ukraińskiego; Prof.Władysław Abraham, rektor Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1899-1900, ojciec generała Romana Abrahama - dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w Kampanii Wrześniowej.

600 PLN
335

150 PLN
336

1915 kartka na ozdobnym formularzu poczty polowej z Kutna do Niemiec.

80 PLN
337

1916 (?) list na papeterii szpitala zapasowego nr 42, wysłany 1.VI za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego do Berlina.

50 PLN
338

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

120 PLN
339

1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.IX za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej, adresowana do Londynu !!! na odwrocie sygnowana.

150 PLN
340

60 PLN
341

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "O. IK. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

Fi.16
60 PLN
342

120 PLN
343

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.II przez oficera werbunkowego Legionów, za pośrednictwem urzędu etapowego w Dąbrowie (kasownik z wyróżnikiem "b") do Piotrkowa, owalna pieczęć formacyjna z orłem: "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH w Dąbrowej" (Berek P349) dodatkowo odciśnięta na odwrocie, stempelek cenzury "K.u.k. Kreiskommando DOMBROWA Zensurstelle" (Berek C21); całość w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
344

1916 formularz austriackiej poczty polowej, wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta.

30 PLN
345

40 PLN
346

1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
347

100 PLN
348

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast ( ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
349

1916 koperta wysłana 11.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne.

20 PLN
350

800 PLN
351

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 17.VII z urzędu etapowego w Końskich, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, niebieski stempelek w ramce "C. i k. Komenda Legionów Polskich" u Berka nieopisany!!! cenzura; dobry stan zachowania.

140 PLN
352

1916 korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasownik "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "e"; kopertę po sprawdzeniu zawartości i ocenzurowaniu treści listu, zabezpieczono lakowymi pieczęciami cenzury, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
350 PLN
353

100 PLN
354

1916 kartka z poczty polowej 355 27.1.16 do Glinik, stempel formacyjny Kompanii Baonu Legionów Polskich.

120 PLN
355

1916 kartka polowa wysłana ze szpitala polowego do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / Poczta polowa 118.", czytelnie odbity stempel.

130 PLN
356

10 PLN
357

20 PLN
358

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde", wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
700 PLN
359

1916 kartka z poczty polowej w Dąbrowie do Pragi, stempel cenzury wojskowej.

80 PLN
360

60 PLN
361

1916 list z poczty polowej w Łęczycy.

50 PLN
362

1916 list z poczty polowej w Turku.

50 PLN
363

1916 list z poczty polowej w Jabłonnej.

60 PLN
364

1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami, przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, wysłany 20.IX za pośrednictwem poczty polowej 284 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa, treść pisana po polsku; pieczęć formacyjna.

120 PLN
365

1917 Legion Ukraiński - widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X za pośrednictwem poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem b), przydzielonej do obsługi jednostek Legionu Ukraińskiego, do miejscowości Kuty; pieczęć formacyjna; zwraca nietypowy stempelek cenzury; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania/

250 PLN
366

20 PLN
367

1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Radomiu, adresowany na pocztę polową 378, cenzura.

40 PLN
368

20 PLN
369

1917 list wysłany 19.VIII za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 334 do Wieliczki; ciekawy stempel formacyjny "K.u.k. Pferdefelddepot Nr.75"; temat - KOŃ.

100 PLN
370

1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz wysłany 22.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.240 na adres poczty polowej 378 - Polskiego Korpusu Posiłkowego, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny.

100 PLN
371

1917 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, czysty sekretnik z orłem i napisami "WOJSKO POLSKIE/ Komitet Narodowy Polski", pełna oryginalna guma, dekoracyjny walor w minimalnie słabszym stanie zachowania (na dolnym i lewym marginesie niewielkie ubytki fragmentów lica papieru, na prawym marginesie sklejone rozdarcie); wśród papeterii polskich formacji wojskowych sekretniki należą do najrzadziej spotykanych - oferowany egzemplarz jest z dużym prawdopodobieństwem unikalny!

220 PLN