332 |
1915 karta polowa wysłana 25.4.15 z audytoriatu I. Brygady do Nowego Targu, bardzo późne użycie datownika ETAPPENPOSTAMT 118, czarny stempel "I Brygada Leg.Polsk.". | |
| 180 PLN | |
333 |
1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno. | |
| 85 PLN | |
334 |
1915 sekretnik od płk.Jana Romera dowódcy austriackiego 32 Pułku Artylerii Polowej do prof.Władysława Abrahama we Lwowie, wysłany 17.XI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej nr.6, pieczęć formacyjna z orłem "K.u.K. FELDKANONEN REGIMENT Nr.32"; ciekawa treść listu!!! Płk.Jan Romer późniejszy generał Wojska Polskiego, był dowódcą Grupy Operacyjnej "Bug", która walczyła w Małopolsce Wschodniej i Galicji, a 10.I.1919 wkroczyła do Lwowa, przełamując pierścień okrążenia ukraińskiego; Prof.Władysław Abraham, rektor Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1899-1900, ojciec generała Romana Abrahama - dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w Kampanii Wrześniowej. | |
| 600 PLN | |
335 |
1915 kartka z poczty etapowej 355 20.XII.15 ze stemplem formacyjnym "KOMENDA 3go BATALIONU 2-go PUŁKU I-go POLSKIEGO LEGIONU". | |
| 150 PLN | |
336 |
1915 kartka na ozdobnym formularzu poczty polowej z Kutna do Niemiec. | |
| 80 PLN | |
337 |
1916 (?) list na papeterii szpitala zapasowego nr 42, wysłany 1.VI za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego do Berlina. | |
| 50 PLN | |
338 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 120 PLN | |
339 |
1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.IX za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej, adresowana do Londynu !!! na odwrocie sygnowana. | |
| 150 PLN | |
340 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura. | |
| 60 PLN | |
341 |
1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "O. IK. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych. | Fi.16 |
| 60 PLN | |
342 |
1916 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 16.XII z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, cenzury; dekoracyjna całość. | |
| 120 PLN | |
343 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.II przez oficera werbunkowego Legionów, za pośrednictwem urzędu etapowego w Dąbrowie (kasownik z wyróżnikiem "b") do Piotrkowa, owalna pieczęć formacyjna z orłem: "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH w Dąbrowej" (Berek P349) dodatkowo odciśnięta na odwrocie, stempelek cenzury "K.u.k. Kreiskommando DOMBROWA Zensurstelle" (Berek C21); całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
344 |
1916 formularz austriackiej poczty polowej, wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta. | |
| 30 PLN | |
345 |
1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna. | |
| 40 PLN | |
346 |
1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
347 |
1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy. | |
| 100 PLN | |
348 |
1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast ( ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
349 |
1916 koperta wysłana 11.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne. | |
| 20 PLN | |
350 |
1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Fi.1 |
| 800 PLN | |
351 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 17.VII z urzędu etapowego w Końskich, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, niebieski stempelek w ramce "C. i k. Komenda Legionów Polskich" u Berka nieopisany!!! cenzura; dobry stan zachowania. | |
| 140 PLN | |
352 |
1916 korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasownik "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "e"; kopertę po sprawdzeniu zawartości i ocenzurowaniu treści listu, zabezpieczono lakowymi pieczęciami cenzury, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 350 PLN | |
353 |
1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
354 |
1916 kartka z poczty polowej 355 27.1.16 do Glinik, stempel formacyjny Kompanii Baonu Legionów Polskich. | |
| 120 PLN | |
355 |
1916 kartka polowa wysłana ze szpitala polowego do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / Poczta polowa 118.", czytelnie odbity stempel. | |
| 130 PLN | |
356 |
1916 karta pocztowa wysłana z Sanoka do Przemyśla, rzadki stempel cenzury wojskowej w Sanoku, słaby stan, przycięte narożniki. | |
| 10 PLN | |
357 |
1916 karta polowa wysłana z poczty polowej w Hrubieszowie 29.II.16 do Lubiąża, datownik poczty etapowej 183, ładnie odbite stemple formacyjne oraz stempel cenzury. | |
| 20 PLN | |
358 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania; 1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde", wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej. | Fi.17 |
| 700 PLN | |
359 |
1916 kartka z poczty polowej w Dąbrowie do Pragi, stempel cenzury wojskowej. | |
| 80 PLN | |
360 |
1916 list z poczty polowej w Lubiążu Małym do Hrubieszowa ze stemplem cenzury wojskowej w Oświęcimiu. | |
| 60 PLN | |
361 |
1916 list z poczty polowej w Łęczycy. | |
| 50 PLN | |
362 |
1916 list z poczty polowej w Turku. | |
| 50 PLN | |
363 |
1916 list z poczty polowej w Jabłonnej. | |
| 60 PLN | |
364 |
1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami, przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, wysłany 20.IX za pośrednictwem poczty polowej 284 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa, treść pisana po polsku; pieczęć formacyjna. | |
| 120 PLN | |
365 |
1917 Legion Ukraiński - widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X za pośrednictwem poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem b), przydzielonej do obsługi jednostek Legionu Ukraińskiego, do miejscowości Kuty; pieczęć formacyjna; zwraca nietypowy stempelek cenzury; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania/ | |
| 250 PLN | |
366 |
1917 list wysłany 2.XI za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Bydgoszczy, listowa pieczęć formacyjna. | |
| 20 PLN | |
367 |
1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Radomiu, adresowany na pocztę polową 378, cenzura. | |
| 40 PLN | |
368 |
1917 koperta-formularz wysłana 28.I za pośrednictwem poczty polowej niemieckiej 26 Dywizji Landsturmu do Berlina; listowa pieczęć formacyjna. | |
| 20 PLN | |
369 |
1917 list wysłany 19.VIII za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 334 do Wieliczki; ciekawy stempel formacyjny "K.u.k. Pferdefelddepot Nr.75"; temat - KOŃ. | |
| 100 PLN | |
370 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz wysłany 22.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.240 na adres poczty polowej 378 - Polskiego Korpusu Posiłkowego, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny. | |
| 100 PLN | |
371 |
1917 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, czysty sekretnik z orłem i napisami "WOJSKO POLSKIE/ Komitet Narodowy Polski", pełna oryginalna guma, dekoracyjny walor w minimalnie słabszym stanie zachowania (na dolnym i lewym marginesie niewielkie ubytki fragmentów lica papieru, na prawym marginesie sklejone rozdarcie); wśród papeterii polskich formacji wojskowych sekretniki należą do najrzadziej spotykanych - oferowany egzemplarz jest z dużym prawdopodobieństwem unikalny! | |
| 220 PLN | |