21244 |
1918 okupacja niemiecka Rumunii, frankatura dwukolorowa, miejscowy list ofrankowany znaczkami III wydania przedrukowego, wysłany miejscowo 23.VIII w Bukareszcie. | Mi.8a, 9a |
| 50 PLN | |
21245 |
1918 okupacja austro-węgierska, wydanie z podobizną cesarza Karola, list wysłany 31.V za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do Zurychu, opłacony według taryfy dla karty pocztowej (!); stempelek austriackiej zagranicznej cenzury wojskowej; dobry stan zachowania. | Mi.58 |
| 150 PLN | |
21246 |
1918 okupacja niemiecka Rumunii, mieszana frankatura znaczków różnych wydań, przefrankowany list, wysłany 24.V miejscowo w Bukareszcie; dobry stan zachowania. | Mi.2, 6 |
| 80 PLN | |
21247 |
1918 okupacja niemiecka Rumunii, wydanie dla obszarów zajmowanego przez 9 Armię, karta z przedrukiem, długość napisu Postkarte 23 mm, wysłana 6.IV z Bukaresztu do Berlina (bez treści); cenzura; bardzo dobry stan zachowania. | Mi.P1 |
| 100 PLN | |
21248 |
1918 DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA Poczty Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, przekaz pocztowy opłacony znaczkiem austriackim za 50 h. nadany 2.XI., następnego dnia po proklamacji niepodległości, w Złoczowie, do Brzozowa w Galicji, gdzie kilka dni wcześniej 28.X. powołano Polską Komisję Rządzącą pod przewodnictwem W.Witosa; unikalny walor z pierwszego okresu niepodległości obu państw, na karcie wystawowej z wyczerpującym opisem; wysoka wycena katalogowa, doskonały stan zachowania, gwarancja Schmutz. W październiku 1918 w mieście rozlokowano austriacki 35 pułk obrony krajowej składający się w większości z Ukraińców, 1.XI.1918 polscy oficerowie i żołnierze zostali zmuszeni przez Ukraińców do złożenia broni, a ukraińskie kompanie zajęły najważniejsze urzędy w mieście m.in. pocztę; rządy ukraińskie i prześladowania polskiej ludności Złoczowa i okolic trwały do 27.V.1919, kiedy to do miasta wkroczyły polskie oddziały. | Mi.195 |
| 4 000 PLN SOLD | |
21249 |
1918 kartka z Wesenberg 25.9.18 do Rewala, stempel cenzury. | |
| 50 PLN | |
21250 |
1918 okupacja austro-węgierska, ENKLAWA JASNA GÓRA - widokówka wysłana 13.V na Jasną Górę z austriackiej poczty etapowej w Hrubieszowie - kasownik z wyróżnikiem "c", stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW"; jak pisze A.Klamut "Filatelista" 5/2000: "Oryginalną korespondencję z Enklawy spotyka się bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej można spotkać przesyłki adresowane do Enklawy."; walor na karcie albumowej w dobrym stanie zachowania (karta minimalnie naderwana); gwarancja Krawczyk. | |
| 600 PLN | |
21251 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dofrankowana karta pocztowa wysłana 28.IV z miejscowości Poniewież do Ludwigshafen; doskonały stan zachowania. | Fi.Cp1 |
| 50 PLN | |
21252 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dwie karty na różnych gatunkach papierów, ostemplowane grzecznościowo 18.V w Wenden i 7.II w Rydze; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.Cp3 |
| 40 PLN | |
21253 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", karta pocztowa przesłana miejscowo 31.VIII w Dorpacie (Tartu); stempel cenzury dorpackiej; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.Cp3 |
| 45 PLN | |
21254 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", karta pocztowa wysłana 15.I z Rygi do Erfurtu; stemple cenzury ryskiej i królewieckiej; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.Cp3 |
| 50 PLN | |
21255 |
1918 kartka z Dąbrowy 19.VII.18 do Katowic,adnotacja o dpołacie, gwarancja. | Fi.Cp3 |
| 45 PLN | |
21256 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", podwójna karta pocztowa, dofrankowana fioletowoniebieskim znaczkiem za 20 Pf, ostemplowana grzecznościowo 26.XII w ostatnim dniu funkcjonowania niemieckiego urzędu pocztowego w Rydze; niewielkie przebarwienia. | Fi.Cp6, 8c |
| 120 PLN | |
21257 |
1919 Rumuńska Poczta Okupacyjna na Pokuciu, znaczek prowizorycznego wydania przedrukowego za 60/25 h., piękny stan zachowania (Fi.225.-), gwarancja Schmutz. | Fi.19 Mi.18 |
| 200 PLN | |