Auction 55. WW1 occupation postage

21244

Mi.8a, 9a
50 PLN
21245

1918 okupacja austro-węgierska, wydanie z podobizną cesarza Karola, list wysłany 31.V za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do Zurychu, opłacony według taryfy dla karty pocztowej (!); stempelek austriackiej zagranicznej cenzury wojskowej; dobry stan zachowania.

Mi.58
150 PLN
21246

1918 okupacja niemiecka Rumunii, mieszana frankatura znaczków różnych wydań, przefrankowany list, wysłany 24.V miejscowo w Bukareszcie; dobry stan zachowania.

Mi.2, 6
80 PLN
21247

1918 okupacja niemiecka Rumunii, wydanie dla obszarów zajmowanego przez 9 Armię, karta z przedrukiem, długość napisu Postkarte 23 mm, wysłana 6.IV z Bukaresztu do Berlina (bez treści); cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P1
100 PLN
21248

1918 DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA Poczty Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, przekaz pocztowy opłacony znaczkiem austriackim za 50 h. nadany 2.XI., następnego dnia po proklamacji niepodległości, w Złoczowie, do Brzozowa w Galicji, gdzie kilka dni wcześniej 28.X. powołano Polską Komisję Rządzącą pod przewodnictwem W.Witosa; unikalny walor z pierwszego okresu niepodległości obu państw, na karcie wystawowej z wyczerpującym opisem; wysoka wycena katalogowa, doskonały stan zachowania, gwarancja Schmutz.

W październiku 1918 w mieście rozlokowano austriacki 35 pułk obrony krajowej składający się w większości z Ukraińców, 1.XI.1918 polscy oficerowie i żołnierze zostali zmuszeni przez Ukraińców do złożenia broni, a ukraińskie kompanie zajęły najważniejsze urzędy w mieście m.in. pocztę; rządy ukraińskie i prześladowania polskiej ludności Złoczowa i okolic trwały do 27.V.1919, kiedy to do miasta wkroczyły polskie oddziały.

Mi.195
4 000 PLN
21249

1918 kartka z Wesenberg 25.9.18 do Rewala, stempel cenzury.

50 PLN
21250

1918 okupacja austro-węgierska, ENKLAWA JASNA GÓRA - widokówka wysłana 13.V na Jasną Górę z austriackiej poczty etapowej w Hrubieszowie - kasownik z wyróżnikiem "c", stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW"; jak pisze A.Klamut "Filatelista" 5/2000: "Oryginalną korespondencję z Enklawy spotyka się bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej można spotkać przesyłki adresowane do Enklawy."; walor na karcie albumowej w dobrym stanie zachowania (karta minimalnie naderwana); gwarancja Krawczyk.

600 PLN
21251

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dofrankowana karta pocztowa wysłana 28.IV z miejscowości Poniewież do Ludwigshafen; doskonały stan zachowania.

50 PLN
21252

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dwie karty na różnych gatunkach papierów, ostemplowane grzecznościowo 18.V w Wenden i 7.II w Rydze; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp3
40 PLN
21253

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", karta pocztowa przesłana miejscowo 31.VIII w Dorpacie (Tartu); stempel cenzury dorpackiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp3
45 PLN
21254

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", karta pocztowa wysłana 15.I z Rygi do Erfurtu; stemple cenzury ryskiej i królewieckiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp3
50 PLN
21255

1918 kartka z Dąbrowy 19.VII.18 do Katowic,adnotacja o dpołacie, gwarancja.

Fi.Cp3
45 PLN
21256

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", podwójna karta pocztowa, dofrankowana fioletowoniebieskim znaczkiem za 20 Pf, ostemplowana grzecznościowo 26.XII w ostatnim dniu funkcjonowania niemieckiego urzędu pocztowego w Rydze; niewielkie przebarwienia.

Fi.Cp6, 8c
120 PLN
21257

1919 Rumuńska Poczta Okupacyjna na Pokuciu, znaczek prowizorycznego wydania przedrukowego za 60/25 h., piękny stan zachowania (Fi.225.-), gwarancja Schmutz.

Fi.19
Mi.18
200 PLN