1918 DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA Poczty Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, przekaz pocztowy opłacony znaczkiem austriackim za 50 h. nadany 2.XI., następnego dnia po proklamacji niepodległości, w Złoczowie, do Brzozowa w Galicji, gdzie kilka dni wcześniej 28.X. powołano Polską Komisję Rządzącą pod przewodnictwem W.Witosa; unikalny walor z pierwszego okresu niepodległości obu państw, na karcie wystawowej z wyczerpującym opisem; wysoka wycena katalogowa, doskonały stan zachowania, gwarancja Schmutz.

W październiku 1918 w mieście rozlokowano austriacki 35 pułk obrony krajowej składający się w większości z Ukraińców, 1.XI.1918 polscy oficerowie i żołnierze zostali zmuszeni przez Ukraińców do złożenia broni, a ukraińskie kompanie zajęły najważniejsze urzędy w mieście m.in. pocztę; rządy ukraińskie i prześladowania polskiej ludności Złoczowa i okolic trwały do 27.V.1919, kiedy to do miasta wkroczyły polskie oddziały.

Lot # 21248

Auction 55
Current price: 4 000 PLN
Catalog:
Mi.195
Category: WW1 occupation postage

Number of bids: 1 Bid history