Auction 55. WW2 PoW and internment camps

24513

80 PLN
24514

1941 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.

150 PLN
24515

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka, wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.

120 PLN
24516

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.IX z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
24517

50 PLN
24518

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
24519

1942 Stalag VIG - formularz, datowany 22.XI, wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji; stempelek komanda pracy; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
24520

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
24521

200 PLN
24522

1942 kartka od internowanego Polaka z obozu internowania w Ipolyszaeka na Węgrzech 31.3.42 do Białej Podlaskiej.

150 PLN
24523

1942 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.

150 PLN
24524

1942 karnecik z życzeniami wielkanocnymi dla generała Prugar - Ketlinga od Komendy Wojskowej i Dyrekcji Naukowej internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
24525

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania.

20 PLN
24526

1943 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź, wysłana 10.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria) na Litwie; stempelek cenzury obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
24527

500 PLN
24528

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
24529

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia.

200 PLN
24530

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvörösvár, widokówka, wysłana 9.I z obozu do Lwowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "BELLIGERANT INTERNE!"; pieczęć formacyjna; liczne stemple cenzury węgierskiej m.in. okrągły "ELLENORIZVE PEKIR" i niemieckiej; korespondencja internowanych na Węgrzech była zwolniona od opłaty pocztowej, nadawca prawdopodobnie wykorzystał kartę ofrankowaną już wcześniej; ciekawa, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
24531

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki, wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.

30 PLN
24532

1944 NORWEGIA BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41 stacjonujący w Norwegii!!! karta (część na odpowiedź) wysłana 25.5 z Warszawy, stempelek cenzora nr.1; adresat był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, który dostał się do niemieckiej niewoli w czasie walk o Narwik w 1940 roku; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
24533

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 5.12 do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja międzyobozowa jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

120 PLN
24534

300 PLN
24535

40 PLN
24536

60 PLN
24537

1944 Stalag XIIIC - podwójny listownik z niewykorzystaną częścią na odpowiedź, datowany 15.I, wysłany do Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie przez Polskiego Męża Zaufania obozu, wszystkie stemple: nadawcy, stempelek cenzora D26 i kancelaryjny PCK, odbite czytelnie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
24538

1944 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIE - karta (część na odpowiedź) wysłana 5.5 z obozu do Sztokholmu, niemy datownik nadawczy; stempelek cenzury obozowej nr.22; dodatkowo czerwony stempelek z literą "J"; walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); rzadko spotykany kierunek wysyłki korespondencji obozowej.

300 PLN
24539

1944 karnecik okolicznościowy z życzeniami wielkanocnymi dla Dowództwa od pracowników administracji internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
24540

1945 Orzeł - Freiman, kompletny arkusz 25 znaczków!!! poczty międzyobozowej za 25 f., literatura podaje jedynie informację o arkuszach 50 (10x5) znaczkowych; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania (znaczki stan doskonały, marginesy minimalnie słabsze).

2 000 PLN
24541

1945 Orzeł - Freiman, marginesowy znaczek poczty międzyobozowej za 25 f.

40 PLN
24542

1945 Freiman, znaczek poczty międzyobozowej w Niemczech.

30 PLN
24543

1945 Lubeka, czworoblok znaczków "Syrenka" bez gumy.

80 PLN
24544

1945-46 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, serie znaczków - reprodukcje malarstwa polskiego, z dopłata na PCK.

Fi.1-4A, B
80 PLN
24545

Fi.1-4x, y
160 PLN
24546

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania, gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 3b, 9b
2 000 PLN
24547

40 PLN
24548

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, znaczek za 40 f.

12 PLN
24549

1945 Lubeka, znaczek poczty obozów polskich w Niemczech "żaglowiec".

15 PLN
24550

1945 arkusz znaczka za 25 pf. poczty między obozowej w Dachau - Allach.

350 PLN
24551

1945 Helmstedt, odbitka nalepki charytatywnej w kolorze czarnym.

350 PLN
24552

1945 pamiątkowy karnet filatelistyczny ze znaczkami dla osiedli polskich we Włoszech, nakład numerowanych karnetów 2000 sztuk.

800 PLN