Auction 53. WW1 military postage

7801

1919-20 parka znaczków opłaty skarbowej za 1 kop., użyta przez władzę wojskową - Komendę Placu, w Złoczowie w woj. tarnopolskim, tereny te tzw. Małopolska Wschodnia zostały zajęte przez armię polską w połowie 1919 roku.

50 PLN
7802

1919 wojna polsko-sowiecka, ofensywa letnia na Mińsk - widokówka napisana 20.VII "w polu" przez żołnierza 4 pułku piechoty legionów w trakcie zaciętych walk toczonych od początku lipca przez 2 Dywizję Piechoty Legionów, wysłana 24.VII do Nowego Sącza za pośrednictwem poczty polowej 26, bardzo ładnie odciśnięty datownik w rzadziej stosowanym kolorze czerwonym, dwie pieczęci formacyjne: "I. Brygada piech.Leg." i "DOWÓDZTWO 2 DYWIZJI LEGIONÓW"; fragment treści: "... pozdrawiam z pola przypadkowo nie strzelają więc piszę."; w czasie gdy pisana była ta kartka, 4 pułk toczył ciężkie walki na północ od Mińska w rejonie miejscowości Krzywicze i Wilejka; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

600 PLN
7803

220 PLN
7804

1919 OBRONA LWOWA - DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P.; od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku; oferowana karta pocztowa została wysłana 16.I ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl; ładna odbitka datownika POCZTA POLOWA W.P. (typu 4b) tzw. "grubej 1", idealnie odciśnięta dekoracyjna pieczęć formacyjna z orłem, kasownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał); na froncie adnotacja "pierwsza jego karta z frontu"; w adresie nadawcy podano: "gr.Bug (Grupa Operacyjna Bug) 36 pp 4K."; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany zaledwie kilka tygodni wcześniej (XI/XII.1918) z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
7805

1919 walki polsko-ukraińskie, austriacki formularz poczty polowej datowany 3.IV, przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.12 do Warszawy, wyraźna odbitka datownika "POCZTA POLOWA W.P. 12" (data nieczytelna), stempelek formacyjny "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P.", stempelek cenzury wojskowej CENZUROWANO; w adresie nadawcy podano: "poczt pol N-12/ gr(upa).pułk.Kulińskiego 36 pp 4K." - płk.Mieczysław Kuliński dowodził brygadą piechoty w Grupie Operacyjnej "Bug" w skład której wchodził 36 pułk piechoty; w tym czasie bronił on odcinka Skniłów-Skniłówek, jednego z najważniejszych w systemie obrony Lwowa; walor w dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

360 PLN
7806

1919 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa użyta jako formularz, datowana 24.IX wysłana z Warszawy do Ostrowa Łomżyńskiego, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH W.P. w WARSZAWIE", kasownik odbiorczy z 27.IX na froncie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
7807

1919 patriotyczna kartka nadana z poczty polowej nr 27 17.XII.19 do Warszawy, stempel formacyjny "Dowództwo 8 komp. / 5 P.P. LEG.", ciekawa ręczna cenzura.

150 PLN
7808

240 PLN
7809

1919 kartka z frontowej poczty polowej nr 39 3.X.19 do Bełczan, stempel formacyjny i stempel cenzury wojskowej.

200 PLN
7810

1919 kartka nadana z frontowej poczty polowej nr 22 do Krakowa, stempel formacyjny "4 PUŁK PIECHOTY w / KOMPANJA TECHNICZNA".

150 PLN
7811

1919 kartka pisana 3.4.19z 8. pułku artylerii z frontu walk o Lwów do Warszawy, datownik poczty polowej "POCZTA POLOWA W. P. * 12 *" oraz stempel formacyjny z orłem "ĘDNA BATERJA 8.PUŁKU ARTYLE...".

140 PLN
7812

1919 kartka wysłana 10.2.19 z 5. kompanii 10. pułku piechoty z frontu z okolic Lubienia Małego podczas walk o Lwów do Majdana Nowego, Wojsławice - Chełm, datownik poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA * 11 *" , stempel formacyjny "5. Kompanja 10.p.p." oraz odbiorczy z orłem "ZARZĄD SZKOŁY w Nowym Majdanie gm. Wojsławice", stempel cenzury "Cenzurowano".

180 PLN
7813

80 PLN
7814

1919 list wysłany 4.XI.19 z 53. pułku (do września 1919 nosił miano 11. pułku strzelców polskich Armii Hallera) z pozycji nad Zbruczem gdzie po drugiej stronie walczyli Ukraińcy, Armia Denikina i bolszewicy z Poczty Polowej 32 do Krzeszowic, datownik poczty polowej (typ 23) "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 32" wyr 'a' oraz stara formacyjna pieczęć z orłem "11. PUŁK STRZELCÓW POLSKICH", bardzo ciekawa całość w średnim stanie.

120 PLN
7815

80 PLN
7816

1919 list z Moskwy do Warszawy, opłacony czterema znaczkami za 15 kop. wydania z 1912 roku z rzadkiej odmiany (żółty papier, rozmiar rysunku znaczka 16,3 x 22,5 mm), ocenzurowany, a z powodu braku komunikacji (po opatrzeniu stosowną adnotacją) zwrócony do nadawcy.

Mi.71IIAb
400 PLN
7817

1919 całostka wydania krakowskiego wysłana z Kolbuszowej 7.VII.19 do Sekcji Sekretarzy Sztabu Armii Gen.Hallera na pocztę polową 42.

Fi.Cp16
80 PLN
7818

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka z frontu datowana 26.IX wysłana przez żołnierza VI Batalionu Kolejowego do niewielkiej miejscowości Kazin; karta przesłana z Głównej Poczty Polowej nr.VI, przekazana poczcie cywilnej - datownik Lwów 2; adres uściślony przez niemieckiego urzędnika pocztowego - podkreślenie, Bromberg i Slesin napisane niebieską kredką (poczta w Wielkopolsce i na Pomorzu była jeszcze w trakcie przejmowania przez Polaków); wyraźnie odciśnięta pieczęć formacyjna "VI.BATALION KOLEJOWY (I.BAON KOL.WP)"; warto przypomnieć, że jednostka ta wchodziła w skład 6 Armii (jednostki Wielkopolskie), która 18.IX zdobyła Tarnopol i zaciekle atakując przekroczyła Zbrucz, a batalion zajmował się naprawą torów niszczonych przez wycofującą się w popłochu XIV Armię bolszewicką; walki te toczyły się na terenach, które po wojnie znalazły sie w składzie Ukraińskiej SRR.

1 200 PLN
7819

1920 miejscowy list z Dowództwa Okręgu Generalnego Lubelskiego Oddział V (Komisja Stała) z Lublina 5.II.20.

120 PLN
7820

1920 telegram z 29.III.20 roku z DOG Lublin do Dowództwa 6. Armii o uzupełnieniu dla baonu etapowego, na odwrocie stempel ewidencyjny "Dowództwo Frontu Podolskiego /Oddziału I. Organizacyjny. / Wpłynęło dn." oraz opis uzupełniający, bardzo rzadki dokument pocztowy.

400 PLN
7821

65 PLN
7822

120 PLN
7823

65 PLN
7824

1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo. Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I".

80 PLN
7825

160 PLN
7826

1921 Brytyjska okupacja Iraku w ramach mandatu Ligi Narodów, w wyniku I wojny światowej administrowanie odebranym Turcji terytorium Iraku, Liga Narodów powierzyła Wielkiej Brytanii, której jednostki i tak od 1916 faktycznie kontrolowały jego obszar; list wysłany z Bagdadu do Isfahanu, opłacony tureckim znaczkiem z przedrukiem "IRAQ IN BRITISH OCCUPATION", skasowanym 9.XI stemplem BAGHDAD, stempel tranzytowy KERMANSHAH (KIRMANCHAH ARRIVE) z 29.XI i odbiorczy ISFAHAN Z 10.XII, dodatkowo fioletowy stempelek nadawcy; nieczęsto spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
7827

1921 wojna polsko-sowiecka, formularz - list gończy za dezerterem, nadany 1.III z Lubomla z Dowództwa VI Lubelskiego Baonu Etapowego, wysłany 9.III za pośrednictwem Poczty Etapowej nr.202 do posterunku żandarmerii w miejscowości Korzeniów, przesyłkę dostarczono 11.III do najbliższej poczty w Rykach (kasownik prowizoryczny), skąd dotarła do adresata; na froncie adnotacja ołówkiem "niema"; ciekawy, rzadko spotykany walor, nieznacznie słabszy stan zachowania.

500 PLN
7828

1921 polecona kartka z frontowej poczty polowej nr 23 8.VIII.21 do 23 p.p.

240 PLN
7829

1921 karta pocztowa z Krzemieńca z 13. pułku piechoty z poczty polowej 18 do baonu zapasowego 13.pp w Pułtusku, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 18", czerwony stempel formacyjny "13.PUŁK PIECHOTY" oraz datownik odbiorczy PUŁTUSK

80 PLN
7830

70 PLN
7831

80 PLN
7832

1922 kartka wysłana z poczty polowej nr 32 16.X.22 do Lwowa, stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE / komp. sztab. 12 Dyw. p.".

220 PLN
7833

Fi.1-3
Mi.1-3
7 000 PLN
7834

1995 "75 ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ", dekoracyjna koperta pierwszego dnia obiegu.

Fi.3404
Mi.3552
12 PLN