The auction will end on 04.03.2024

Auction 53. Polish Kingdom

7453

1851 Królestwo Polskie - MIĘDRZYRZEC, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku wprowadzona do obiegu w Królestwie w dniu 1/13 lutego 1851 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym (Fi.8000.-); wysłana 19.2 z Międzyrzeca do Lemsal koło Rygi; na froncie dwuwierszowy stempel nadawczy rosyjsko-polski typu VIIIA z charakterystycznymi negatywowymi literami Z w MIĘDRZYRZEC z dopisaną w ułamku datą 19/2; według artykułu Z.Mikulskiego w Filateliście 3/2008: "... całostki rosyjskie użyte w Królestwie Polskim w latach 1851-1860 spotyka się rzadko. Według mojego szacunku ... kopert 10-kopiejkowych nie zachowało się więcej, jak 20-25 sztuk. Przez 40 lat kolekcjonowania znaków pocztowych Królestwa Polskiego udało mi się zebrać jedynie 10 egz. tych kopert ..."; walor w dobrym stanie zachowania, sygnowany WK, fotoatest firmowy.

Fi.Ckr7
8 000 PLN
7454

1858 obszar I Rzeczypospolitej, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim kasownikiem numerowym 5 - Wilno, poza lekko słabszym lewym górnym narożnikiem w bardzo ładnym stanie.

Mi.5
250 PLN
7455

1858 rosyjski znaczek z polskim kasownikiem numerowym nr 167 Żarek, bardzo rzadkie - Bojanowicz 8 punktów, gwarancja Bojanowicz.

Mi.2
2 200 PLN
7456

Fi.Ck r 7
Mi.4UB
2 200 PLN
7457

1858 Królestwo Polskie - CHOMĘCISKA, pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 98 - Chomęciska (Stary Zamość), najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; to pierwszy znaczek będący w obiegu na ziemiach polskich, został użyty krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; oprócz jednego znaczka na froncie listu z mało czytelnym kasownikiem, opisanego przez M.Bojanowicza w jego monografii, to jedyny znany egzemplarz Rosji numer jeden z kasownikiem tej ekspedycji; znajdował się w historycznych zbiorach: A.Faberge, J.Mazepy, a ostatnio w słynnej kolekcji Wisła G.D.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
16 000 PLN
7458

1858 koperty poczty Miejskiej St. Petersburga, przed wprowadzeniem dla Poczty Miejskiej w Warszawie własnych kopert używano próbnie kopert Poczty Miejskiej St. Petersburga, koperty te są bardzo dużą rzadkością filatelistyki rosyjskiej i polskiej, znajdowały się w najlepszych kolekcjach, oferowane dwie koperty SU5CI z czego jedna ma odwrócony druk znaku opłaty, jest to unikalny okaz który przeszedł wiele wystaw światowych (stąd ślady po szpilkach, tak się kiedyś wystawiało), ostatnio był w słynnej kolekcji WISŁA, stan jak na ilustracji.

Fi.SU5CI
2 500 PLN
7459

1858 Królestwo Polskie - KOŁO, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony, na oryginalnym wycinku i bardzo czytelnie, polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło; bardzo ciemny odcień brązu i czytelny niezużyty kasownik świadczą z bardzo dużą pewnością, iż znaczek został użyty przed 1860 rokiem; bardzo piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
1 250 PLN
7460

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1000.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
1 200 PLN
7461

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1000.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); znaczek ma dziurę w brązowym owalu, ale prezentuje się bardzo dobrze.

Fi.V
Mi.5
200 PLN
7462

1859 kompletny list do Królestwa Polskiego, wysłany 26.XI z Petersburga do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 1, pod znaczkiem ładnie odbity miejscownik z datą, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy i duży kwadratowy godzinnik "3/P"; zbutwiałe krawędzie listu ale od frontu prezentuje się dobrze.

Mi.5
700 PLN
7463

1859 Królestwo Polskie - GRANICA DR(oga) ŻEL(azna); kompletny list składany opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 175 - Granica, obok kolejowy datownik graniczny GRANICA DR. ŻEL. z 11.2., na odwrocie godzinnik 9/R i stempel odbiorczy Warszawy z 12.2.; niemal identyczny list tyle, że z 17.3. pokazany jest w monografii M.A.Bojanowicza na str.140 jako przykład ostemplowania z linni Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; listy z Zakładów Górniczo-Hutniczych Hordliczka były często opłacane znaczkami użytymi poprzednio przez ich biuro w Warszawie (Z.Mikulski Filatelista 2/2008), jednak na tym liście nie można się tego typu oszustwa doszukać, znaczek nie ma cech podwójnego użycia; bardzo wysoka wycena katalogowa wersji z poularnym kasownikiem (Fi.12000.-); koszulka listu poprzecierana i podklejona na krawędziach, czytelnie skasowany znaczek zachowany w bardzo dobrym stanie, sygnowany I.P.M., gwarancja i opis Mikulski.

Fi.II
Mi.2
12 500 PLN
7464

1860 wycinek z frontu listu opłaconego pierwszym polskim znaczkiem w odcieniach jasnych i rosyjski znaczek na wycinku, oba kasowane bardzo rzadkim kasownikiem numerowym Bełchatowa nr 180, Bojanowicz 8 i 9 punktów.

Fi.1a
Mi.1a, 15
4 000 PLN
7465

Fi.1a
Mi.1a
1 000 PLN
7466

Fi.1a B1
Mi.1a
1 200 PLN
7467

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i (karminowo)różowym o jasnych odcieniach; klisza koloru niebieskiego z błędem "uszkodzona liczba 10 i ornament w prawym górnym rogu" (Fi.+30%); ma oryginalne gumowanie na całej powierzchni z kilkoma małymi śladami przywarcia do podłoża; poza dwoma (1 mm) naddarciami na dolnym brzegu i poprawionym ząbkowaniem zachował się w dobrym stanie; opisane ołówkiem ząbkowanie 12, sygnowany WR - Rachmanow, kolorowy fotoatest.

Fi.1a B7
7 200 PLN
7468

1860 pierwszy polski znaczek z drugiego nakładu częściowego w kolorach niebieskim i różowym na papierze cienkim prześwitującym, znaczek dwukrotnie użyty, pod kasownikiem warszawskim słabo widoczny kasownik numerowy "251" z Rypina, urzędnik dla zamaskowania oszustwa zamazał czerwoną kreską słabo widoczną cyfrę 2 z pierwotnego skasowania, znaczek w pięknym stanie - doskonale centrowany, z pełną perforacją i o charakterystycznym dla tego rzadkiego wydania częściowego niezwykle czystym rysunkiem, gwarancja.

Fi.1au
Mi.1a
2 850 PLN
7469

Fi.1au
Mi.1a
3 000 PLN
7470

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskozielonym i kainowym w odcieniach ciemnych ze stemplem numerowym Kibart 282, ładny stan zachowania.

Fi.1b
Mi.1b
1 200 PLN
7471

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieckim i karminowym w odcieniach ciemnych na pięknym wycinku z warszawskim kasownikiem numerowym, znaczek w pięknym stanie o bardzo dobrej prezencji.

Fi.1b
Mi.1b
1 400 PLN
7472

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 16 z Rudy Guzowskiej (Bojanowicz 6 punktów), znaczek w bardzo dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Bielski, Falkowski.

Fi.1b
Mi.1b
2 000 PLN
7473

1860 Królestwo Polskie - FRAGMENT MARGINESU, list wysłany 7/11 z Kalisza do Warszawy, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach; cienki papier i czerwona klisza z białymi punktami na tarczy wskazują na drugi nakład; co niespotykane nad lewym górnym narożnikiem zachowany fragment marginesu lub międzypola; znane są tylko trzy listy opłacone znaczkami z pełnym międzypolem; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 191 - Kalisz, po prawej dwujęzyczny datownik nadawczy KALISZ typu IXA z dnia 7.11.(1860), na odwrocie datownik odbiorczy z Warszawy typu IIIC, z dnia 8.11. i duży godzinnik warszawski 3/P typu C stosowany do późnej jesieni 1860 roku, w prawym dolnym rogu sygnatura Włodzimierza Rachmanowa; poza jego kolekcją i współczesnym eksponatem wystawianym przez Z.Mikulskiego brak jest listów z niewielkim nawet fragmentem międzypola; koszulka listu zachowała się w bardzo dobrym stanie, sam znaczek ma czyste żywe barwy i pełną perforację, wszystkie stemple są czytelnie odbite; fotoatesty firmowy i Ceremuga A.I.E.P.

Fi.1bau
28 000 PLN
7474

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym w odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Częstochowy z numerem "158", znaczek z błędem B1 "przerwana u dołu ramka i uszkodzona litera T", dodatkowo uszkodzony dolny lewy narożnik, bardzo ciekawe błędy, cieńszy papier z prześwitującym na drugą stronę rysunkiem, ładny stan zachowania.

Fi.1bB1
Mi.1b
2 200 PLN
7475

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim prześwitującym papierze z wczesnego nakładu o charakterystycznej regularnej perforacji (Fi.3500.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; poza widocznym na skanie złamanym i wzmocnionym gumą prawym górnym narożnikiem, znaczek w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1bu
2 200 PLN
7476

1860 Królestwo Polskie - USZKODZONA CZERWONA KLISZA, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na na bardzo cienkim papierze (0,06 mm) i z prześwitującym rysunkiem; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisza niebieska bez większych usterek, ale czerwona bardzo mocno zużyta szczególnie w lewej i dolnej części, takie rozległe uszkodzenia są bardzo rzadkie i zostały opisane bardzo ogólnie; zniszczone klisze naprawiano, ale znaczki z widocznymi śladami takich napraw też są bardzo rzadkie; poza kilkoma krótszymi ząbkami w bardzo ładnym stanie; fotoatest z opisem uszkodzeń czerwonej kliszy oraz stanu znaczka Schmutz.

Fi.1bu B
7 000 PLN
7477

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na cienkim papierze i z prześwitującym rysunkiem; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisza niebieska z rzadkim błędem "przerwana ramka po prawej" i szeregiem niewielkich usterek rysunku; klisza czerwona z wyszczerbieniem tarczy w lewej górnej części; ładne ząbkowanie, wzorcowy egzemplarz w pięknym stanie; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1bu B8
5 250 PLN
7478

1860 Królestwo Polskie, list zagraniczny wysłany 8.XI z Warszawy do Wiednia, mały okrągły (18 mm) stempel nadawczy typu IIIC, stempelek FRANCO z wpisaną wysokością opłaty 15/15 informujący, że list został w całości opłacony przez nadawcę, dodatkowo stempelek nadawcy JOZEF EPSTEIN; na odwrocie kasownik odbiorczy; całość w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
7479

1860 Królestwo Polskie, koperta wysłana 1.1. według kalendarza juliańskiego z Warszawy do Nowostawów, traktem przez Lublin, Uściług, Równo i Horbaków; znak opłaty skasowany stemplem numerowym 1 Warszawa, obok datownik grażdanką (Fi.5000.-); na froncie (od przyklejenia) i na odwrocie dziury po pieczęciach lakowych; na użyte w styczniu 1860 roku polskie znaczki katalogi przewidują wysokie dopłaty (w drugiej dekadzie rzędu 200%), gwarancja Schmutz.

Fi.Cp5IIy
5 000 PLN
7480

1862 Królestwo Polskie - CHOMĘCISKA, list wysłany 13/7 do Godziszowa, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 98 - Chomęciska, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza; kasowniki o tak wysokim stopniu rzadkości spotyka się niekiedy na luźnych znaczkach, na listach są bardzo rzadkie; po prawej dwujęzyczny miejscownik nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą nadania; klisza niebieska z widocznym błędem "zdefomowany owal przed cyfrą 1", podobnym do opisanego przez M.Miszczaka w Przeglądzie Filatelistycznym 2/2005 "zdeformowana liczba 10"; znaczek zachował sie w bardzo ładnym stanie, kasownik odbity lekko rozmazanym tuszem, jak zawsze w tej miejscowości, koszulka listu z kompletnymi bocznymi, ale przyciętymi górną i dolną klapą co widać na skanie, poza tym w ładnym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.1ab B
18 500 PLN
7481

1862 Królestwo Polskie - AMBULANSOWY 11, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 11; numery 12, 14, 15 i 16 używane były na linii Kolei Północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-64 wyłącznie znaczki na listach nadawanych koleją z St.Petersburga w kierunku Warszawy; do ukończenia budowy Kolei Petersburskiej listy w obu kierunkach pewną część drogi (stopniowo coraz mniejszą) odbywały dyliżansem konnym, skąd dostarczano je do ambulansu na stacji końcowej kolei; listy do Rosji opłacone polskimi znaczkami początkowo stemplowano przy nadaniu w Warszawie kasownikiem numerowym 1, a potem na Dworcu Praga kasownikiem DP (Droga Petersburska); na polskim znaczku numer jeden kasownik 11 nie występuje, znany jest dotąd wyłącznie na znaczkach dwóch wydań rosyjskich (z 1858 i 1864 roku); fotoatest firmowy.

Mi.5
1 000 PLN
7482

1862 Rosja, list na obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x110 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, kształt klap III, wysłana 27.VI z Sankt Petersburga do stacji pocztowej w miejscowości Awdiejewka w powiecie sośnickim guberni czernichowskiej; znak opłaty unieważniony kasownikiem numerowym 1, dodatkowo na froncie czerwony datownik, na odwrocie adnotacja o dacie nadejścia przesyłki 8.VII.1862; całość w dobrym stanie zachowania - klapa z niewielkim rozdarciem.

Fi.Ckr8
500 PLN
7483

1863 Królestwo Polskie, koszulka listu zagranicznego wysłanego 6.12 z Warszawy do Nantes, mały stempel nadawczy typu IIIC, pruski okrągły stempel graniczny: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" (Feuser +200DM); stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple tranzytowe: PREUSSE ERQUELINES, Paryż i odbiorczy Nantes z 9.12; dodatkowo owalny stempelek nadawcy; warto podkreślić, że list z Warszawy do Francji dotarł w ciągu 4 dni!!! dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
7484

1863 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4 - PORAJ, koszulka listu urzędowego z Kamienicy Polskiej do Łodzi; nadana w małej ekspedycji dworcowej Poraj - rosyjsko-polski dwuwierszowy ramkowy stempel nadawczy typu VIIIB z dopisaną w ułamku datą 18/8, na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; list podano do ambulansu - ręczna adnotacja po rosyjsku B()4 i data 18/8; na odwrocie stempel ambulansowy z numerem wagonu i pieczęć nadawcy z godłem (WÓJT GMINY KAMIENICA POLSKA); znaczki ze stemplem numerowym 303 - Poraj mają najwyższy stopień rzadkości U (unknown-nieznany) według M.A.Bojanowicza, w ostatnich latach w zbiorach Z.Mikulskiego odalazł się jeden wycinek z tym kasownikiem i stemplem nadawczym obok, ale listu w żadnej znaczącej kolekcji nie było; wygląda, że oferowany walor jest jedyną dostępną formą udokumentowanego obiegu z tej ekspedycji w okresie 1858 - 65, fotoatest firmowy.

4 000 PLN
7485

1864 Królestwo Polskie - NIEBIESKI KASOWNIK ROGÓW; znaczek rosyjski za 3 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania na przesyłki zagraniczne z 1864 roku, na papierze bez znaku wodnego, z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 184 - Rogów w kolorze niebieskim, w urzędzie na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; nawet w zwykłym kolorze czarnym ma on na rosyjskich znaczkach najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; nie było takiego znaczka w kolekcjach W.Rachmanowa, M.A.Bojanowicza ani Z.Mikulskiego; wszystkie kasowniki w kolorze niebieskim są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, poza lekkim zagnieceniem narożnika w dobrym stanie zachowania, gwarancja L.Hovest, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.9
12 000 PLN
7486

1864 Ukraina, kompletny list do Królestwa Polskiego wysłany 25.VII z Odessy do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym miejscownikiem z ozdobnikiem i datą, na odwrocie druga odbitka miejscownika i kasownik odbiorczy; zamiast pieczęci lakowej dekoracyjna zalepka nadawcy; zbutwiałe krawędzie wewnątrz listu ale ogólnie doskonała prezencja.

Mi.5
800 PLN
7487

1865 Królestwo Polskie - pierwszy polski znaczek w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo intensywnych odcieniach, na wycinku z listu do Rosji, nadanego w Warszawie w dniu 25.1.1865 według kalendarza juliańskiego (6.2. według kalendarza gregoriańskiego); tydzień później 1/13.2. zaprzestano sprzedaży polskiego znaczka numer jeden i przywrócono do obiegu znaczki rosyjskie; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1 (w użyciu od jesieni 1864), obok miejscownik nadawczy APABA grażdanką, listy i znaczki z końcowego okresu obiegu należą do bardzo rzadkich, widoczne na skanie dwa załamania wycinka - górne wzmocnione od spodu podlepieniem, dolne przechodzące przez znaczek po wyprostowaniu ledwie widoczne, fotoatest firmowy.

Fi.1ba
3 200 PLN
7488

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniona polskimi kwadratowymi kasownikami numerowymi 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1, za parki i wielobloki znaczków klasycznych katalogi stosują wysokie dopłaty, piękny stan zachowania.

Mi.5
1 100 PLN
7489

1865 Królestwo Polskie - PIĄTEK, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 - dość rzadki, unieważniony pięknym, bardzo czytelnie odbitym polskim kasownikiem numerowym 217 - Piątek (Fi.+250.-), świetny stan.

Mi.6
1 250 PLN
7490

1865 Królestwo Polskie - LIPNO, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 247 - Lipno (Fi.+300.-); poza nieco krótszymi ząbkami po bokach w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 500 PLN
7491

1865 Królestwo Polskie - DB/2, dwa znaczki rosyjskie za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ambulansu DB/2 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, znaczki połączone resztką papieru listu z którego pochodzą.

Fi.13y
Mi.13y
700 PLN
7492

1865 Królestwo Polskie - DB/1, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; z fragmentem polskiego kasownika ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska (Fi.150+200.-); bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, poza lekką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.14y
Mi.14y
150 PLN