Auction 51. WW1 military postage

24774

300 PLN
24775

1916 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 27.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c"), adresowana do szpitala rezerwowego Legionów Polskich w Kamieńsku; stempel nadawczy: "MILITARSEKTION DES POLNISCHEN OBERSTEN NATIONAL KOMITEES" (Berek P284); bardzo rzadko spotykany, polski (!) stempelek cenzury (Berek C14); wszystkie stemple bardzo wyraźnie odciśnięte, całość w doskonałym stanie zachowania.

360 PLN
24776

1916 Legiony Polskie - formularz ze Lwowa adresowany na pocztę polową 118, wysłany 14.V przez Ligę Kobiet przy Naczelnym Komitecie Narodowym w sprawie poszukiwania legionisty; ładnie odciśnięta pieczęć organizacji; stempelek cenzury lwowskiej; walor w doskonałym stanie zachowania.

360 PLN
24777

35 PLN
24778

200 PLN
24779

50 PLN
24780

1916 Legiony Polskie AKT 5 LISTOPADA - formularz wysłany 5.XI do Krakowa, co niezwykle rzadkie, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery, fragment treści: "Dziś ogłoszono nam niepodległość Polski urzędowo. [-] Gazety dopiero jutro wam o tem doniosą.", stempel formacyjny z orłem "KOMENDA I. DYWIZYONU 1 PUŁKU ARTYLERYI LEGIONÓW POLSKICH" - u Berka nieopisany!!! dodatkowy stempel "VON DER ARMEE IM FELDE"; unikalny walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia);
"5 listopada 1916 roku władze niemieckie i austriackie wydały tzw. Akt 5 listopada gwarantujący Polakom powstanie samodzielnego Królestwa Polskiego. Nie zostały sprecyzowane granice przyszłej monarchii. Akt zawierał natomiast sformułowania dotyczące stworzenia armii polskiej. Wydanie aktu wiąże się z faktem, że przedłużająca się I wojna światowa zmusiła państwa centralne do poszukiwania rekruta w okupowanym Królestwie Polskim." Wikipedia.

1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz poczty polowej (Kucharski K.92) wysłany 2.IX z Żurawicy, stempel formacyjny z orłem "Dowódctwo III Batalionu 2 p.piechoty WOJSK POLSKICH" (Berek P116), dodatkowy stempelek "Von der Armee im Felde"; cenzura; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
24781

1916 (?) nalepka towarzysząca workowi z listami wysłanymi za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej przy 12 Dywizji Zapasowej; nietypowy, rzadko spotykany w tak dobrym stanie walor.

200 PLN
24782

1916 Legiony Polskie - widokówka z III Baonu 1. pułku piechoty, przesłana 10.XI do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 389, stempelek formacyjny "III Baon 1.p.piech. Polskich Legionów" (Berek P30); dobry stan zachowania (przebarwienia).

85 PLN
24783

60 PLN
24784

150 PLN
24785

250 PLN
24786

1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 163, formularz datowany 19.IV, wysłany 22.IV ze "Stacyi Kolei Krymno" leżącej na linii kolejowej Brześć-Kowel za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 163 (Berek D14), obsługującej jednostki polskie stacjonujące w okolicach Kowla, do miejscowości Rzęsna Polska, pieczęć formacyjna z godłem "6 Szwadron 2p. ułanów Leg.Pol." u Berka nieopisany!!! przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; całość w dobrym stanie zachowania.

800 PLN
24787

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 20.X z otwartej zaledwie kilka dni wcześniej poczty polowej 389, którą 10.X w związku z reorganizacją austriackiego systemu poczt wojskowych przemianowano z poczty polowej 118; czytelna odbitka stempla formacyjnego "I. Brygada Piłsudskiego/ Komenda II. baonu 5.p.p. Leg.Pol." (P46); dobry stan zachowania (naturalne przebarwienia); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
24788

20 PLN
24789

1916 Legiony Polskie - niecodzienna widokówka wysłana 5.II za pośrednictwem poczty polowej 355 do Borysławia, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "Komenda Żandarmeryi polowej przy Kmdzie .brygady Leg.pol." (Berek P85); dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

360 PLN
24790

1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.7 z Homla, przekazany poczcie polowej w Mińsku, kasownik "OBRATNAJA POLPOCZ.KAN.W MIŃSKU" ( .. ) z wyróżnikiem "ż"(); kopertę po sprawdzeniu zawartości i ocenzurowaniu treści listu, zabezpieczono lakowymi pieczęciami cenzury, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.64II
350 PLN
24791

250 PLN
24792

200 PLN
24793

1916 list wysłany 24.V z Wilna za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 166, formacyjna pieczęć listowa "Eisenbahn-Verkehrsamt Wilna M.E.D.5."; walor w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
24794

15 PLN
24795

30 PLN
24796

1916 karta polowa wysłana 20.II.16 ze szpitala polowego I. Brygady Legionów do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich/ Poczta polowa 118." oraz odbiorczy stempel wojskowej cenzury krakowskiej, czytelnie odbite stemple i datownik.

120 PLN
24797

1916 list z poczty polowej w Łęczycy.

50 PLN
24798

60 PLN
24799

1916 list z poczty polowej w Jabłonnej.

60 PLN
24800

1916 list z poczty polowej w Turku.

50 PLN
24801

10 PLN
24802

1916 nalepki dobroczynne z wizerunkiem orła legionowego na tarczy w walucie koronowej.

20 PLN
24803

25 PLN
24804

1917 Legiony Polskie - AUSTRIACKA POCZTA POLOWA 199, list gończy za dezerterem, wysłany 6.I z Dęblina do Lublina za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie operujące w rejonie Dęblina; pieczęć formacyjna "SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH/ Pułkownika ZIELIŃSKIEGO" (Berek P93), przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; niecodzienna całość w doskonałym stanie zachowania

600 PLN
24805

1917 list polecony, wysłany 16.VII do Berlina, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.380, specjalna nalepka polecenia, na odwrocie stempelek nadawcy gotykiem "Deutsche Feldpost Nr.380" i kasownik odbiorczy.

40 PLN
24806

60 PLN
24807

1917 Polska Siła Zbrojna (Polnische Wehrmacht) - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
24808

1917 Legiony Polskie - koperta wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 378 do Dąbrowy Górniczej, dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej Legionów polskich" - u Berka nieopisana!!! stempelek cenzury w języku niemieckim (Berek C35); dobry stan zachowania (tylna klapa uszkodzona), ładnie odbite stemple; w obrocie pocztowym Legionów Polskich wykorzystywana głównie karty, koperty spotyka się dużo rzadziej.

300 PLN
24809

1917 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", w typie formularza Kucharski K.60. (o bardzo wysokim stopniu rzadkości 8 na 10 punktów), bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - PIŁSUDSKI.

600 PLN
24810

1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów (w tym także Polaków), koperta-formularz wysłana 5.VII z obozu do sekcji Moskiewskiego Komitetu Pomocy jeńcom w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury obozowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
24811

1917 "K.u.k. 30,5 cm. Mörser-Batterie Nr.28" - bateria ciężkich haubic (moździerzy oblężniczych) Škoda 305 mm, praktycznie najcięższej artylerii stosowanej w czasie I wojny światowej, moździerze te wykorzystywano m.in. w czasie obrony Przemyśla; widokówka pisana po polsku, wysłana 21.VII do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 376 (kasownik z wyróżnikiem "b"); niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
24812

1917 kartka węgierskiej poczty polowej 379 z Rąblowa koło Puław 7.6.17 do poczty polowej 378.

25 PLN
24813

25 PLN