Auction 50. WW2 PoW and internment camps

21119

50 PLN
21120

150 PLN
21121

200 PLN
21122

1941 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe !!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", kasownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
21123

150 PLN
21124

1942 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.

150 PLN
21125

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka, wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.

120 PLN
21126

50 PLN
21127

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.IX z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
21128

200 PLN
21129

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
21130

1942 Stalag VIG - formularz, datowany 22.XI, wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji obozu do Sompolna; stempelek komanda pracy; cenzura; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
21131

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
21132

1942 Fort Jameson - osiedle w Północnej Rodezji dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list wysłany 16.VI z Fort Jameson do ambasady polskiej w Kujbyszewie, zalepka i stempelki cenzury egipskiej, datownik przejściowy Moskwa 27.7 i kasownik odbiorczy Kujbyszew 1.8; nadawcą listu był polski senator - Rudolf Kornke; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, będący świadectwem dramatycznych losów Polaków w czasie II wojny.

800 PLN
21133

1942 karnecik z życzeniami wielkanocnymi dla generała Prugar - Ketlinga od Komendy Wojskowej i Dyrekcji Naukowej internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
21134

1943 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź, wysłana 10.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria) na Litwie; stempelek cenzury obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
21135

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.I z obozu do Radomia, stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

20 PLN
21136

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki, wysłane 21.IX z obozu do miejscowości Deutscheseck; trójkątny stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania.

30 PLN
21137

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvörösvár, widokówka, wysłana 9.I z obozu do Lwowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; pieczęć formacyjna; liczne stemple cenzur węgierskiej i niemieckiej; korespondencja internowanych na Węgrzech była zwolniona od opłaty pocztowej, nadawca prawdopodobnie wykorzystał kartę ofrankowaną już wcześniej; ciekawa, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
21138

150 PLN
21139

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
21140

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

500 PLN
21141

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłany 7.VI z obozu do miejscowości Tuma, niemy kasownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, cenzura; całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

180 PLN
21142

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 1.XII do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja międzyobozowa jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

120 PLN
21143

1944 NORWEGIA BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41 stacjonujący w Norwegii!!! karta (część na odpowiedź) wysłana 25.5 z Warszawy, stempelek cenzury obozowej; adresat był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, który dostał się do niemieckiej niewoli w czasie walk o Narwik w 1940 roku; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
21144

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.XI z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, cenzura; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).

200 PLN
21145

1944 Stalag XIIIC - podwójny listownik z niewykorzystaną częścią na odpowiedź, datowany 15.I, wysłany do Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie przez Polskiego Męża Zaufania obozu, wszystkie stemple: nadawcy, cenzura i kancelaryjny PCK, odbite czytelnie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
21146

1944 Oflag IID - karta wysłana 2.XI z obozu do Łowicza, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; dopisek nadawcy "Durch Deutsche Post Osten"; stempelek cenzury; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (słabsze narożniki).

60 PLN
21147

40 PLN
21148

1944 karnecik okolicznościowy z życzeniami wielkanocnymi dla Dowództwa od pracowników administracji internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
21149

40 PLN
21150

1945 Orzeł - Freiman, kompletny arkusz 25 znaczków!!! poczty międzyobozowej za 25 f., literatura podaje jedynie informację o arkuszach 50 (10x5) znaczkowych; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania (znaczki stan doskonały, marginesy minimalnie słabsze).

2 000 PLN
21151

1945 Freiman, znaczek poczty międzyobozowej w Niemczech.

30 PLN
21152

1945 Lubeka, syrenka.

20 PLN
21153

1945 Lubeka, czworoblok znaczków "Syrenka" bez gumy.

80 PLN
21154

Fi.1-4x, y
160 PLN
21155

1945 wydanie przedrukowe Spakenberg i Havkruk, seria bez dwóch najdroższych odmian, gwarancja Danowski, Krawczyk.

Fi.1-9
900 PLN
21156

1945 Lubeka, arkusik znaczków "Syrenka" bez gumy.

Fi.1ark.
120 PLN
21157

1945 Lubeka, stemplowany arkusik znaczków "Syrenka".

Fi.1ark.
250 PLN
21158

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, znaczek za 40 f.

12 PLN