Auction 45. WW1 military postage

18110

300 PLN
18111

1920 "Świadectwo odejścia" - wystawione podoficerowi 9.IX przez Komendanta Kwatery Głównej w Warszawie.

20 PLN
18112

1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 29.IX do Nancy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; dodatkowy stempelek "D.P.10/ Secteur 311/ Le Vaguemaster"; na odwrocie stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
18113

200 PLN
18114

1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem 4.VII. na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego, mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
18115

1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji, do Brodów, przed operacją kijowską; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
18116

1920 wojna polsko-sowiecka, lipcowa ofensywa Tuchaczewskiego - list polecony wysłany 4.7 z urzędu Wilno 1 do Kansas City w USA, na odwrocie kasowniki odbiorcze z 1 i 2 sierpnia; list został wysłany w dniu rozpoczęcia wielkiej sowieckiej ofensywy Tuchaczewskiego, której kulminacyjnym punktem była Bitwa Warszawska; natarcie bolszewickie rozwijało się bardzo szybko i Wilno zostało zajęte już 14 lipca; walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady archiwizacji).

800 PLN
18117

1921 wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; na odwrocie pieczątka firmy filatelistycznej z Chemnitz; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie naklejone paski pergaminu); gwarancja Krawczyk.

250 PLN
18118

1921 wojna polsko-sowiecka, patriotyczna widokówka wysłana 1.IV za pośrednictwem poczty polowej 24 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOMISJA GOSPODARCZA Dowództwa Taborów 9. Dywizji Piechoty".

200 PLN
18119

Fi.1-3
Mi.1-3
7 500 PLN
18120

250 PLN
18121

1942 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, maszynopis opracowania przedwojennego filatelisty krakowskiego H.Brancewicza na temat znaczków pocztowych I Korpusu w dwóch ręcznie oprawionych zeszytach; część pierwsza, opisowa - 16 stron maszynopisu, część druga, kliszowa - 12 klisz z ilustracjami.

200 PLN