Auction 45. WW1 military postage

18070

1918 kartka z austriackiej poczty polowej 483 12.IV.18, stempel formacyjny piekarni wojskowej, na zdjęciu najprawdopodobniej cała jednostka piekarni.

40 PLN
18071

1918 kartka z węgierskiej poczty polowej 635 22.VII.18 do Budapesztu.

30 PLN
18072

250 PLN
18073

400 PLN
18074

400 PLN
18075

1918 list polecony, wysłany 3.VI za pośrednictwem poczty polowej nr.387 do Berlina; pieczęć formacyjna z godłem; na odwrocie kasownik odbiorczy; zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
18076

300 PLN
18077

400 PLN
18078

1918 Polski Korpus Posiłkowy - list polecony, wysłany 10.I z miejscowości Żydaczów do legionisty przebywającego w szpitalu wojskowym w twierdzy Modlin; stempelek cenzury niemieckiej; kasownik odbiorczy na odwrocie; całość w dobrym stanie zachowania (jeden ze znaczków uszkodzony przez nadawcę).

Mi.222xb
60 PLN
18079

500 PLN
18080

1 200 PLN
18081

1918 list polecony, wysłany 9.III za pośrednictwem poczty polowej 667, adresowany na pocztę polową 690; formacyjna pieczęć listowa; zwraca uwagę specjalna, adaptowana nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
18082

1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) 6.IX dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w.

500 PLN
18083

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - marginesowy znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie.

50 PLN
18084

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - marginesowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie.

35 PLN
18085

400 PLN
18086

350 PLN
18087

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, pieczęć poczty polowej przy sztabie korpusu na wycinku.

70 PLN
18088

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, znaczek rosyjski za 25 kop. na wycinku, unieważniony kasownikiem POCZTA POLOWA 2 / I POL.KORP.

Mi.73
30 PLN
18089

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, wycinek z odbitką tuszową pieczęci lakowej z wyróżnikiem 1, do zabezpieczania listów pieniężnych.

50 PLN
18090

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,15 Rubla, II wydanie na papierze z fragmentem znaku wodnego, bez gumy.

250 PLN
18091

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na papierze z fragmentem znaku wodnego, unieważniony przez kreślenie.

70 PLN
18092

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, korespondencja służbowa - wycinek z listu (na odwrocie fragment tekstu) wysłanego 18.4 przez Naczelnika Aprowizacji i Finansów do 12 Batalionu Strzelców, u dołu po lewej stronie wpisany numer dziennika "N46", a obok przystawiony stempelek nadawcy; bardzo rzadko spotykany walor w dobrym stanie zachowania, mogący - na karcie albumowej - z powodzeniem zastąpić wyjątkowo rzadkie przesyłki z oryginalnego obiegu pocztowego.

400 PLN
18093

1918 kartka z poczty etapowej z Wierzbnika 5.VI.18 do Austrii, stempel cenzury wojskowej w Wierzbniku.

100 PLN
18094

1918 list polecony z poczty polowej w Łomży.

50 PLN
18095

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego 35/10 kop., rozmiar: 139x113 mm, ostemplowana 26.5; słaby stan zachowania

Fi.Ck4aIII
140 PLN
18096

1918 całostka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, gwarancja Pelczar.

144 PLN
18097

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., ostemplowana 21.V w dniu podpisania traktu o likwidacji Korpusu; dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową).

Fi.Cp2
150 PLN
18098

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., czysta, w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp2
300 PLN
18099

Fi.Cp4
120 PLN
18100

Fi.Cp4
160 PLN
18101

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta, w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp4
250 PLN
18102

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, frontowa strona sekretnika wydania przedrukowego 35/10/7 kop., zaadresowanego i ostemplowanego 28.V.

Fi.Cs3
100 PLN
18103

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, minimalny ślad po podlepce, gwarancja Schmutz.

Fi.2b
80 PLN
18104

1919 "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", walki polsko-ukraińskie o Lwów, formularz, datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia , czytelna odbitka datownika typu austriackiego o średnicy 29 mm (z tzw. "grubą jedynką" opisanym jako typ 4b w PZP str.1164), gdzie jako najwcześniejszą znaną datę użycia podano dzień 15.II; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

500 PLN
18105

1919 Front Litewsko-Białoruski, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego Frontu Litewsko-Białoruskiego w Wilnie, wysłany 23.IX do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, za pośrednictwem uruchomionej w sierpniu 1919, poczty polowej nr.37 stacjonującej w Wilnie; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
18106

1919 wojna polsko-ukraińska, karta nadana 29.V.19 w I Frontowej Głównej Poczcie Polowej do Przemyśla, przeadresowana na Lwów, gdzie chciano pobrać od odbiorcy 30 h. dopłaty prowizorycznymi znaczkami z nadrukiem typu 80, a następnie jako na przesyłce wojskowej dopłatę tę unieważniono; ma stempelki cenzury wojskowej ze Stryja i Lwowa; unikalny walor, gdzie skomasowanych jest kilka rzadkich elementów pocztowych; walki polsko-ukraińskie były pierwszymi po odzyskaniu niepodległości walkami o ustalenie granic odrodzonej Polski, we Lwowie zorganizowano pierwszą pocztę polową W.P.(numer 1), a w Przemyślu umiejscowiono główny obsługujący armię urząd pocztowy; przez pół roku utrzymywał on łączność z oblężonym miastem, a po ruszeniu ofensywy majowej pod dowództwem gen.J.Hallera, został przeniesiony do zdobytego 20 maja Stryja; z tego okresu pochodzi karta, a Stryj to najdalej wysunięte na wschód miejsce pobytu tej poczty; po zakończeniu wojny polsko-ukraińskiej została ona przeniesiona do Warszawy; bardzo dobry stan, gwarancja L.Schmutz, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.Pd.4 (76A)
3 000 PLN
18107

Fi.1-3
2 400 PLN
18108

1920 widokówka, wysłana 26.I z Wilna do miejscowości Zagórze, pomimo, że przesyłka nie nosi oznaczeń poczty polowej ani stempli formacyjnych - nadawcą był najpewniej wojskowy, dlatego przy nadaniu nie pobrano opłaty pocztowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
18109

1920 znaczki wydania pamiątkowego Armii gen. J.Hallera w Pucku na dużym wycinku, fotoatest Schmutz.

1 550 PLN