Auction 39. WW2 PoW and internment camps

13484

1942 list polecony z Krakowa 27.10.42 do internowanego w Szwajcarii w obozie w Winterthur, liczne stemple cenzorskie i zalepki.

150 PLN
13485

1942 list lotniczy z obozu internowania Vals w Szwajcarii do Edynburga w Szkocji.

200 PLN
13486

1942 list polecony od internowanego w Szwajcarii w Gebenstorf do Królewskiej Huty, liczne stemple cenzorskie i zalepki.

130 PLN
13487

1942 Stalag IXA - listownik, stosunkowo rzadko spotykany tzw. formularz francuski z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 29.XII z Krakowa do obozu, nadawczy wirnik propagandowym GG (Fi.V); stempelek cenzury; słabszy stan zachowania.

40 PLN
13488

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta wysłana 7.VII z obozu do Żelechowa, stempelek cenzury; zwraca uwagę pieczęć listowa z numerem poczty polowej 02002A; bardzo dobry stan zachowania.

180 PLN
13489

1942 Interniertenlager (Ilag) Libenau - obóz dla internowanych, karta pocztowa z obozu datowana 8.X, wysłana 14.X z Friedrichshafen do Krakowa, pieczęć urzędowa szpitala obozowego z godłem "Kriegslazarett Ravensburg Interniertenlager Liebenau", w którym przebywała autorka, treść pisana po angielsku; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania.

Obóz powstał w 1940 roku na terenie zamku, z którego usunięto zakonnice prowadzące szpital dla umysłowo chorych, pierwsi internowani (ok.300 osób) to obywatele brytyjscy wywiezieni z terenów Polski.

500 PLN
13490

1942 Stalag VIG - karta ze szpitala obozowego Lazarett Siegburg, wysłana 23.II do Warszawy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

100 PLN
13491

1942 list z małego wojskowego obozu internowanych na Węgrzech Ujdorogod - Puszta do Poznania, datownik SZOMBATHELY 42.V.6, stempel obozu UJDOROGD - PUSZTA i stempel cenzury ELLENORIZUE CENSUREE.

75 PLN
13492

1942 Stalag IIIB - karta (formularz francuski) z napisami po niemiecku i francusku, wysłana 30.I z obozu do miejscowości Czechowice (Tschechowitz), stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

50 PLN
13493

1942 Stalag IVC - część na odpowiedź listownika (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłana 28.III z Tczewa (Dirschau) do obozu, przesyłka omyłkowo została skierowana do Oflagu IVC w Colditz, gdzie przeadresowano ją "Wistritz bei Teplitz-Schönau" i dosłano właściwie, stempelek cenzury stalagu IVC; interesująca, dotycząca bieżących wydarzeń, treść; ciekawy walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
13494

1942 Stalag VIIIB - przesyłka niezgodna z regulaminem !!! zgodnie z rozporządzeniem władz niemieckich, po czerwcu 1940 do obrotu pocztowego dopuszczono wyłącznie formularze przygotowane przez władze obozowe, inne przesyłki był niedozwolone; koperta listu do obozu wysłanego z agencji Tuligłowy koło Sambora, znaczki skasowane 8.XII we Lwowie; stempelek cenzury obozowej; całość w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek klapy).

180 PLN
13495

1942 Kozielsk, karta z oflagu VIIA, wysłana 5.V do Londynu, nadawca prosi o pomoc w odszukaniu Karola Palczyńskiego, od którego ostatnią wiadomość odebrano w kwietniu 1940 roku z Kozielska, niestety jego nazwisko figuruje na liście katyńskiej; stempelki cenzury: obozowej i brytyjskiej, karta pionowo zgięta; ogólnie bardzo dobry stan zachowania. Jeden w Kozielsku, drugi w oflagu, trzeci w Londynie - gorzka ilustracja "polskich dróg".

300 PLN
13496

1942 Internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony, wysłany 8.XII z obozu Elgg do Londynu, 26.XII zwrócony do nadawcy w związku z zawieszeniem komunikacji pocztowej, stempelek "Retour - Zurück/ Service postal suspendu/ Postverkehr eingestellt"; pieczątka cenzora 339 i zalepka cenzury szwajcarskiej, zdarta przez cenzurę szwajcarską kartka przewodnia z nazwą obozu; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Adresatem listu jest kawalerzysta gen. Stefan Dembiński hrabia Rawicz, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej (bitwa pod Komarowem), w czasie kampanii wrześniowej zorganizował i dowodził grupą operacyjną Stryj, która osłaniała polskie jednostki przechodzące granicę rumuńską i węgierską, na Węgrzech był przedstawicielem Naczelnego Wodza, we Francji szefem Departamentu Kawalerii w Ministerstwie Spraw Wojskowych, po ewakuacji do Wielkiej Brytanii został szefem gabinetu wojskowego Prezydenta RP (od października 1941 do 1947 roku), odznaczony m.in.: Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, a także Legią Honorową.

360 PLN
13497

1942 list polecony od internowanego w Rumunii wysłany z Bukaresztu 20.7.42 do rodziny w Krakowie, liczne stemple cenzury i zalepka cenzorska.

140 PLN
13498

1943 Oflag IIE - listownik z obozu, wysłany 18.X do Warszawy, cenzura.

15 PLN
13499

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź, wysłana 28.V z Sosnowca do obozu, stempelek cenzury, dodatkowe oznaczenie B5; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

80 PLN
13500

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.I z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, stempelek cenzury, przesyłka przesłana do stalagu VIA, gdzie przeniesiono jeńca, dodatkowo przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

60 PLN
13501

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzury wewnątrz listu; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
13502

1943 czysty formularz dla jeńców wojennych dla potwierdzenia otrzymania paczki od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża; drobne zagięcia w papierze; temat - CZERWONY KRZYŻ.

30 PLN
13503

1943 Internowanie w Szwajcarii - przesyłka z obozu w Meilen do Iranu - niezwykle rzadki kierunek wysyłki !!! list lotniczy do Teheranu, wysłany 8.XI, liczne stemple i zalepki cenzorskie, adnotacje w języku perskim; koperta poziomo zgięta; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania.

720 PLN
13504

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozu z komanda pracy nr. 830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, cenzura i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

50 PLN
13505

1943 Internowanie w Szwajcarii - przesyłka z Persji !!! lotniczy list polecony wysłany 21.XI z Teheranu, poprzez Bagdad (25.XI) do Zurichu (18.XII); liczne stemple i zalepki cenzorski, dwie kartki przewodnie; wspaniały walor o niezwykle rzadkim i pięknie udokumentowanym obiegu; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
13506

1943 Oflag IIE - listownik (część na odpowiedź) wysłany 7.IV z Lublina, stempelek cenzury z parafką i dopisaną przez cenzora datą; bardzo dobry stan zachowania.

30 PLN
13507

1943 list polecony wysłany 26.III z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.557, 558, 578&nbs
200 PLN
13508

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłany z obozu 11.VI do miejscowości Turna, niemy kasownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, cenzura; doskonały stan zachowania.

200 PLN
13509

1943 obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
13510

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony, wysłany 30.IV z Warszawy do Fribourga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
13511

1944 Oflag IID - karta wysłana 24.XI z obozu do Łowicza, stempelek cenzury; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

45 PLN
13512

1944 list polecony nadany z poczty polowej 22 26.VI.44 do Zurychu ze znaczkiem polskich obozów internowania w Szwajcarii, na odwrocie stempel odbiorczy.

120 PLN
13513

1944 Oflag IIC - listownik, część na odpowiedź, wysłany 13.VI z miejscowości Kalvarija (Kalwaria), cenzura; dobry stan zachowania.

60 PLN
13514

1944 Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

450 PLN
13515

1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.XI z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzury.

15 PLN
13516

1944 Stalag XB - karta, część na odpowiedź, wysłana 22.II z obozu do Skierniewic, datownik niemieckiej poczty polowej użyty jako stempel nadawczy, stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
13517

1944 Internowanie w Szwajcarii, list lotniczy, wysłany 15.II z Wielkiej Brytanii (utajniono miejsce nadania) do obozu Meilen; zalepka cenzury angielskiej, zalepka i stemple cenzury niemieckiej, pieczątka szwajcarskiego cenzora 315; dodatkowo stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; ładna całość w dobrym stanie zachowania (brak tylnej klapy).

220 PLN
13518

1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.XI do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

80 PLN
13519

1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na karcie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie), wysłanej 13.IV z obozu do Lublina; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.4.44, stempelek cenzury; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane.

400 PLN
13520

1944 Oflag IID - listownik z obozu, wysłany 23.VII do Lublina, ponieważ Armia Czerwona zajęła miasto 24.VII, przesyłka nie dotarła do adresata i została zwrócona do nadawcy; stempelek ZURÜCK, stempelek cenzury obozowej; ciekawa całość w słabszym stanie zachowania.

100 PLN
13521

1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.II z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzury; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
13522

1944 Stalag IIA- część na odpowiedź listownika adresowana do szpitala obozowego (Lazarett IA), wysłana 30.V z maleńkiej miejscowości Korne koło Chojnic (Grosskornlage über Konitz); stempelek cenzury obozowej, doskonały stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

200 PLN
13523

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
350 PLN