Auction 39. WW2 PoW and internment camps

13444

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa z obozu, wysłana 26.III do Krakowa; stempelek cenzury rumuńskiej, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
13445

1940 kartka pisana po angielsku wysłana jako polecona z Lwowa 22.7.40 do Londynu, polska erka, stempel angielskiej cenzury, bardzo rzadki kierunek korespondencji.

400 PLN
13446

1940 Stalag IIIA - karta z obozu, wysłana 10.VI do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; na odwrocie rzadko spotykany stempelek informacyjny "Pakete dauerchaft verpacken, da sonstaus dem Transportweg Verlustgefahr. Mitteilungen in Paketen verboten".

150 PLN
13447

100 PLN
13448

1940 Oflag VIIIB - listownik, wysłany 11.X z obozu do Sławkowa, nadawcą jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę numer więźnia 1/XVIIIC ! niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzury; walor w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
13449

1940 Kozielsk - karta pocztowa z obozu, datowana 6.III, wysłana do Łodzi, nadawcą jest por. Czesław Jan Ciesielski, którego nazwisko znajduje się niestety na liście zamordowanych w Charkowie, jego ciało zostało ekshumowane i zidentyfikowane jeszcze przez Niemców w 1943 roku; stempel tranzytowy Berlin-Charlottenburg z 5.IV, kiedy to nadawca kartki mógł już zostać zamordowany (sowieci rozpoczęli swój zbrodniczy proceder 3.IV.1940); warto przypomnieć, że jeńcom zezwalano na pisanie do rodzin tylko raz w miesiącu! stempelek cenzury Wehrmachtu; pomimo pionowego złamania, stan waloru, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską", jest doskonały.

1 200 PLN
13450

1940 Rudnia Poczajewska - sowiecki obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych przez GUSZOSDOR-u (Zarząd Głównych Dróg Bitych NKWD) jako tania siła robocza, m.in. przy budowie Drogi Zachodnioukraińskiej nr.1 Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów; ponieważ jeńcy polscy zatrudnieni na budowach NKWD mieli prawo pisania listów, stąd wiadomo, że w niektórych miejscowościach m.in. w Rudni Poczajewskiej znajdowała się grupa obozowa; oferowana przesyłka z obozu - być może jedyna znana - datowana 27.V, została wysłana z Kijowa do Zalesia Górnego, stempelek cenzury Wehrmachtu; całość w idealnym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

800 PLN
13451

1940 Internowanie na Litwie - Birsztany, jeden z mniejszych obozów dla polskich internowanych, karta podwójna, część z opłaconą odpowiedzią wysłana 16.I z obozu do Warszawy, stempelek cenzury Wehrmachtu w Królewcu; nadawca por.Józef Kwarciński, prawdopodobnie próbował przedostać się do Francji lub Anglii, ale chyba nieskutecznie, świadczy o tym przesyłka wysłana przez niego z Oflagu IIC, reprodukowana w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego na stronie 140 (ryc.12); walor pomimo niewielkiego pionowego zgięcia w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
13452

1940 Stalag VIJ - karta pocztowa do obozu, wysłana 26.XII ze Lwowa, znak opłaty unieważniony sowieckim stemplem mechanicznym; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1941 Stalag VIIIB - karta pocztowa do obozu, wysłana 27.II z miejscowości Łanowce () znajdującej się na obszarach anektowane przez ZSRR, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania; karta wystawowa z eksponatu J.Falkowskiego.

500 PLN
13453

1940 Stalag XVIIB - formularz wczesnego typu datowany "I/II 40r.", wysłany z obozu do Mińska Mazowieckiego, stempelek cenzury obozowej i dodatkowa pieczątka z numerem obozu "Stalag XVIIB"; bardzo dobry stan zachowania.

1939 Oflag XVIIIA - formularz wczesnego typu wysłany 9.XII z obozu do Warszawy, cyfra "6" wskazująca datę przekazania przesyłki do ocenzurowania, stempelek cenzury obozowej z dopisanym numerem cenzora i jego parafką; dodatkowo pieczątka z numerem obozu "Oflag XVIIIA"; dobry stan zachowania (miejscowe przebarwienia, klapa uszkodzona); karta wystawowa z eksponatu J.Falkowskiego.

300 PLN
13454

1940 list polecony od internowanego na Węgrzech w obozie w Kakucs do Polski zwrócony do nadawcy, liczne stemple tranzytowe i cenzorskie.

100 PLN
13455

1940 Internowanie w Szwajcarii - szara koperta wydana nakładem YMCA, wysłana z obozu Büren a d.Aare do ambasady polskiej w Bernie; stempelek cenzora 304, pieczątka "Zuzustellen Feldpostdirektion", na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej; ślady archiwizacji.

Fi.Fk3
150 PLN
13456

1941 list z obozu internowania Büren do Luzerny, ozdobna koperta obozowa, stempel cenzury szwajcarskiej numer 356 i zalepka cenzorska na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1-2
360 PLN
13457

1941 Stalag XIA - szpital "Lazarett T" - karta wysłana 20.II z obozu do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

120 PLN
13458

1941 Stalag IIA - niespotykany formularz informacyjny z napisami niemieckimi i polskimi, wysłany 5.II z obozu do Bydgoszczy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", efektowny, stempelek cenzury; doskonały stan zachowania.

250 PLN
13459

1941 list od internowanego w Szwajcarii w obozie w Aysnach do Czerwonego Krzyża w Genewie, stempelek cenzora 315.

100 PLN
13460

1941 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii ze stemplem obozu w Tobel, na odwrocie czysty.

100 PLN
13461

1941 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii ze stemplem obozu w Seedorf, na odwrocie czysty.

100 PLN
13462

1941 Oflag VIIIB - zaadaptowana karta oflagu VIIIA, wysłana 8.II z obozu do Krakowa, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
13463

1941 Kozielsk II - zwolnienie lekarskie dla ppor. Sokołowskiego wydane 11.II celem przedłożenia Komendantowi Bloku nr.7, niecodzienny, bardzo ciekawy dokument.

Obóz Kozielsk II, stworzono dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię".

120 PLN
13464

1941 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii ze stemplem obozu w Sutz, na odwrocie czysty.

100 PLN
13465

1941 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta z obozu wysłana 3.V do Muszyny, stempelek cenzury.

100 PLN
13466

1941 kartka internowanego na Węgrzech w Miskolcu 25.2.41 do rodziny w Krakowie, stemple cenzury wojskowej.

80 PLN
13467

150 PLN
13468

1941 karnet pamiątkowy obozu internowania w Szwajcarii z obozu w Hergiswil.

80 PLN
13469

1941 Stalag IVD - widokówka do obozu wysłana 7.IV z miejscowości Kisielice (Freystadt in Westprussen), stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania (znaczek uszkodzony przez nadawcę, niezakwestionowany przez pocztę); z eksponatu wystawowego J.Falkowskiego.

Mi.516
120 PLN
13470

1941 kartka od internowanego w Szwajcarii w obozie w Russikon, kartka Wielkanocna.

120 PLN
13471

1941 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii ze stemplem obozu w Biezwil, na odwrocie czysty.

100 PLN
13472

1941 (?) Stalag XIIIA - karta i listownik jednoczęściowy, czyste druki nakładu centralnego w idealnym stanie zachowania.

100 PLN
13473

1941 Oflag IVC - ilustrowany świąteczno-noworoczny formularz obozowy wysłany 4.XII do Poznania, stempelek cenzury nr.15, unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; z eksponatu wystawowego J.Falkowskiego.

800 PLN
13474

1941 Oflag IIE - karta wysłana 25.IV z obozu do Chełmży (Kulmsee), niemy datownik z wyróżnikiem "b", stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania.

15 PLN
13475

1941 Oflag IIA - polecenie wypłaty z obozu za pośrednictwem Deutsche Dienstpost Osten do rodziny jeńca, adresowane do burmistrza Nowego Targu, wysłane 11.I z Prenzlau, pieczęć komendantury obozu, stempel kancelaryjny władz miejskich administracji z datą wpłynięcia przesyłki; dekoracyjny, rzadko spotykany walor w idealnym stanie zachowania.

200 PLN
13476

1941 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, karta pocztowa z obozu, wysłana 11.XI do Szwajcarii, stempelki cenzury: obozowej 357, rządowej hiszpańskiej w San Sebastian i szwajcarskiej 140; po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców; także piloci polscy, zestrzeleni nad Francją, którzy przez Hiszpanię starali się powrócić do swych jednostek w Anglii, złapani przez Hiszpanów trafiali do tych obozów; dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło 1200-2000 Polaków; całość w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
13477

1941 Griazowiec - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska; po lipcu 1941 wielu zdążyło dołączyć do armii gen.Andersa, a tych, którym się to nie udało wcielono potem do armii gen.Berlinga; karta pocztowa z obozu napisana 18.III, wysłana 26.III jak zwykle z Moskwy, adresowana do Starachowic, oznaczenie nadawcy "POCZTOWYJ JASZCZIK No 11/C-12", cenzura niemiecka, stempelek dopłaty; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1 500 PLN
13478

1941 Stalag VIA - karta z obozu, wysłana 14.I do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "d", stempelek cenzury obozowej; stempel kancelaryjny Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji); temat - CZERWONY KRZYŻ.

80 PLN
13479

1941 Stalag XVIIB - karta wysłana 26.I z Vouziers we Francji z Agencji Pomocy Jeńcom Wojennym, adresowana do Męża Zaufania Stalagu XVIIB, w sprawie polskich jeńców z obozu VIIA; pieczęć urzędowa "COMITE D'ASSISTANCE AUX PRISONNIERS DE GUERRE", stempelek cenzury obozowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

150 PLN
13480

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Kazachstanu, znaczek zdjęty przez cenzurę poszukującą sekretnych informacji, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41" (OTOB K No.11 C-41); bardzo ciekawy walor w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN
13481

1941 Stalag IVA - karta wysłana 2.XII z obozu do miejscowości Hoduciszki na wileńszczyźnie, zwraca uwagę nietypowy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; dobry stan zachowania.

80 PLN
13482

1941 list z obozu internowania w Szwajcarii ze znaczkiem poczty polowej.

Fi.Fi 2
350 PLN
13483

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Rakoscsaba, list wysłany 30.IV z obozu do Komorowa; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "BELLIGERANT, INTERNE DIJMENTES-SANS TAXE", pieczęć komendantury obozu, stempelki i zalepki cenzury węgierskiej i niemieckiej; niezwykle dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN