The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 39. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
13404

1939 karta pocztowa wysłana 29.XII z Warszawy do Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych (OKW) w Berlinie do wydziału d/s jeńców, w sprawie poszukiwania syna - żołnierza polskiego; na odwrocie dodatkowy stempelek niemieckiej firmy w Warszawie "AUSKUNFTZENTRALE BURHARDT & OHRT", pośredniczącej w wymianie korespondencji z centralą w Berlinie; nietypowy walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
300 PLN
13405

1939 Oflag XVIIIC - prowizoryczny, wczesny formularz poczty obozowej, wysłany 2.XII do Kępna (Kempen), na froncie dopisek "via Breslau"; zwraca uwagę datownik z wyróżnikiem "a" , stempelek cenzury obozowej; interesująca treść; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
13406

1939 legitymacja umożliwiająca polskiemu jeńcowi zwolnionemu z obozu, powrót do domu, dokument wystawiony przez komendanta 8 Armii niemieckiej, z którą polskie wojska walczyły z powodzeniem w czasie Bitwy nad Bzurą, następnie (do 20.X) stacjonowała na linii Ribbentrop-Mołotow "doglądając" niemiecko-sowieckich interesów; niezwykle ciekawy, unikalny dokument z wczesnego okresu II wojny w słabszym stanie zachowania (od spodu na zgięciach podklejone bibułką).


100 PLN
13407

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, formularz z obozu wysłany 20.X z urzędu w Miskolcz do Kobyłki, okrągła pieczęć komendantury obozu, przesyłka oznaczona stempelkam: "BELLIGERANT INTERNEE" i "Ellenorizve !".


50 PLN
SOLD
13408

1939 Oflag IIA - wczesny, przygotowany jeszcze przed wybuchem wojny, karta - formularz informacyjny, napisana 23.IX, adresowana do Warszawy (stolica broniła się do 28.IX), ale wysłana dopiero 15.XI, niemy kasownik nadawczy, przesyłka przeadresowana; bardzo rzadki walor, w ogólnie dobrym stanie zachowania (karta zalana i pionowo zgięta), w naturze prezentująca się znacznie korzystniej.


250 PLN
13409

1939 Starobielsk - karta pocztowa z obozu, wysłana 1.XII do miejscowości Szczuczyn Nowogródzki koło Lidy, nadawcą jest kpt. Stanisław Malicki dowódca baonu w 77 pułku piechoty, jednostki, która walczyła do końca Kampanii Wrześniowej, złożyła broń dopiero 1.X !!! przed Sowietami; nazwisko nadawcy znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; czytelnie odbity datownik, adres nadawczy bardzo wyraźny; karta z dwoma pionowymi zgięciami, a zważywszy na fakt, że jeńcom Starobielska wolno było wysyłać jeden list miesięcznie! stan całości, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską" jest bardzo dobry.


1 100 PLN
SOLD
13410

1939 Stalag IVC - zaadaptowany formularz polskiej poczty polowej, z dwoma nadrukami KRIEGSGEFANGENEN-SENDUNG, wysłany 31.XII z Warszawy do obozu, dwa stempelki cenzury obozowej, kasownik prowizoryczny - polski przedwojenny wirnik; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).


200 PLN
SOLD
13411

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Selypi, karta pocztowa !!! ze stempelkiem obozowym "SELYPI LENGYEL TISZTI GYUJTOTABOR PARANCSNOKSAG" wysłana 25.X z obozu do Kielc, przesyłka oznaczona stempelkami i dopiskiem "BELLIGERANT INTERNEE", a także "Ellenorizve !"; korespondencja na kartach z wydrukowanym znakiem opłaty była dozwolona tylko do grudnia 1939, potem odbywała się wyłącznie na specjalnych formularzach; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
13412

1940 wydanie dla internowanych Polaków w Szwajcarii.

Fi.1
150 PLN
13413

1940 Internowanie w Szwajcarii - pamiątka z internowania, karta pocztowa ze znaczkiem ogólnego wydania dla internowanych, dodatkowo ofrankowana znaczkiem poczty szwajcarskiej (opłata za druki) i wysłana z obozu Ganterschwil do Genewy; na odwrocie tekst "Souvenir de l'Internement en Suisse 1939-1940"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1
100 PLN
13414

1940 wydanie dla internowanych Polaków w Szwajcarii.

Fi.1-2
100 PLN
SOLD
13415

1940 Internowanie w Szwajcarii - pamiątka z internowania, karta pocztowa ze znaczkiem wydanym dla internowanych Polaków, dodatkowo ofrankowana znaczkiem poczty szwajcarskiej (opłata za druki) i wysłana z obozu Gebenstorf do Genewy; na odwrocie tekst "Souvenir de l'Internement en Suisse 1939-1940"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.2
100 PLN
13416

1940 wydanie dla internowanych Polaków w Szwajcarii.

Fi.2
150 PLN
SOLD
13417

1940 Internowanie na Łotwie - obóz oficerski Ulbroka, karta pocztowa z obozu wysłana 13.VIII do Krakowa, stempelki cenzury: łotewskiej obozowej "Cenzets" i Wehrmachtu; pomimo pionowego zgięcia przesyłka jest ogólnie w bardzo dobrym stanie zachowania i ładnie się prezentuje, a ze względu na niewielką liczbę internowanych, przesyłki z Łotwy należą do bardzo trudno osiągalnych walorów tego działu.


500 PLN
13418

1940 Brody - sowiecki obóz jeniecki, dla polskich żołnierzy zagarniętych w wyniku zdradzieckiej napaści 17.IX.1939, karta pocztowa datowana 31.VIII, wysłana 3.IX z obozu do Lublina, cenzury niemieckie, walor w bardzo dobrym stanie zachowania; polskich jeńców wykorzystywano jako tanią siłę roboczą przy budowie strategicznej drogi Nowogród Wołyński-Lwów, kierowanej przez NKWD.


250 PLN
13419

1940 koperta wydana nakładem YMCA wysłana przez internowanego w Szwajcarii z obozu Winterthur do Czerwonego Krzyża w Genewie; stempelek cenzora 325, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej.


150 PLN
13420

1940 Kozielsk - bardzo wczesny list z obozu, wysłany 23.11.39 do Lwowa, na odwrocie datownik odbiorczy z 29.11; nadawcą jest kpt.Jan Bartczak, którego nazwisko znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; jego ciało zostało ekshumowane i zidentyfikowane przez Niemców w 1943 roku; posiadał przy sobie dwie pocztówki (może odpowiedź na ten list), kartę szczepień i plakietkę Matki Boskiej Częstochowskiej; warto przypomnieć, że jeńcom zezwalano na pisanie do rodzin tylko raz w miesiącu; pomimo lekkiego naddarcia koperty, stan waloru, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską", jest doskonały.


1 600 PLN
13421

1940 wydanie ogólne do korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii, nakład 50.000.


100 PLN
13422

1940 (?) druk współpocztowy Niemieckiego Czerwonego Krzyża, umożliwiający nawiązanie łączności pomiędzy jeńcem, a jego rodziną, oraz założenie kartoteki jeńca w Niemieckim Czerwonym Krzyżu; czysty formularz w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYRŻ.


140 PLN
13423

1940 Oflag XA - prowizoryczny formularz wysłany 15.IV z Częstochowy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
13424

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Magyarovar, widokówka wysłana 10.IV z miejscowości Komarom do Niska, cenzury; stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "DIJMENTES Belligerant interne", pieczęć komendantury obozu, stempelki cenzury, w tym rzadki cenzury węgierskiej CENZURALVA; doskonały stan zachowania.


100 PLN
13425

1940 Oflag IIB - zaświadczenie obozowe, wystawione dla ppor. marynarki Stanisława Rowińskiego biorącego udział w obronie wybrzeża, stempel komendantury; nietypowy, rzadko spotykany walor.


150 PLN
13426

1940 Stalag IXC - formularz kartkowy, wysłany 15.V z Kalisza do obozu, zwraca uwagę prowizoryczny kasownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej.


50 PLN
13427

1940 Oflag XIIIA - część na odpowiedź, wczesnego typu podwójnego listownika przeznaczonego dla stalagów, wysłanego 21.XII z Paryża do obozu, stempelek cenzury obozowej D7 z dopisana przez cenzora datą "21 Janu"; bardzo dobry stan zachowania.


150 PLN
13428

1940 Stalag VA - formularz wczesnego nakładu, wysłany 13.IV z Warszawy do obozu, stempelek cenzury; ogólnie dobry stan zachowania (słabsze narożniki).


80 PLN
13429

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, formularz wysłany 14.II przez polskiego komendanta obozu kapitana Józefa Dąbrowskiego do Amerykańskiej Komisji Pomocy Polakom w Budapeszcie; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).


200 PLN
13430

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, widokówka wysłana 10.VI z obozu do Poznania; stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "Internalt harcok egyen ugyeben, DIJMENTES. Belligerante internee", pieczęć komendantury obozu; stempelki cenzury; doskonały stan zachowania.


100 PLN
13431

1940 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii wysłany z obozu w Trachsenwald do Genewy.


100 PLN
13432

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Puspoknadasdon, formularz wysłany 3.VIII z obozu do Rymanowa, pieczęć komendantury obozu, stempelki: ELLENORIZVE i cenzury; doskonały stan zachowania.


120 PLN
13433

1940 Oflag IIB - zaadoptowana karta oflagu IVA, część na odpowiedź, wysłana 13.IX z Warszawy do obozu, stempelek cenzury obozu IIB i dodatkowy stempel informacyjny "Nicht mehr im Oflag IIB", przesyłkę przekierowano do Oflagu IIC; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
13434

1940 Równe Wołyńskie - obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych jako tania siła robocza przy budowie nr.1 NKWD - drodze Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów, zasadniczym obozem tej "inwestycji" było właśnie Równo, karta pocztowa, wysłana z obozu 16.VIII do Radomska, jako adres nadawcy podano numer skrytki pocztowej 33; cenzury: sowiecka i niemiecka; bardzo dobry stan zachowania.


300 PLN
13435

1940 Oflag VIIB - karta pocztowa do obozu wysłana 21.III z Bydgoszczy (Bromberg), stempelek cenzury obozowej nr.4 z parafką cenzora, bardzo dobry stan zachowania.


200 PLN
13436

1940 pamiątkowy karnet dla internowanych w Szwajcarii wysłany z obozu w Thöringen do Genewy.


100 PLN
13437

1940 Oflag XIIB - karta wysłana 30.VII z obozu do Sosnowca, zwraca uwagę charakterystyczny niemy datownik z nie do końca usuniętymi napisami, cenzura; ślady archiwizacji.


40 PLN
13438

1940 Stalag IIB - listownik, część na odpowiedź, wysłana 22.XII z Krakowa, cenzury.


60 PLN
SOLD
13439

1940 Oflag IIA - listownik wysłany 25.I z obozu do Torunia, stempelek cenzury, całość w doskonałym stanie zachowania.


15 PLN
13440

1940 Oflag XIB - listownik wysłany 26.IV z obozu do Poznania, stempelki cenzury obozowej i informacyjny "Antwort kurz fassen! odpisać krótko i czytelnie"; doskonały stan zachowania.


45 PLN
13441

1940 Oflag VIIA - formularz informacyjny, wysłany 24.VII z obozu do miejscowości Kenty, stempelek cenzury; doskonały stan zachowania.


120 PLN
SOLD
13442

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 13.IV z Sosnowca do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
13443

1940 Oflag IIC - zaadaptowana karta oflagu XIB, część na odpowiedź, wysłana 31.VII z Chabówki do obozu, stempelek cenzury; ślady archiwizacji.


35 PLN