Auction 36. WW2 PoW and internment camps

19814

1942 Stalag IIID - karta (formularz francuski) wysłana 25.X z obozu, stempelek cenzury, minimalnie słabszy stan zachowania.

70 PLN
19815

1942 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Düerrenroth do Winterthur, stempelek cenzora 320, na odwrocie zalepka cenzury.

140 PLN
19816

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, list z obozu, wysłany 26.I do Poznania; zalepki i pieczątki cenzur, stempelek zwolnienia od opłaty pocztowej; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
19817

1942 Oflag VIIA - karta wysłana 17.IV z obozu do Żelechowa, cenzura.

15 PLN
19818

1942 Oflag XC i XD - strona tytułowa modlitewnika przeznaczonego dla jeńców wojennych, stempelki cenzury, ciekawostka będąca zarazem smutną pamiątka lat wojny; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

130 PLN
19819

1942 Stalag VIJ - nietypowy, rzadki listownik z oznaczeniem miejscowości i sygnaturą nakładu, wysłany 18.III, zwraca uwagę efektowny stempelek cenzury; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się znacznie korzystniej.

150 PLN
19820

1942 Stalag VIJ - listownik wysłany 2.XII z obozu do Lublina, rzadko spotykany stempelek cenzury z łabędziem - gratka dla tematyków; na odwrocie adres nadawcy "Arbeits-Kommando-Nr.: 777P"; dobry stan zachowania; temat - PTAKI.

120 PLN
19821

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 31.XII z obozu w Mannheim do Muszyny, cenzura; w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej niż na reprodukcji.

70 PLN
19822

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvosvar, formularz z sygnaturą (2870/1941) wysłany 24.I z obozu do Lwowa, stempelki komendantury obozu: podłużna dwuwierszowa i okrągła z herbem państwa, cenzury; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

300 PLN
19823

1942 Stalag XIB - grafika świąteczna odbita wewnątrz standardowego formularz poczty obozowej, przesłanego 16.XII do Poznania; cenzura.

250 PLN
19824

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 11.II z Krakowa do obozu we Fribourgu, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek cenzora 376, zalepki i stempelki cenzur niemieckiej i szwajcarskiej; kasownik odbiorczy szwajcarskiej poczty polowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.70, 74
400 PLN
19825

1943 Stalag XIID - karta wysłana z obozu 1.II do Łodzi, cenzura; zwraca uwagę stempelek REICH, nieznacznie słabszy stan zachowania.

35 PLN
19826

1943 Ilag Biberach - obóz internowanych, formularz wysłany 20.XI z obozu do miejscowości Tuliszków, niemy datownik, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; podobne przesyłki należą do stosunkowo rzadko spotykanych; dobry stan zachowania.

250 PLN
19827

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 15.VII z obozu w Kilonii do majątku Turna; niemy kasownik nadawczy, cenzura; doskonały stan zachowania.

100 PLN
19828

1943 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa, wysłana 21.I z obozu, adresowana do Woli Justowskiej, zwraca uwagę nietypowy stempel cenzury rumuńskiej.

200 PLN
19829

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Aranyod, widokówka wysłana 21.VIII z obozu; stempelki zwalniające z opłaty pocztowej, pieczęć formacyjna, cenzury; całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; prawy górny róg karty nadgięty.

150 PLN
19830

1943 Internowanie w Szwajcarii - widokówka wysłana 29.VII z Wildegg do obozu Winterthur, stempelek cenzora 361, bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
19831

1943 Stalag XIIA - szpital "Reserve Lazarett 1", listownik (formularz francuski) wysłany 3.I z obozu do Łodzi, cenzura, zwraca uwagę użycie datownika poczty polowej; dobry stan zachowania (na odwrocie niewielkie przebarwienia od kleju).

120 PLN
19832

1943 Oflag IIE, karta - formularz ozdobiony świąteczną kalkomanią wykonaną w obozie !!! wysłana 16.XII do Garwolina; niecodzienny walor. dobry stan zachowania.

250 PLN
19833

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 19.VII z obozu do Łodzi, na odwrocie obozowy stempel informacyjny.

50 PLN
19834

1944 Oflag IID - podwójna karta wysłana 11.X do obozu pracy przymusowej Gembitz, przesyłka niedoręczona z powodu likwidacji obozu i 16.X zwrócona do nadawcy; cenzura obozowa, stempelek "Zurück"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
19835

1944 Stalag IIA - karta wysłana 11.VI z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzury, pieczęć kancelaryjna PCK; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
19836

1944 Oflag IIC - karta - część na odpowiedź wysłana 16.V z miejscowości Kalvarija, zwraca uwagę niezmieniony datownik litewski.

50 PLN
19837

1944 Oflag VIB - karta (część na odpowiedź) do obozu, wysłana 15.IX z obozu pracy dla robotników cudzoziemskich (Auslanderlager 3) w Berlinie, cenzura; słabszy stan zachowania, karta pionowo zgięta; dla przesyłek międzyobozowych katalogi przewidują wysokie dopłaty!

180 PLN
19838

1944 Internowanie w Szwajcarii - list do żołnierza z Południowej Afryki, wysłany 1.VI z miejscowości Pietermaritzburg do obozu Gossau; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, cenzura niemiecka, stempelek szwajcarskiego cenzora 315; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ubytek tylnej klapy, pełen adres nadawcy nienaruszony).

600 PLN
19839

1944 Stalag XVIIB - rzadki formularz tzw. form włoski, wysłany 20.VII z obozu do Tczewa, cenzura.

140 PLN
19840

1944 Oflag IID - nierozerwana karta podwójna wysłana 13.XII z obozu do miejscowości Sienno.

80 PLN
19841

1944 Stalag IIB - szpital - karta ogólnego nakładu (część na odpowiedź) wysłana 4.XI z Nowego Sącza do obozu, cenzura; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN
19842

1944 amerykański obóz jeniecki w Clinton - formularz wysłany 10.VI z obozu przez niemieckiego marynarza do Raciborza, cenzury amerykańskie i niemiecka; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
19843

1944 Stalag XB - listownik (formularz francuski) wysłany 15.III do Lublina; zwraca uwagę użycie datownika niemieckiej poczty polowej jako stempla nadawczego, cenzura; dobry stan zachowania.

100 PLN
19844

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Meilen, karta wysłana 3.II z Oflagu VIIA Murnau z prośbą o udzielenie pomocy rodzinie w okupowanej Polsce; cenzura obozowa, stempelek szwajcarskiego cenzora 332; dodatkowo stempelek "z rączką" niewiadomego przeznaczenia; ślady archiwizacji

200 PLN
19845

1944 Stalag IA - obrazek świąteczny na niebieskim papierze, autorstwa Wacława Kobielskiego.

120 PLN
19846

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - Orzeł, znaczek za 25 pf.

30 PLN
19847

1945 Lubeka, żaglowiec, znaczek za 40 f., pięknie kasowany w Hamburgu.

30 PLN
19848

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, znaczek za 40 f.

12 PLN
19849

1945 "Libertas", znaczek za (20 f.) bez napisu "Hamburg Fischbeck" na karcie pocztowej, wysłanej 7.V z Pohls do Lubeki, kasownik odbiorczy Poczty Polskiej; znaczki te przeznaczone do opłacania kart i listów zwykłych, a więc przesyłek najpopularniejszych, wydano w niewielkim nakładzie 680 sztuk; zostały one właściwie zużyte do połowy maja; całość z oryginalnego obiegu w bardzo przyzwoitym stanie zachowania (karta pionowo zgięta); gwarancja Schmutz.

2 400 PLN
19850

1945 Helmstedt, czerwony znaczek za 1 mk. skasowany grzecznościowo w Lublinie w 1949r. (prawdopodobnie przy doręczaniu listu) i cięta, z szerokim marginesem, nalepka z nakładu nie wprowadzonego do obiegu.

Fi.4B+13A
600 PLN
19851

1945 Ettlingen, seria II wydania, skasowana 20.VIII na widokówce.

Fi.5-8
500 PLN
19852

1945 list lotniczy wysłany 14.XI z Polskiej Misji Wojskowej przy urzędzie alianckiego gubernatora wojskowego Bawarii, adresowany do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

250 PLN
19853

1945 Workuta, polecona karta pocztowa wysłana w grudniu z podwileńskiej miejscowości Pavilnys (Kolonia Wileńska) do Workuty na adres pocztowyj jaszczik 223/16 - miejsca zesłania żołnierza AK, uwięzionego przez NKWD po zakończeniu zwycięskich walk o Wilno w lipcu 1944 w ramach akcji "BURZA", podobny los spotkał 6000 akowców z Wileńszczyzny, sowieci w "nagrodę" za pomoc w walce osadzili ich w Kałudze, a wielu wywieziono jeszcze dalej m.in. do Workuty; przesyłka zwrócona do nadawcy 29.I.1946, całość o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym w wyjątkowo doskonałym stanie zachowania.

600 PLN