Auction 36. WW2 PoW and internment camps

19774

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa, wysłana 2.V z obozu do Krakowa, cenzury.

120 PLN
19775

100 PLN
19776

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, widokówka z obozu wysłana 22.III do Grudziądza; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

160 PLN
19777

1940 Oflag IXC - wczesny formularz, datowany 6.II, wysłany 16.III z obozu do PCK w Krakowie, niemy datownik, stempelek cenzury, a w tekście wykreślenia; różne stempelki i adnotacje; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczne otwory po zszywce); temat - CZERWONY KRZYŻ.

170 PLN
19778

120 PLN
19779

1940 Internowanie w Rumunii - Targoviste, karta pocztowa z obozu, wysłana 5.I do Warszawy, cenzury; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

140 PLN
19780

1940 Brody - obóz jeniecki, karta pocztowa do Lublina, wysłana 14.XII, jeńcy zatrudnieni byli przy budowie drogi strategicznej Nowogród Wołyński - Lwów, kierowanej przez NKWD.

200 PLN
19781

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Esztergom, karta pocztowa z obozu wysłanA 27.II do Czarnego Dunajca, cenzura.

60 PLN
19782

1940 Frontstalag 210 - jeniecki obóz frontowy - karta pocztowa wysłana 8.I z Warszawy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania; adresatem jest niezwykła postać - Janusz Leleno (1916-2004), służył w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie, we wrześniu 1939 pod Tarnopolem trafia do niewoli sowieckiej, ucieka i przez Rumunię dociera do Francji, tam pod Pirenejami przebywa w dawnym obozie dla jeńców hiszpańskich i sowieckich po wojnie domowej; następnie w szeregach 1 Dywizji Grenadierów odbywa kampanię francuską, po jej zakończeniu w niewoli; początkowo w Strasburgu, później w innych obozach. Czterokrotnie podejmuje próby ucieczki, ostatni raz 4 grudnia 1944 skutecznie; przez Szwajcarię dociera na południe Francji, gdzie wstępuje do armii amerykańskiej i jako czołgista, kończy szlak bojowy w Ulm. W 1946 wraca do Polski. W 2004 roku w rocznicę lądowania w Normandii, jako jeden z dziesięciu byłych żołnierzy polskich walczących we Francji otrzymuje Order Legii Honorowej. Jeszcze przed wojną trenował boks w klubie sportowym Polonia pod okiem Feliksa Stamma; był najstarszym sędzią lekkoatletycznym w Polsce, a wśród jego wychowanków byli: Sidło, Komar czy Korzeniowski. Reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
19783

1940 Internowanie na Litwie - Birsztany, karta z obozu wysłana 31.V z Kowna do Warszawy, stempelek Litewskiego Czerwonego Krzyża, cenzury litewskie i niemieckie; przesyłki z internowania na Litwie ze względu na niewielką liczbę internowanych Polaków, należą obecnie do bardzo rzadkich; ładna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŹ.

700 PLN
19784

1940 Starobielsk - depesza wysłana z obozu, odebrana 23.III w Zamościu, lakoniczna treść: "zdrowy, kartę otrzymałem, wszystkiego dobrego, ucałowania", wysłana przez jeńca o nazwisku Balsewicz - nie figurującego na liście katyńskiej, jest to prawdopodobnie błąd pisowni i chodzi o majora Bronisława Balcewicza, komendanta Powiatowej Komendy Uzupełnień w Zamościu; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

300 PLN
19785

1940 Oflag XIIA - formularz wysłany 16.IV z Sosnowca do obozu; cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
19786

1940 karta z obozu internowanych polskich żołnierzy w Wilkowiszkach na Litwie 31.III.40 do Wilna.

120 PLN
19787

1940 karta z obozu internowanych polskich żołnierzy w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.VI.40 do Wilna.

120 PLN
19788

1940 karta z Wilna 27.4.40, w treści informacja o przeniesieniu polskiego jeńca do obozu w Kalwarii.

40 PLN
19789

1940 Równe Wołyńskie - obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych jako tania siła robocza przy budowie nr.1 NKWD - drodze Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów, zasadniczym obozem było właśnie Równo, dofrankowana karta pocztowa, datowana 27.V, wysłana 6.VII z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, w adresie nadawcy podano numer skrytki pocztowej 33; cenzury sowiecka i niemiecka, pieczęć kancelaryjna PCK; dobry stan zachowania (jeden znaczek usunięty).

120 PLN
19790

1940 Stalag IIA - karta do obozu, wysłana 18.III z Krakowa, zwraca uwagę ciekawego kształtu stempelek cenzury obozowej i stempelek nadejścia - datownik biurowy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, z eksponatu J.Falkowskiego.

120 PLN
19791

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.3.40, numer odbiorczy 324 i stempel cenzury Ż, gwarancja.

400 PLN
19792

1940 kartka z małego obozu internowania (720 osób)w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 5.7.40 do Warszawy, stempel nadawczy litewskiego Czerwonego Krzyża i odbiorczy GG, gwarancja.

450 PLN
19793

1940 Starobielsk - karta pocztowa do obozu wydobyta podczas ekshumacji ciała porucznika Jerzego Sochy w Charkowie w 1991r. Pomimo pięćdziesięciu lat spędzonych w ziemi i znacznego zniszczenia, można bez trudu odczytać adres i treść. Podczas konserwacji waloru, kartę oczyszczono z nalotu soli wapnia i magnezu, pochodzących z rozkładu szkieletów, wysterylizowano radiacyjnie i wzmocnioną, metodą Gunter-Mullera, zamknięto próżniowo w folii. Szczegółowy opis konserwacji z reprodukcją (fot.2) - "Filatelista" 1994 str.154. Niewielka liczba ocalałych ze Starobielska oficerów przeszła przez obozy w Pawliszczew Borze i Griazowcu, a następnie szlak bojowy w armii Andersa bądź Berlinga; szansa, że przechowali korespondencję jest znikoma, tak więc oferowany list może być jedynym listem do obozu, który dotarł do adresata, znajdującym się w rękach prywatnych.

4 000 PLN
19794

1940 Internowanie w Rumunii - karta pocztowa wysłana 24.IV z miejscowości Zembrzyce do PCK w Krakowie z prośbą o przerwanie poszukiwań, ponieważ osoba zaginiona "odnalazła się" w Rumunii; doskonały stan zachowania.

Fi.Cp4I
153 PLN
19795

Fi.Fk3
200 PLN
19796

Fi.Fk3
180 PLN
19797

1940 Stalag IIA - listownik wysłany 11.V z obozu do Częstochowy, ciekawy informacyjny stempel obozowy, cenzura.

40 PLN
19798

1940 Oflag VIIA - karta informacyjna, wysłana 8.XII z obozu do Warszawy.

60 PLN
19799

1941 Stalag VIA - listownik (form francuski) wysłany 21.I z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie; stempelek cenzora; pieczęć kancelaryjna PCK; otwory po zszywce.

120 PLN
19800

1941 Stalag XXA - list lotniczy wysłany 7.VII z miejscowości Paisley w Wielkiej Brytanii do obozu, cenzura niemiecka i zalepka cenzury angielskiej, słabszy stan zachowania.

150 PLN
19801

1941 Oflag IIA - karta wysłana 8.II z obozu do Bydgoszczy, cenzura.

15 PLN
19802

1941 Oflag VIIIE - karta wysłana 7.IV z obozu do Warszawy, niemy stempel nadawczy; czytelna odbitka dekoracyjnego, secesyjnego w formie - stempelka cenzury; doskonały stan zachowania; temat - SECESJA.

150 PLN
19803

1941 Stalag IIA - karta (część na odpowiedź), wysłana 19.XII z Chicago do obozu, cenzura obozowa, stempelek czerwonego Krzyża; ponieważ od 11.XII USA i Niemcy znajdowały się w stanie wojny, wymiana korespondencji odbywała się za pośrednictwie Czerwonego Krzyża w Genewie; minimalnie słabszy stan zachowania.

200 PLN
19804

1941 Stalag VB - karta z obozu, wysłana 9.X do Pruszkowa, z przyszytą fotografią nadawcy (na odwrocie cenzura), niemy datownik, cenzura obozowa; nietypowa przesyłka.

100 PLN
19805

1941 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Büren do ambasady polskiej w Bernie, stempelek cenzora 330, na odwrocie zalepka cenzury.

100 PLN
19806

1941 Operacja "Barbarossa" - karta na odpowiedź Oflagu IIC wysłana 15.VI z Kalwarii na Litwie, w wyniku ataku niemieckiego na Związek Sowiecki, rozpoczętego 22.VI, adresat otrzymał przesyłkę dopiero 15.IX; znaczek najprawdopodobniej zdjęty przez cenzurę; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
19807

1941 Oflag VIE - listownik (część na odpowiedź) z przyszytą fotografią dziewczyny, wysłany 4.VIII z Warszawy, cenzura.

60 PLN
19808

1941 Stalag IVA - karta z obozu, wysłana 6.II do Warszawy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", pieczęć Komendantury obozu, stempelek cenzury obozowej i dodatkowo stempel informacyjny "Listy pisać krótko i wyraźnie"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, z eksponatu J.Falkowskiego.

150 PLN
19809

1941 karnet pamiątkowy obozu internowania w Szwajcarii.

60 PLN
19810

1941 Griazowiec - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska; wobec niektórych prowadzono śledztwa a część planowano poddać indoktrynacji; po lipcu 1941 wcielano ich do armii gen.Andersa, a potem - gen.Berlinga; karta pocztowa wysłana 25.IV, z miejscowości Jabłonków na Zaolziu, do obozu, cenzura niemiecka, moskiewski kasownik odbiorczy, karta - pomimo pionowego zgięcia - w bardzo ładnym stanie zachowania.

1 500 PLN
19811

1941 Starobielsk II - z około 4 tysięcy jeńców obozu w Starobielsku, prawie wszyscy zostali zamordowani przez sowietów w kwietniu i maju 1940 w Charkowie i pogrzebani w okolicznych lasach, do opróżnionego obozu zwożono następnych jeńców już od późnego lata 1940 roku, tak "powstał" Starobielsk II, do którego ostatni transport jeńców przybył 27.VII.1941; korespondencja z tego okresu, odwrotnie niż w przypadku Kozielska II, jest znacznie rzadsza niż ze Starobielska I; karta pocztowa wysłana 19.IV z obozu do Wilna, kasownik odbiorczy; typowy stan zachowania dla przesyłek "ze wschodu"; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1 600 PLN
19812

1941 Internowanie w Szwajcarii - formularz wojskowy kartkowy, wysłany z obozu Elgg, adresowany do poselstwa RP w Bernie, stempelek cenzora 330, pieczęć kancelaryjna poselstwa; bardzo dobry stan zachowania, praktycznie niewidoczne ślady archiwizacji (otwory po zszywaczu).

Fi.Fp1
180 PLN
19813

1942 Stalag VB - karta wysłana 6.V z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, za pośrednictwem którego, przesyłkę przekazano dalej do właściwego odbiorcy; nieznaczne ślady archiwizacji; ładny stan zachowania.

150 PLN