Auction 32. WW1 military postage

228

1916 Legiony Polskie - patriotyczna widokówka wysłana 3.VIII z Białej, adresowana do sztabu 2 pułku II Brygady na pocztę polową 355.

40 PLN
229

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V z poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "O. IK. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy.

60 PLN
230

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 26.VII z poczty polowej 355 do Przemyśla, stempelek formacyjny: "1. Kompania 4. pułk piechoty/ Legion Polski".

80 PLN
231

1916 kartka wysłana z Lublina 2.XII.16 przez Wiedeń do obozu jeńców w Wüttenbergii, przesyłka zwolniona z opłaty pocztowej, 3 cenzury.

120 PLN
232

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 17.VII z urzędu etapowego w Końskich, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, niebieski stempelek w ramce "c. i k. Komenda Legionów Polskich" u Berka nieopisany!!! cenzura; dobry stan zachowania.

200 PLN
233

1916 Legiony Polskie - list wysłany 17.VI za pośrednictwem poczty polowej 118 do Warszawy, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "KOMENDA 1 KOMPANJI I BAON 5 PP" z orłem i literami LP nieopisanego u Berka, ręcznie wpisana litera C oznaczająca cenzurę; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
234

1916 Legiony Polskie - II Brygada, formularz wysłany 11.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "1-szy PUŁ. ARTYLERYI LEGIONÓW POLSKICH BATERYA 1-sza"; dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia);

1916 Legiony Polskie - II Brygada, listownik o sygnaturze "Aero-Mill" wysłany 19.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355 adresowany na pocztę polową 55, czytelna odbitka stempla formacyjnego z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL." - nieopisanego u Berka !!! bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
235

35 PLN
236

1916 ilustrowany formularz przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, wysłany 20.IX za pośrednictwem poczty polowej 284 (kasownik z wyróżnikiem "b"), adresowany do Brzozowa; pieczęć formacyjna.

100 PLN
237

1916 ciekawy formularz wysłany 12.XII z poczty polowej 103, adresowany do Krakowa, stempelek formacyjny.

100 PLN
238

1917 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na widokówce unieważniona 6.VIII stemplem austriackiej poczty polowej nr. 180, stempel formacyjny "KuK SCHUTZENREGIMENT 34 ERSATZBATALLION"; rzadkie i ciekawe użycie pocztowe, najczęściej "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów, dekoracyjna całość, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
500 PLN
239

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
240

1917 list z poczt etapowej 334 21.V.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni.

20 PLN
241

1917 list z poczt etapowej 334 3.IX.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni.

20 PLN
242

1917 list z poczt etapowej 334 24.V.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni.

20 PLN
243

1917 kartka Z Radomia 18.XI.17, reprodukcja obrazu W. Kossaka "Racławice".

50 PLN
244

1917 Legiony Polskie, formularz wysłany 20.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Radomiu, adresowana na pocztę polową 378, cenzura.

40 PLN
245

1917 Legiony Polskie - widokówka (Zegrze) przesłana 2.II za pośrednictwem poczty polowej 378 adresowana do Przemyśla, dwa stemple formacyjne z godłem 4 pułku piechoty.

170 PLN
246

1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 23.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Kielcach (wyróżnik "d"), adresowany do Posterunku Werbunkowego Wojsk Polskich w Chrząstowie; pieczęć formacyjna z orłem: "LEGIONY POLSKIE NACZELNEGO KOMITETU NARODOWEGO", ciekawy, nietypowy stempelek cenzury; przesyłka niedoręczona, zwrócona do nadawcy.

80 PLN
247

1917 specjalna widokówka wysłana 19.VII z poczty polowej 287 przez Polaka służącego w armii austriackiej, stempel formacyjny.

30 PLN
248

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka nadana 18.I na poczcie polowej 378 (rzadka odmiana kasownika z wyróżnikiem "b") adresowana do Warszawy; pieczęć formacyjna, cenzura niemiecka, stempelek doręczeniowy poczty miejskiej.

180 PLN
249

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka wysłana 20.XI z Sieradza adresowana do 2 pułku piechoty Korpusu na pocztę polową 378, cenzura.

30 PLN
250

1917 widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X za pośrednictwem poczty polowej 408 (kasownik z wyróżnikiem b), adresowana do miejscowości Kuty, stempelek formacyjny, cenzura; ta poczta polowa obsługiwała jednostki austro-węgierskie walczące na froncie zachodnim (głównie we Francji), służyło w nich wielu Polaków, którzy korzystając z okazji przechodzili przez linię frontu aby dostać się do formującej się tam polskiej armii.

100 PLN
251

1917 karta pocztowa z artystyczną, ręcznie wykonaną ilustracją, wysłana 25.IX z miejscowości Gwoździec, dekoracyjny stempelek urzędowy, przesyłka cenzurowana w Kołomyi; efektowna całość.

180 PLN
252

1917 koperta-formularz wysłana 28.I za pośrednictwem poczty niemieckiej polowej 26 Dywizji Landsturmu, adresowana do Berlina; listowa pieczęć formacyjna.

20 PLN
253

1917 list wysłana 19.VIII za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 334, adresowana do Wieliczki; ciekawy stempel formacyjny "K.u.k. Pferdefelddepot Nr.75".

100 PLN
254

20 PLN
255

1917 Legiony Polskie - formularz z orłem strzeleckim przesłany 8.I za pośrednictwem poczty polowej 378 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Krakowa, stempel formacyjny z godłem "PUŁK IV TY LEGIONÓW POLSKICH".

120 PLN
256

1917 Legiony Polskie - widokówka (Zegrze) wysłana 4.II z poczty polowej 378 adresowana do Przemyśla; pieczęć formacyjna z orłem: "4 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH/ Kancelarya Rachunkowa".

100 PLN
257

1917 Szczypiorno, obóz internowania legionistów "królewiaków", którzy odmówili złożenia przysięgi w wojsku niemieckim; widokówka do obozu, wysłana 30.X z Końska, cenzury, m.in. specjalna obozowa z numerem 12, znaczek zdjęty przez cenzurę, na jego miejscu adnotacja "5 sala", rzadszy z obozów internowania dla żołnierzy (oficerów internowano w forcie Beniaminowo), ładny stan zachowania; gwarancja Schmutz.

700 PLN
258

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
259

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
260

1917 kartka jeńca wojennego.

80 PLN
261

1917 kartka z poczty polowej 378 14.VI.17 do Radomia na ozdobnym druku 5 Pułku Piechoty ze stemplem formacyjnym Komendy 4 Kompanii V Baonu.

260 PLN
262

1917 kartka z Reppen 5.7.17 do Czerwonego Krzyża.

150 PLN
263

1917 Legiony Polskie - czysty formularz (karta) poczty polowej z orłem i napisem "Karta polowa" wydrukowanym fantazyjną czcionką (Kucharski K.56.), stopień rzadkości - 5 punktów, doskonały stan zachowania.

1917 Legiony Polskie - czysty formularz (karta) poczty polowej z orłem (Kucharski K.67.), stopień rzadkości - 3 punkty, bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
264

1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury.

30 PLN
265

1917 kartka ze stemplem IV Pułku Legionów Polskich.

45 PLN
266

1918 znaczek poczty lokalnej na obszarze okupowanym przez X Armię, gwarancja Schmutz.

180 PLN
267

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 5 kop. z bardzo dużym przesunięciem nadruku, gwarancja Mikstein, Schmutz.

180 PLN