The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. Communist Poland 1945-1952

45355

1947 Kultura polska (I) - Adam Mickiewicz, 20 zł - frankatura mieszana, list polecony wysłany 24.11 z Łodzi do Warszawy, datownik odbiorczy na odwrocie.

Fi.427B, 437
Mi.462A, 472
20 PLN
45356

1947 wydanie z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, 5+5 zł na dofrankowanej kopercie listu poleconego z Warszawy do Łodzi, znaczki skasowane 1 IX jednoobrączkowym datownikiem WARSZAWA 1 z wyróżnikiem "w", stempelek polecenia; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.428, 395, 423A, 423B
Mi.471, 425, 458A, 458B
200 PLN
45357

Fi.428B1
Mi.471
35 PLN
45358

1947 kultura polska, cięta seria z nadrukami groszy typ 21.

Fi.429-36A
Mi.573-9B
230 PLN
45359

1947 Kultura Polska II wydanie, Malarstwo - nieząbkowany znaczek za 1 zł wydrukowany na papierze z zaprasowanym fałdami, blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.2.W.II. - znajdującym się pod 91 znaczkiem w arkuszu; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.429A
Mi.463B
90 PLN
45360

1947 Kultura Polska, parka z numerem walca.

Fi.429A
Mi.463B
40 PLN
45361

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.429A
Mi.463B
15 PLN
45362

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie, podlepka.

Fi.429B
Mi.463A
30 PLN
45363

1947 kultura polska, narożna parka z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.429B
Mi.463A
40 PLN
45364

1947 Kultura Polska II wydanie, Malarstwo - ząbkowany znaczek za 1 zł, blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.3.W.III. - z którego wydrukowano tylko 3621 arkuszy - znajdującym się pod 100 znaczkiem w arkuszu; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.429B
Mi.463A
600 PLN
45365

1947 Kultura Polska, znaczek z niepełną perforacją na zagięciu arkusza.

Fi.429B
Mi.463A
180 PLN
45366

1947 Kultura Polska, blok legitymacyjny.

Fi.429B
Mi.463A
35 PLN
45367

Fi.429B MK
Mi.463A
85 PLN
45368

1947 kultura polska, narożna parka z numerem walca na lewym marginesie.

Fi.430A
Mi.464B
30 PLN
45369

Fi.430A MK
Mi.464B
90 PLN
45370

Fi.430Au
Mi.456B
50 PLN
45371

1947 kultura polska, narożny znaczek z numerem walca na lewym marginesie.

Fi.430B
Mi.464A
50 PLN
45372

1947 karta maksimum z bratem Albertem.

Fi.430B
40 PLN
45373

1947 list z Warszawy do Przeworska.

Fi.430B
25 PLN
45374

1947 Kultura polska (II) - św.Albert Chmielowski, 2 zł - frankatura mieszana, list wysłany 18.-3.48 z urzędu Gdańsk 11 (Wrzeszcz) do Warszawy, znaczki z bratem Albertem zostały wycofane z obiegu zaledwie około półtora roku po ich wprowadzeniu.

Fi.430B, 429B, 432A
Mi.463A, 464A, 466B
80 PLN
45375

1947 kultura polska, parka znaczków bez perforacji pionowej pomiędzy znaczkami, gwarancja Wysocki.

Fi.430B MK1
Mi.464A
120 PLN
45376

1947 Kultura Polska (II), Fryderyk Chopin - nieząbkowany znaczek za 3 zł, blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.2.W.I. - znajdującym się pod 100 znaczkiem w arkuszu; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.431A
Mi.465B
100 PLN
45377

1947 Kultura polska (II) - Fryderyk Chopin, 3 zł - frankatura pojedyncza, karta pocztowa wysłana 8.I.1949 z Krakowa do Chęcin.

Fi.431A
Mi.465B
20 PLN
45378

1947 Kultura polska (II) - Fryderyk Chopin, 3 zł - frankatura wielokrotna, karta pocztowa wysłana 30.I z Pińczowa do Chęcin.

Fi.431B
Mi.465A
20 PLN
45379

Fi.431B MK
Mi.465A
350 PLN
45380

Fi.432B
Mi.469A
20 PLN
45381

1947 kultura polska, narożny znaczek z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.433B
Mi.467A
60 PLN
45382

Fi.433Bs
Mi.467A
45 PLN
45383

1947 Kultura Polska (II) - M.Curie Skłodowska; czworoblok unikalnych prób znaczka za 10 zł. w kolorze ciemnoniebieskim, drukowanych z walca N.2.W.IV - oznaczenie znajduje się za 10 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 24.VII.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, stosowna adnotacja prof.S.Miksteina na górnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego dziewięć - znaczka za 3 zł. z walca W.II, znaczka za 10 zł. z walca W.II i znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie inne też zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z M.Curie Skłodowską) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.434 P
Mi.468
26 000 PLN
45384

Fi.434A MK
275 PLN
45385

1947 list polecony z Polanicy Zdroju do Jeleniej Góry, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.434B, 437
30 PLN
45386

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.435A
Mi.469B
65 PLN
45387

1947 kultura polska, bardzo rzadki znaczek z drukiem podwójnym, doskonały stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.435ADp
Mi.469BDD
4 000 PLN
45388

1947 Kultura Polska (II) - A.Mickiewicz, parka unikalnych prób znaczka za 20 zł. w kolorze szarofioletowym o ostrym rysunku drukowana z walca N.2.WII - oznaczenie znajduje się pod 91 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować - znane tylko w pojedynczych egzemplarzach; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego dziewięć - znaczka za 3 zł. z walca W.II, znaczka za 10 zł. z walca W.II i znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie inne też zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; wartość rzeczywista prób przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.436 P2
Mi.470B
14 000 PLN
45389

1947 Kultura Polska, znaczek z fragmentem numeru walca na dolnym marginesie.

Fi.436A
Mi.470B
40 PLN
45390

1947 list ekspresowy z Łodzi do Kielc, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.437, 442b
60 PLN
45391

1947 świat pracy, seria w marginesowych parkach.

Fi.437-40
Mi.472-5
50 PLN
45392

1947 świat pracy, znaczek w barwie brązowokarminowej na papierze w, gwarancja i opis Walocha.

Fi.437a
Mi.472
41 PLN
45393

Fi.437a
Mi.472
40 PLN
45394

1947 świat pracy, znaczek w barwie czerwonobrązowej na papierze x, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.437b
Mi.472
15 PLN