The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
43747

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Balassagyarmat, formularz węgierskiej poczty polowej z obozu datowany 29/9 wysłany 2.X z Miskolc do Rzeszowa, przesyłka oznaczona stempelkiem "Prisonnier de guerre"; w czasie gdy nadawca pisał tę kartkę walczył jeszcze Modlin (do 29.9), Warszawa skapitulowała dzień wcześniej (28.9), Hel bronił się do 2.10, a ostatnia, zwycięska dla Polaków bitwa pod Kockiem (2-6.10) jeszcze się nie rozpoczęła; niezwykle rzadki, wczesny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.


400 PLN
43748

1939 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz), ilustrowana karta z obozu wysłana 3.XI do Żnina, odręczna cenzura litewska, okrągła pieczęć cenzury niemieckiej i dodatkowy stempelek "Von der Wehrmacht zugelassen"; ładnie prezentujący się walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


400 PLN
43749

1939 Internowanie w Rumunii - obóz Rosiori de Vede, dofrankowana karta pocztowa z obozu wysłana 7.XII do Myślenic, okrągły stempelek Rumuńskiego Czerwonego Krzyża "Soc.Haf. de Croce Roșie a României Serviciul Refugiatilor Polonezi" i dodatkowo dwuwierszowy stempelek Niemieckiej Poczty Służbowej Wschód "DEUTSCHES OKUPATIONSGEBIET OSTEN DIENSPOST"; dekoracyjny walor ze stosunkowo wczesnego okresu w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej; temat - CZERWONY KRZYŻ.


280 PLN
SOLD
43750

1939 Stalag VIA - wczesny formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 9.12 z obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana w obozie; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek dodatkowy "Amtlich geprüft und neu verschlossen."; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej; z eksponatu J.Falkowskiego.


160 PLN
43751

1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka wydana nakładem wydawnictwa Eredi Finzi z Lugano z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii, Dom Wydawniczy Eredi Finzi, Lugano); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.


100 PLN
43752

1939 Stalag VIIIA - wczesny, prowizoryczny formularz wysłany 21.XII z Warszawy do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski przedwojenny datownik WARSZAWA 1 z wyróżnikiem "2s"; stempelek cenzury 04 z parafką cenzora; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).


100 PLN
43753

1939 Dulag Radom obóz przejściowy dla polskich żołnierzy pocztówka na formularzu Polskiego czerwonego Krzyża z zawiadomieniem o miejscu przebywania jeńca wojennego.


250 PLN
43754

1939 Internowani na Litwie, kartka litewska pisana 14.10.39 do Polski , bardzo wczesna data.


400 PLN
43755

1939 internowanie Polaków na Litwie, kartka wysłana z Rzymu do żołnierza internowanego po kampanii wrześniowej do obozu internowania w Kalwarii, znaczek zerwany przez cenzora, bardzo rzadki stempelek cenzury "Ż" (Żureti - cenzurowano) z kwadratowej ramce.


800 PLN
43756

1939 exlibris księgozbioru Oflagu IVA na zamku w Honnsteinie.


80 PLN
43757

1939 Starobielsk, kartka pisana 28.11.19 wysłana z obozu do Białej Podlaskiej przez kpt. Lucjana Sobola - ekonomisty zamordowanego w Charkowie, będącego na liście katyńskiej, stempel niemieckiej cenzury, kartka pomimo złamania w dobrym stanie.

Starobielsk - obóz stworzony dla polskich oficerów wziętych do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939 roku, w 1940 roku zostali oni przewiezieni do Charkowa i rozstrzelani przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (część zbrodni katyńskiej).


1 850 PLN
SOLD
43758

1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii -żołnierz siedzący pod drzewem, czysty znaczek za (20 rp).

Fi.1
70 PLN
43759

1940 internowani w Szwajcarii, list wysłany z obozu internowania w Szwajcarii w Büren do Genewy opłacony arkusikiem znaczków poczty dla internowanych, stempel cenzury obozowej „335” i zalepka cenzury szwajcarskiej na odwrocie.

Fi.1 ark.
200 PLN
43760

1940 arkusiki czteroznaczkowe wydania poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.1-2 ark.
700 PLN
43761

1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie dla internowanych Polaków, znaczek za (20 rp) na dużym wycinku karty pocztowej opłaconej szwajcarskim znaczkiem skasowanym 7.XII.41 okolicznościowym stemplem "Dzień znaczka".

Fi.2
60 PLN
SOLD
43762

1940 Poczta Polowa dla internowanych w Szwajcarii Polaków, kasowany znaczek za (20 rp).

Fi.2
100 PLN
43763

1940 kartka z Krakowa do stalagu XIIA, stempel cenzury obozu z numerem cenzora 7.

Fi.Cp3
200 PLN
43764

1940 kartka od internowanego w Szwajcarii z obozu w Brugg do Niemiec.

Fi.Fp2
500 PLN
43765

1940 Poczta dla Polaków internowanych w Szwajcarii, unikalny zestaw projektów fotograficznych nadesłanych na "Konkurs na znaczek żołnierski i na pocztówkę dla internowanych..."; konkurs cieszył się ogromną popularnością, nadesłano 86 prac; na środku na górze jedna ze zwycięskich prac - projekt Tadeusza Fussa, Tryptyk - po lewej i prawej żołnierze, a w środku pejzaż górski w nieco zmienionej formie wykorzystany później na karcie pocztowej; po prawej praca porucznika Chabela popiersia czterech żołnierzy alianckich Francuza, Anglika, Belga i Polaka wykorzystana na karcie do korespondencji zagranicznej i później na karcie "Loterii na rzecz internowanych Polaków"; więcej szczegółów i 20 ilustracji w artykule prof.St.Barańskiego i J.Falkowskiego w "Filateliście 7/8 z 1983 r str.234-37; jeden tam pokazany projekt nie pochodził z tego zbioru, ale od czasu publikacji jego ex-posiadacz K.Trokenheim dokupił 5 innych projektów i obecnie jest to chyba największy znany zestaw; podobne projekty sporządzano kilka lat później dla Poczty Polowej II Korpusu - te spotyka się w handlu częściej; gwarancja z oznaczeniem E(sej) Walocha.

Fi.Fp 2, 4, 5 E
10 000 PLN
43766

1940 Oflag IXB, formularz zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).


30 PLN
43767

1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa z Komendantury obozu wysłana 14.12 z Meppen do Sompolna zezwalająca na korespondowanie jeńca z "mateczką wojenną"; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


200 PLN
43768

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 26.II z Sosnowca do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski kasownik przedwojenny; cenzura; dodatkowo stempelek informacyjny w ramce "Listy pisać krótko/ i wyraźnie"; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
43769

1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.7 z obozu do "mateczki wojennej" w Sompolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.1; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


60 PLN
43770

1940 Oflag IXB - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - dofrankowana karta pocztowa wysłana 19.1 ze Lwowa do Warszawy okrężną drogą przez Moskwę i Berlin (stempel tranzytowy Berlin Charlottenburg z 2.3.40); nie ma śladu, że adresatka odebrała przesyłkę w Warszawie; jest faktem, iż po doklejeniu karteczki z adresem jeńca lub w kopercie została dosłana do obozu; stempelek cenzora obozowego nr.3, niebieska adnotacja o dacie otrzymania przesyłki "30/IV"; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.


800 PLN
43771

1940 Stalag XIIIA - wczesna, NIEREGULAMINOWA PRZESYŁKA - koperta z listem wysłana 29.1 z Tarnowa do obozu, stempelek cenzury D9, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami, stronie niemieckiej przekazywano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie sowieckiej przekazywano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania.


400 PLN
43772

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny, nietypowy rodzaj formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Dijmentes. Belligerante interne", pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzury CENZURALVA, dodatkowo parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


80 PLN
43773

1940 Oflag XIIA - podziękowanie za otrzymaną paczkę wysłane 18.11 z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.5; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).


30 PLN
43774

1940 Oflag XVIIIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 138x90 mm na odwrocie podpis "Fotografia ołtarza w kaplicy Wielkanoc 1940r." i stempelek cenzury z numerem 3 i parafką cenzora; dobry stan zachowania.


120 PLN
43775

1940 Stalag IIA - formularz wczesnego nakładu wysłany 27.II z Warszawy do obozu w adresie podano nazwę miejscowości Neu Brandenburg, polski przedwojenny wirnik nadawczy urzędu Warszawa 1, stempelek odbiorczy - datownik biurowy - "5.3.1940", stempelek cenzora nr.7 z adnotacją po polsku "miejscowości nie podawać"; dekoracyjny stempelek cenzury; doskonały stan zachowania.


150 PLN
43776

1940 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech w Nagykanizsa do Lublina, stempel niemieckiej cenzury wojskowej.


130 PLN
43777

1940 Oflag XIA, karta wysłana 14.7 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.2 - z wizerunkiem liścia koniczyny na tarczy; bardzo dobry stan zachowania; temat - FLORA.


60 PLN
43778

1940 kartka z obozu internowania polskich jeńców wojennych z Komorom na Węgrzech do Ropczyc, okrągły stempel obozu oraz węgierskiej i niemieckiej cenzury wojskowej.


70 PLN
43779

1940 kartka od polskiego oficera z obozu internowania w Selyp przez Miskoc na Węgrzech do Puław, stempel obozu i węgierskiej cenzury, fotoatest Drzewiecki.


180 PLN
43780

1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy - szpital dla polskich jeńców wojennych - Kraków, ul.Skarbowa 2, karta pocztowa z Warszawy wysłana 23.3.40 do adresata znajdującego się w szpitalu jenieckim w Krakowie, stempelek cenzury obozowej; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki okres ich funkcjonowania (kilka miesięcy) walor w doskonałym stanie zachowania.


600 PLN
43781

1940 Stalag VIIA Moosburg, listownik wysłany z obozu do Warszawy, stempelek cenzora numer 22.


40 PLN
43782

1940 Stalag IIIA Lückenwalde, listownik z obozu wysłany do Nowej Wsi, rzadko spotykany stempelek informacyjny "Pakete dauerhaft verpacken, da sonst aus/ dem Transportweg Verlustgefahr./ Mitteilungen in Paketen verboten" dotyczący opakowań paczek i zakazu przesyłania prasy, stempelek cenzora obozowego nr 13.


60 PLN
43783

1940 Stalag IIIA Lückenwalde, listownik z obozu wysłany do Nowej Wsi, rzadko spotykany stempelek informacyjny "Pakete dauerhaft verpacken, da sonst aus/ dem Transportweg Verlustgefahr./ Mitteilungen in Paketen verboten" dotyczący opakowań paczek i zakazu przesyłania prasy, na odwrocie stempelek cenzora obozowego nr 14.


60 PLN
43784

1940 Stalag IA Stablack, karta pocztowa oznaczona "Kriegsgefangenenpost" wysłana z Krakowa do obozu, stempel cenzora obozowego nr 21.


40 PLN
43785

1940 Stalag IA Stablack, karta pocztowa oznaczona "Kriegsgefangenenpost" wysłana z Krakowa do obozu, stempel cenzora obozowego nr 15.


40 PLN
43786

1940 Stalag IA Stablack, karta pocztowa oznaczona "Kriegsgefangenenpost" wysłana z Krakowa do obozu, stempel cenzora obozowego nr 24.


40 PLN