The auction will start on 15.11.2024

Auction 120. WW2 PoW and internment camps

43867

85 PLN
43868

90 PLN
43869

1943 Oflag VIIA Murnau, kompletny listownik z obozu do radomska, stempel cenzury z numerem cenzora 17..

30 PLN
43870

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list wysłana z obozu pracy przymusowej w Treuenbrietzen w Niemczech do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek; stemple cenzur i ślad cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "W KARTOTECE D.J.W.W.B / REFERAT R. WOJSK / NIE FIGURUJE", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania.

240 PLN
43871

1943 internowani w Szwajcarii, list z Francji do obozu w Airvauet, stemple cenzury.

120 PLN
43872

1944 kartka polecona z Krakowa do internowanego Polaka w obozie internowania w Winterthur w Szwajcarii, stempel cenzury wojskowej Wermachtu i szwajcarski, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion" i kartka kierunkowa obozu.

Fi.77, 111, Cp9II
240 PLN
43873

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Martel-Dernier - dowód wpłaty przekazu pocztowego (papier ze znakiem wodnym) wysłanego 22.VI z obozu; nietypowy walor; ze zbiorów J.Falkowskiego.

40 PLN
43874

1944 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 5.12 do obozu Gemeinschaftslager Wessenberg, korespondencja między obozami jest stosunkowo rzadko spotykana; stempelek cenzora obozowego nr.22; bardzo dobry stan zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

120 PLN
43875

1944 Stalag XIID - rzadko spotykany typ formularza tzw. "form włoski", wysłany 23.11 z Dierdorf do Łodzi; dopisek nadawcy "Polnisch", dodatkowy stempelek w ramce DEUTSCHLAND informujący o kierunku wysyłki, stempelek cenzora nr.23; dobry stan zachowania (narożniki i krawędzie słabsze).

100 PLN
43876

1944 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.

40 PLN
43877

1944 Stalag VC Malschbach, listownik wysłany z obozu do Nowej Wsi, stempelek cenzora numer 56.

40 PLN
43878

1944 Oflag XC Lubeka, listownik wysłany z obozu do Kielc, stempelek cenzora nr 14.

30 PLN
43879

1944 Oflag VIIA Murnau, listownik zwrotny wysłany z Zgłobienia do obozu, stempelek cenzora numer 18.

60 PLN
43880

1944 Korespondencja międzyobozowa, listownik z obozu oficerskiego VII A w Niemczech, od majora Antoniego Macherskiego, wielokrotnie odznaczanego polskiego oficera, do kapitana Andrzeja Potoczka w obozie internowania w Meilen w Szwajcarii z prośbą o udzielenia pomocy jego żonie i córce zesłanym na roboty w Niemczech. Adam Potoczek by zaangażowany w zbieranie funduszy od internowanych w Szwajcarii i od społeczności lokalnej i organizowaniu pomocy ofiarom wojny w Polsce.

200 PLN
43881

1944 Stalag IIA w Fünfeichen, przekaz paczkowy z Sztokholmu via Malmö i Berlin do polskiego jeńca w Stalagu IIA, pieczęć „FRANCJSE POSTALE / DES PRISONNIERS DE GUERRE”, stempel kontroli celnej „TULGODS” i cenzury obozowej „Stalag IIA 5 geprüft”.

350 PLN
43882

1944 list z obozu internowania Magliaso, Tessin do generała Bronisława Prugar Ketlinga w obozie Mailen. Stempel nadawczy Magliaso i fragment zalepki cenzury.

General Prugar-Ketling walczył w Armii Hallera w wojnie 1920. W 1939 roku, w czasie kampanii wrześniowej dowodzona przez niego 11. Karpacka Dywizja Piechoty w składzie Armii „Karpaty” wsławiła się m.in. rozbiciem w nocnym uderzeniu zmotoryzowanego pułku SS „Germania”. Po przedostaniu się do Francji dowodził 2. Dywizją Strzelców Pieszych, jednostką tworzących się polskich sił zbrojnych. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii, gdzie wraz ze swoimi żołnierzami był internowany do końca wojny.

150 PLN
43883

1944 list od niemieckiego jeńca wojennego w niewoli amerykańskiej do rodziny w Niemczech.

40 PLN
43884

1944 Oflag VIIA w Murnau, listownik oflagu wysłany do Sosnowca, stempelek cenzora obozowego nr. 12.

40 PLN
43885

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", znaczek za 20 f. z szarym środkiem i gumą na całej powierzchni, dotąd nieznany jako gumowany i opisywany jako wydany bez gumy, lekka podlepka.

300 PLN
43886

180 PLN
43887

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", arkusik, a w zasadzie bloczek 4 znaczków za 20 f. pięknie kasowany gumowym datownikiem MURNAU z ręcznie wpisywaną datą; doskonały stan zachowania.

400 PLN
43888

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", arkusik (w zasadzie bloczek) 4 znaczków za 20 f. na karcie eksponatu wystawowego, piękny stan zachowania.

320 PLN
43889

250 PLN
43890

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek za 25 f., gwarancja i oznaczenie.

50 PLN
43891

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena".

20 PLN
43892

40 PLN
43893

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł".

50 PLN
43894

1945 poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, list ofrankowany 2 znaczkami "Syrena" skasowanymi stemplem "PÖHLS HOLSTEIN 9.8.45 / Urząd Pocztowy Obozu Wojskowego w Niemczech" wysłany do Edynburga, na stronie adresowej datownik angielskiej poczty polowej "FIELD POST OFFICE 348 – 11 AU 45".

750 PLN
43895

1945 poczty międzyobozowe w Niemczech - Freiman, znaczek "Orzeł".

70 PLN
43896

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", marginesowy znaczek za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, nieprecyzyjnie - podwójnie skatalogowany.

Fi.1 MK
200 PLN
43897

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, unieważniony stemplem KOMITET POLSKI FREIMAN z orłem w środku, bardzo rzadki jako kasowany.

Fi.1 MK
300 PLN
43898

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", arkusik kasowany gumowym datownikiem "POCZT POLSKA HOLSTEIN", gwarancja.

Fi.1 ark.
300 PLN
43899

1945 poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", niegumowany arkusik.

Fi.1 ark.
200 PLN
43900

1945 poczty międzyobozowe w Niemczech - Lubeka, niegumowany arkusik znaczków "Syrena".

Fi.1 ark.
200 PLN
43901

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie - reprodukcje malarstwa polskiego, komplet wydań ciętych i ząbkowanych znaczki i arkusiki z dopłatą na PCK.

Fi.1-4 A + B
250 PLN
43902

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Polskie Dzieci arkusik na cele PCK.

Fi.1-4A
35 PLN
43903

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, cięty i ząbkowany arkusik z dopłatą na PCK - reprodukcje malarstwa polskiego, kilka zmarszczeń w papierze, niska cena wywoławcza.

Fi.1-4A, B
100 PLN
43904

1945 Hellbrun Austria - Ratujcie Polskie Dzieci, arkusiki na cele PCK; cięty i ząbkowany.

Fi.1-4A, B
90 PLN
43905

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta w czworoblokach, idealny stan zachowania, gwarancja Danowski.

Fi.1-9
4 000 PLN
43906

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania z pełną oryginalną gumę bez podlepki ani jej śladu (Fi.2430.-), gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 2b, 9b
2 500 PLN