The auction will start on 20.09.2024

Auction 119. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
26751

1918 kartka poczty polowej nadana z poczty etapowej w Stopnicy, stempel formacyjny "K.k. Landsturm - Etappen - Baon Nr. 495 / 2. Kompagnie.".


200 PLN
26752

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi.od 700.-).

Fi.5
800 PLN
26753

1919 Błękitna Armia gen. Hallera we Włoszech, kartka z obozu ochotniczego polskich jeńców wojennych w La Mandria di Chivasso, którzy zgłosili się na ochotnika do tworzonej Błękitnej Armii, kartka pisana 28.1.19 wysłana do Krakowa, bardzo rzadki stempel "MISION MILITAIRE FRANCO - POLONAISE - EN ITALIE" z orłem i oznaczeniem RF w kolorze niebieskim, cenzura wojskowa z Krakowa "K9" w okręgu, bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.5
1 800 PLN
26754

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Karlkörner.

Fi.13
150 PLN
SOLD
26755

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Mikulski.

Fi.26
1 000 PLN
26756

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana z Warszawy z głównej poczty polowej do Dowództwa Armii gen. Hallera w Krakowie, dwa stemple odbiorcze sztabu Armii, całostka z opłaconą odpowiedzią nierozcięta, fotoatest Drzewiecki.

Fi.Cp26II
350 PLN
26757

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.


Mi.P22, 66II 
120 PLN
26758

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
26759

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Płk. Minkiewicz wiosną 1919 dowodząc Grupą Operacyjną swojego imienia, a następnie GO "Bug", wyróżnił się w bojach o Lwów; fragment rozkazu dowódcy Armii gen. Józefa Hallera z 26.V.1919 dotyczący jej działania "natrafiając na bardzo silny opór nieprzyjaciela na linii Poryck, Sokal, Żółkiew, z powierzonego zadania świetnie wywiązała się przez konsekwentne, planowe postępowanie, łamiąc opór nieprzyjaciela na wielu liniach obronnych zajmując duży obszar ziemi polskiej" i dalej "świetnie przeprowadzonym atakiem zdobył Kamionkę Strumiłową, a zarazem wielką ilość materiału wojennego i taboru kolejowego, osiągając linię kolejową Lwów, Brody"; za zasługi wojenne 1.VI.1919 otrzymał awans na stopień generała podporucznika (gen. bryg.).


1 200 PLN
26760

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36 do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.


200 PLN
26761

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem; koperta z sucho-tłoczonym na odwrocie motywem kwiatowym.


120 PLN
26762

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
26763

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.


250 PLN
26764

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", datownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


288 PLN
SOLD
26765

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja.


500 PLN
26766

1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka Budsin (Budzyń) wysłana 21.11.19 do Ostrowa, stempel formacyjny "7 PUŁK III BAON STRZELCÓW WIELKOP / Stempel listowy", pełniący rolę również stempla cenzury Powstania Wielkopolskiego, fotoatest Drzewiecki.


850 PLN
26767

1919 list służbowy wysłany 7.12.19 z 15 płku piechoty z grupy płk Kopczyńskiego z rejonu Równego do działu personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 15 z wyróżnikiem a, pieczęć formacyjna "Dowództwo 15. pułku piechoty", pieczęcie odbiorcze MSW, na rewersie datownik odbiorczy poczty polowej w Warszawie "FR. POCZTA POLOWA I.", koperta lekko przycięta z trzech stron.


180 PLN
26768

1919 kartka z Pińczowa nadana 11.7.19 do Kłomnic, stempel formacyjny "Dowództwo Kompanii / Baonu zapas 27 pp WP" z orłem.


80 PLN
26769

1919 kartka pocztowa wysłana 6.11.19 z Obozu Szkolnego Saperów z Warszawy do Mrozów, datownik poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, stempel formacyjny "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW * (-) PIECZĘĆ / POCZTOWA".


110 PLN
26770

1919 karta wysłana 15 listopada z Warszawy do 3. Pułku Ułanów, datownik "GŁ POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, odbiorczy datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * Nº14 *".


80 PLN
26771

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka nadana przez Misję Francuskią w Warszawie ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 305" z datą 21.7.19 do Francji, bardzo rzadki stempel formacyjny jednostki transportowej "SERVICE AUTOMOBILE - ARMEE POLONAISE" z orłem, dobry stan zachowania.


350 PLN
26772

1919 pociąg pancerny Piłsudczyk, kartka pisana 10.07.19 wysłana z pociągu pancernego do Krakowa, stempel formacyjny "Pociąg pancerny "PIŁSUDCZYK", gwarancja Adamczyk.


1 800 PLN
26773

1919 kartka z Dowództwa II Okręgu Wojskowego w Grodzisku do Poznania, stempel komendanta linii kolejowej.


40 PLN
26774

1919 Batalion Harcerski, kartka poczty polowej nadana z Warszawy 1.3.19 do Kielc, rzadki okrągły stempel formacyjny "BATALION HARCERSKI WOJSKA POLSKIEGO / Pieczęć pocztowa" z orłem w środku, częściowo zamazany adres, gwarancja.


1 000 PLN
26775

1919 kartka poczty polowej nadana w ambulansie pocztowym na trasie Jabłonków - Bogumin.


120 PLN
26776

1919 przekaz pieniężny z Dobromil do obozu internowanych w wadowicach, na odwrocie stempel odbiorczy obozu "KOMENDA OBOZU JEŃCÓW / w WADOWICACH".


1 000 PLN
26777

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

Fi.3
250 PLN
26778

1920 list urzędowy z Środy do Rzeszowa, stempel "Sprawa wojskowa!".

Fi.U2, U3
150 PLN
26779

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta.


80 PLN
26780

1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka.


300 PLN
26781

1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty.


100 PLN
26782

1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek.


50 PLN
26783

1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie.


320 PLN
26784

1920 kartka z poczty polowej we Wrześni nadana 2.6.20 do Dopiewa, stempel formacyjny "Komp. c.k.m. / baonu zapasowego P.10 / 63. pułk piechoty", ładna widokówka z przetłoczeniem z widokiem koszar we Wrześni.


450 PLN
26785

1920 kartka nadana 7.2.20 z frontowej poczty polowej nr 34 do Środy, widokówka tzw. ulicówka z Wąbrzeźna.


280 PLN
SOLD
26786

1920 kartka nadana 6.2.20 z poczty polowej w Zambrowie do Tarnowa, stempel formacyjny "4.ta Baterya 1go p.art. pol. / Legionów Polskich." z orłem.


180 PLN
26787

1920 okres przygotowań do zajęcia Litwy Środkowej, telegram ze Sztabu Generalnego do dowództwa 6. Armii nadany 23.9.20 dotyczący 10. Dywizji Piechoty do 3 Armii, na odwrocie stempel ewidencyjny Oddziału IV Dowództwa 6. Armii z 25 września i adnotacje.


700 PLN
26788

1920 kartka z Kozienic nadana 7.6.20 do Krasnegostawu, stempel formacyjny "ODDZIAŁ SZTABOWY / Baonu - zapasowego 3 pp".


60 PLN
26789

1920 list służbowy z Intendentury Sztabu Generalnego wysłany 2.6.20 z Warszawy do Intendentury 4. Armii, datownik "POCZTA POLOWA Nº53", pieczęć formacyjna w ramce "NACZELNE DOWÓDZTWO W. P./ SZTAB GENERALNY / SZEFOSTWO INTENDENTURY POL. POCZTA POL. 53." oraz pieczęć odbiorcza "Registratura / Dowództwa 4-ej Armji...".


110 PLN
26790

1920 list polecony z Intendentury 11. Dywizji Piechoty do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, stempel polecenia "POCZTA POLOWA/ R Nº 30" w ramce, datownik "POCZTA POLOWA Nº30" z wyróżnikiem c, dwuwierszowa pieczęć formacyjna "Intendentura 11 Dywizji Piechoty", stemple odbiorcze "KANC. GŁÓWNA / M.S. WOJSK. / 21.III.POPOŁ / OTRZYMANO" i analogiczny z dopiskiem "DORĘCZONO".


180 PLN