829 |
1915 formularz wysłany 21.4 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 77 Dywizji Zapasowej do Berlina. | |
| 20 PLN | |
830 |
1915 (?) karta pocztowa z obozu jenieckiego Holzminden w Niemczech, wysłana do Witebska pisana po francusku; stempelki cenzury niemieckiej i rosyjskiej; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Niemiec do Rosji jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. | |
| 80 PLN | |
831 |
1915 widokówka z Krzemieńca datowana "4 lipca 1915", napisana po polsku, wysłana 6.7 z Białej Cerkwi jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Kercza, okrągły stempelek z godłem "Изъ дѢйствующей армiй" (Z Armii Czynnej) zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej; kasownik odbiorczy Kercz 13.7; rzadki walor w minimalnie słabszym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
832 |
1915 korespondencja niemieckich jeńców wojennych z terenów Rosji, dofrankowana całostka rosyjska, wysłana 13.11 z miejscowości w guberni wołyńskiej do Hanoweru; cenzura rosyjska z Petersburga; datownik odbiorczy 16.11; na odwrocie ingerencja cenzury - usunięto (wydrapano) fragmenty tekstu; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Rosji do Niemiec jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
833 |
1915 kartka od żołnierza 12. Kompanii Marszowej do Wiednia, stempel austriackiej cenzury. | |
| 30 PLN | |
834 |
1915 kartka z austriackiej poczty polowej nr 73 do Wiednia, stempel "Zur Beförderung geeignet! / I.R. 87. 2. Feldkompagnie". | |
| 30 PLN | |
835 |
1915 kartka z Hauptfeldpostamt nr 301 do Wiednia, stempel formacyjny "M. G. A. Ers. Baon, Nr. 87", stempelek zezwalający doręczenie "Zur Beförderung geeignet". | |
| 40 PLN | |
836 |
1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM". | |
| 40 PLN | |
837 |
1915 list (jego treść) z poczty etapowej w Przemyślu ze stemplami formacyjnymi tej poczty. | |
| 40 PLN SOLD | |
838 |
| 120 PLN | |
839 |
1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny: 1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją >"Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona); 1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania; na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi". | |
| 400 PLN | |
840 |
1915 widokówka z Lublina wysłana sztabu niemieckiej 11. Armii do Niemiec, stempel niemieckiej cenzury wojskowej. | |
| 70 PLN | |
841 |
1915 list służbowy nadany 22 listopada przez węgierską pocztę polową nr 41 z poczty etapowej Cesarsko - Królewskiej Grupy Dowódczej do Cesarsko - Królewskiej Komendy Klasztoru Jasna Góra, datownik TABORI POSTAHIVATAL 41, pieczęcie formacyjne, fotoatest Drzewiecki. | |
| 290 PLN | |
842 |
1915 pamiątkowa grafika za datek 1 korony na wełnę dla Wojsk Polskich, na odwrocie stempel "Centralny Komitet Gwiazdkowy / dla LEGIONISTÓW / Kraków pl. Maryacki L. 9.". | |
| 500 PLN | |
843 |
1915 pokwitowanie "Kasa otrzymała" Polskiego Komitetu Narodowego w Krakowie, stempelki Składnicy wydawnictw N.K.N. i departamentu organizacyjnego. | |
| 400 PLN | |
844 |
1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 146 z Częstochowy do Niemiec, stempel Soldatenheim. | |
| 90 PLN | |
845 |
1915 kartka z niemieckiej poczty polowej w Poznaniu, lotniczy stempel formacyjny "FLIEGER - ERSATZ - ABTEILUNG 4 POSEN / REKRUTEN - DEPOT". | |
| 400 PLN | |
846 |
1915 karta poczty polowej wysłana 19.3.15 z Krakowa do batalionu uzupełniającego Legionów do węgierskiej poczty polowej 121, stempel cenzury kolejowej "Zensuriert /Bahnpostamt." | |
| 60 PLN | |
847 |
1915 seria cięta i ząbkowana naśladownictwa wydania dobroczynnego Naczelnego Komitetu Narodowego. | |
| 80 PLN | |
848 |
1915 kartka nadana 15.03.16 z niemieckiej poczty polowej nr 113 do Niemiec, widokówka z Warszawy ulica Karowa wiadukt. | |
| 80 PLN | |
849 |
| 40 PLN | |
850 |
| 40 PLN | |
851 |
1915 kartka polowa pisana 2 marca z wczesnego okresu walk I. Brygady, z okopów do Białej Wsi poczta Maków, w treści "...list od was odebrałem jeszcze w Kentach a my na drugi dzień odeszli ... do Bielska puźni my jechali koleją do krulestwa i teraz stoimy w krulestwie a trzeciego albo 4 idziemy do ognia...", brak datownika, okrągły stempel formacyjny "KOMENDA I.BRYG. LEG. POLSK. / 1 Baunu / II-go Pułku", czerwona parafka cenzora "C". | |
| 150 PLN | |
852 |
1915 formularz kartkowy Legionów. | |
| 120 PLN SOLD | |
853 |
1915 formularz kartkowy austriackiej poczty polowej. | |
| 80 PLN | |
854 |
| 100 PLN | |
855 |
1915 list z treścią wysłany 18 czerwca ze szkoły podoficerskiej "sierżantów" z Piotrkowa do do Nowego Sącza. List ocenzurowano - fioletowy stempel "CENZUROWANE" i przesłano pocztą polową legionów do Piotrkowa - czerwony stempel "Oddział Poczty Polowej Dep. Wojsk. / Feldpost -Abteilung der Mil. Sektion" i ocenzurowano a następnie przesłano pocztą etapową - datownik K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PIOTRKÓW "a". | |
| 350 PLN | |
856 |
1915 kartka oznaczona jako "Feldpost" z Żółkwi do Berlina, stempel cenzury wojskowej we Lwowie. | |
| 90 PLN | |
857 |
1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań. | |
| 45 PLN | |
858 |
1915 Legiony Polskie - POCIĄG PROWIANTOWY, listownik austriackiej poczty polowej wysłany z poczty polowej nr 355 wysłana 2.12.15 do Austrii, stempel formacyjny eskadry zaopatrzeniowej Polskiego legionu "Polnische legion / Verpflegs - Staffel Nº3", na odwrocie stempel pociągu zaopatrzeniowego "Legiony Polskie / Pociag prowiant Nº3-P / Kmndt Kdtt Z. Pollke". | |
| 2 000 PLN | |
859 |
1915 kartka nadana w poczcie polowej nr 65 do Austrii, stempel formacyjny "Batterie Nr. 2 / des k. u. k. Feldkanonenregimenttes Nr. 3", stempel cenzury wojskowej z Opola. | |
| 50 PLN | |
860 |
1915 kartka z niemieckiej poczty polowej w Łodzi z wydziału kryminalnego, widokówka z Łodzi. | |
| 60 PLN | |
861 |
1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana na podlepkach. | |
| 40 PLN | |
862 |
1915 kartka wysłana z K.D. Feldpoststation Nº72 do Strassburga, niemiecki stempel formacyjny „5. Landsturm Fußartillerie Batterie II Armeekorps”, widokówka (rysunek) z Warszawy. | |
| 150 PLN | |
863 |
1915 kartka nadana z poczty polowej nr 355 na Morawy, stemple formacyjne "KOMENDA GRUPY PUŁK. ZIELIŃSKIEGO" i "ADIUTANTURA * 2 PUŁKU I POLSK. LEGIONU", stempel cenzury. | |
| 160 PLN SOLD | |
864 |
1915 kartka nadana z poczty polowej nr 186 do Olsztyna, stempel formacyjny oddziału poczty gołębiej "BRIEFTABEN - ABTEILUNG "O", widokówka z Krakowa. | |
| 400 PLN | |
865 |
1915 kartka z poczty polowej 11. Armii do Francji, stempel formacyjny oddziału lotniczego "FLIEGER - ABTEILUNG Nº8", widokówka z Krakowa. | |
| 100 PLN | |
866 |
1915 kartka nadana z poczty polowej nr 185 na Morawy, stempel "Sanatorium Czerwonego Krzyża" we Lwowie. | |
| 80 PLN | |
867 |
1915 list nadany w poczcie polowej nr 118 do Krakowa, stempel formacyjny "Komenda kompanii sztabowej * Legionów Polskich" z orłem legionowym. | |
| 120 PLN SOLD | |
868 |
1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Fi.1 |
| 600 PLN SOLD | |