4736 |
1945 list lotniczy z poczty polowej 121 do Stanów Zjednoczonych, stempel brytyjskiej cenzury nr 13199. | |
| 70 PLN | |
4737 |
1945 list lotniczy z poczty polowej nr 104 do Stanów Zjednoczonych, stempel cenzury nr 52. | |
| 150 PLN | |
4738 |
1945 kartka radzieckiej poczty polowej. | |
| 30 PLN | |
4739 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana z miejscowości Nowy Świętów na adres poczty polowej 38504 (6 Pułk piechoty) w Częstochowie, stempelek cenzury wojskowej 380 razem z datownikiem 12.XI.45; dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
4740 |
1945 Armia Polska we Francji, kartka na formularzu francuskiej poczty polowej nadana z polskiej poczty polowej we Francji do Anglii. | |
| 230 PLN | |
4741 |
1945 Armia Polska we Francji - list z polskiej poczty polowej we Francji do Anglii z datą 08.05.1945 - dzień zakończenia II wojny światowej | |
| 220 PLN | |
4742 |
1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec 1 SAMODZIELNA BRYGADA SPADOCHRONOWA, zaproszenie na obchody 4. rocznicy powstania brygady i 1. rocznicy boju pod Arnhem, podpisane (najpewniej) przez generała Stanisława Sosabowskiego - legendarnego twórcę jednostki i jej dowódcę w czasie bitwy pod Arnhem, którego za krytykę nieudolnego dowodzenia brytyjskiego w czasie całej operacji "Market Garden", pod naciskiem Brytyjczyków, dymisjonowano; w tym czasie Brygada wraz z 1 Dywizją Pancerną wchodziła w skład wojsk okupacyjnych w brytyjskiej strefie na terenie Niemiec i stacjonowała w Bersenbrück; niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
4743 |
1945 list polecony z głównej poczty polowej nr 104 do polskiej jednostki wojskowej stacjonującej w Palestynie, stemple cenzury i stemple odbiorczy Tel Awiwu, dekoracyjny i rzadki walor. | |
| 180 PLN | |
4744 |
1945 KATASTROFA LOTNICZA w KAIRZE, list wysłany 4 VII z Kompanii Sztabowej 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 133 do Tel Awiwu, dwuobrączkowy datownik nadawczy POCZTA POLOWA 133, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 112" i owalny stempelek cenzora 573 odciśnięty dodatkowo na liście, czarny okrągły stempelek cenzury brytyjskiej "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie tranzytowy datownik brytyjskiej poczty polowej we Włoszech "BASE ARMY POST OFFICE 15" z datą 8 JY (8.VII), następnego dnia 9 lipca w Kairze miała miejsce katastrofa lotnicza, w której spłonął worek z polską korespondencją dla Poczty Polowej 112 w Jerozolimie, oferowany walor cudem przetrwał katastrofę i w brytyjskim urzędzie poczty polowej w Kairze opatrzono go fioletową pieczątką "SALVAGED MAIL", a na odwrocie doklejono kartkę informującą o uszkodzeniu przesyłki w wyniku pożaru "It is regretted that this item has been damaged by fire in circumstances beyond the control of the Army Postal Services. R.L.B. 4 Base A.P.O. M.E." oraz odciśnięto datownik "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "22 AU" (22.VIII); unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 4 800 PLN | |
4745 |
1945 list polskiej poczty polowej 102 stacjonującej na bliskim wschodzie do Londynu, stempel polskiej cenzury wojskowej, angielski wojskowy stempel tranzytowy na odwrocie. | |
| 130 PLN | |
4746 |
1945 korespondencja prywatna do Jana Ostoja - Wadowskiego do Londynu, wysłana z Francji. List z treścią nadany jeszcze przez pocztę polową (F.M) z zalepką francuskiej cenzury wojennej i licznymi stemplami kontroli brytyjskiej | |
| 180 PLN | |
4747 |
1945 korespondencja prywatna do Jana Ostoja - Wadowskiego, służącego wówczas w Polskich Siłach Zbrojnych w Szkocji, wysłana z Francji, list z treścią z zalepką francuskiej cenzury wojennej i licznymi stemplami kontroli brytyjskiej. | |
| 180 PLN | |
4748 |
1945 składany w trójkąt list wojskowy z jednostki armii Berlinga, radzieckie stemple i stempel cenzury wojskowej. | |
| 200 PLN | |
4749 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków skasowana 10.II datownikiem Poczty Polowej (Fi.160.-), ładny stan zachowania. | Fi.1-4 |
| 120 PLN | |
4750 |
1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy. | Fi.1-4 |
| 100 PLN | |
4751 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych (Fi.120.-). | Fi.1-4 |
| 100 PLN | |
4752 |
1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk. | Fi.1-4 |
| 200 PLN | |
4753 |
1946 poczta polowa 2. Korpusu na Bliskim Wschodzie, list polecony wysłany 1.07.46 z poczty polowej nr 131 do Polish Forces 242 opłacony znaczkiem angielskim oraz serią 2. Korpusu Polskiego, na rewersie datownik tranzytowy Poczty Polowej 114 oraz dwa datowniki Głównej Poczty Polowej 104 i 101 z 6.07.1946. | Fi.1-4 |
| 300 PLN | |
4754 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria na podlepkach z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku. | Fi.1-5 |
| 60 PLN | |
4755 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa, znaczek z nadrukiem nowej wartości i wydanie wydziału opieki nad żołnierzem (Fi.635.-), bardzo dobry stan zachowania. | Fi.1-6, bl.1 |
| 600 PLN | |
4756 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, próby znaczków w zmienionych kolorach, za 45 gr. w kolorze szarym zamiast zielonym, za 55 gr. w kolorze czerwonobrazowym zamiast niebieskim, za 1 zł. w kolorze zielonym zamiast szarym i za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym zamiast czerwonobrązowym, tak jak je wydano czyste bez gumy, gwarancja. | Fi.1y P1-4y P1 |
| 600 PLN | |
4757 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, marginesowy czworoblok znaczków za 55 gr. ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym, lewy górny lekko zgięty gratis - liczone tylko trzy w pięknym stanie (usterki ząbkowania od 100.- do 1000.- za sztukę). | Fi.2 MK |
| 450 PLN | |
4758 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, sześcioblok znaczków za 55 gr. ze znacznym przesunięciem perforacji pionowej, błędy ząbkowania (Fi.od 100.- do 1000.- za znaczek), naturalna fałda w papierze widoczna na skanie może być przyczyną tej wady ząbkowania, poza tym piękny stan zachowania. | Fi.2y MK |
| 750 PLN | |
4759 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, marginesowy czworoblok ciętych znaczków za 55 gr. na szarym szorstkim gumowanym papierze (Fi.800.-), na białym spotykany częściej, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja. | Fi.2y nz |
| 800 PLN | |
4760 |
1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją. | Fi.3MK |
| 80 PLN | |
4761 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - gen W.Anders, pasek pionowy dziesięciu prób znaczka za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym na białym niegumowanym papierze; liniowe ząbkowanie poziome przesunięte w lewo przez co pięć prób ma niepełną perforacją poziomą po prawej stronie, tego typu błąd występuje także na znaczkach definitywnych i jest katalogowany (Fi.od 100.- do 1000.- za znaczek), piękny stan zachowania, niska cena wywoławcza, gwarancja. | Fi.4x P1 |
| 1 750 PLN | |
4762 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - gen W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym na białym niegumowanym papierze (Fi.500.-), piękny stan zachowania, gwarancja. | Fi.4x P1 nz |
| 500 PLN | |
4763 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości. | Fi.5 |
| 120 PLN | |
4764 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości. | Fi.5 |
| 400 PLN | |
4765 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł. (Fi.600.-), z przesunięciem perforacji poziomej dwóch dolnych rzędów w lewo (usterki ząbkowania od 100.- do 1000.- za znaczek), piękny stan. | Fi.5 MK |
| 800 PLN | |
4766 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości - na lewym znaczku bardzo rzadko występujące liczne usterki nadruku i niestety lekki ślad podlepki, poza tym w bardzo ładnym stanie. | Fi.5y |
| 550 PLN | |
4767 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek wydania lotniczego, skaza na gumie. | Fi.10B |
| 60 PLN | |
4768 |
1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, polecony list lotniczy wysłany 8.I.1946 z Leszna do polskiej Lotniczej Szkoły Technicznej (No.16 School of Technical Training) w bazie Cammeringham w Anglii, przesyłka poszukiwała bezskutecznie adresata który prawdopodobnie powrócił do Polski, informacyjny stempelek pocztowy "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER", list odesłano 22.I z Liverpoolu (datownik RETURNED LETTER OFFICE LIVERPOOL) do nadawcy; stempelek cenzury wojskowej nr.1620; datowniki odbiorcze Poznań z 1.III i Leszno z 2.III; efektowna całość o ciekawym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; sygn. J.Księski. | Fi.377, 379B Mi.410, 412A |
| 200 PLN | |
4769 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok na białym papierze (Fi.800.-), kiedyś katalogowany jako próba, kasowany grzecznościowo datownikiem Poczty Polowej 136, co ciekawe górny znaczek lekko przesunięty w lewo, a środkowy w prawo, gwarancja. | Fi.bl.1x |
| 1 000 PLN | |
4770 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie (Fi.350.-), z bardzo ciekawymi błędami "uszkodzony Orzeł", fragmenty listwy ochronnej odbite w lewym dolnym rogu bloku, poziome linie na dolnym marginesie i co bardzo rzadkie z obniżonym skośnie lekko odbitym znaczkiem za 1 zł., zachowany w pięknym stanie. | Fi.bl.1y B1 |
| 700 PLN | |
4771 |
1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 17.XII za pośrednictwem poczty polowej 798 (obsługującej jednostki I Korpusu) do Poznania, w adresie nadawcy podano kryptonim pocztowy jednostki - 108 - 1 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen.Maczka; po licznych dosłaniach i bezskutecznym poszukiwaniu adresata 3.I.1947 zwrócony do nadawcy; wiele adnotacji i stempli - wspaniale udokumentowany obieg pocztowy; efektowny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
4772 |
1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony z oddziału żandarmerii Obozu Zbornego Wojska Polskiego Nr.3 w Lille (3 Polish Reception Camp/ British Forces in France) do "ARMY POST OFFICE" w Kirkcaldy w Szkocji, wysłany 21.IX za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 801 stacjonującej w tym okresie w Paryżu, obsługującej m.in. oddziały polskie rozlokowane we Francji; ponieważ określenie odbiorcy nie było precyzyjne, przesyłkę 26.IX zwrócono do nadawcy; informacyjne stempelki pocztowe: "Not Known SS2", "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER" i "REBUT/ Inconnu"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym. | |
| 250 PLN | |
4773 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka znaczków za 50 gr. | Fi.1 |
| 25 PLN | |
4774 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, znaczek wydania wydziału opieki nad żołnierzem. | Fi.1 |
| 15 PLN | |
4775 |
1947 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list lotniczy z Dowództwa Jednostek Polskich na Środkowym Wschodzie wysłany 27.XII za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 104 do Londynu, dwuwierszowy stempelek "BY AIR MAIL/ PAR AVION", na odwrocie kasownik odbiorczy 30 DEC; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Bojanowicz. | Fi.2 |
| 120 PLN | |