Auction 113. Inter-war Poland 1919-1939

14488

1938 kartka okolicznościowa wydana przez Komitet Organizacyjny 1-go polskiego lotu do stratosfery, stan idealny.

80 PLN
14489

1938 pierwszy polski lot do stratosfery, widokówka przedstawiająca balon "Gwiazda Polski" i załogę: kapitana Zbigniewa Burzyńskiego i dr Konstantego Jodko-Narkiewicza.

70 PLN
14490

1938 V Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna, okolicznościowa karta przedstawiająca reprodukcję obrazu A.Kędzierskiego "Sztajnkelerka" wydana z okazji wystawy w niewielkim nakładzie 400 sztuk; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
14491

30 PLN
14492

1 800 PLN
14493

400 PLN
14494

1938 zwrotne poświadczenie odbioru z Skarżyska Kamiennej.

40 PLN
14495

1938 reprint atlasu wewnętrznych połączeń pocztowych kolejowych i lotniczych, atlas zawiera 13 składanych map w tym 12 pokazujących połączenia kolejowe i jedną pokazującą połączenia lotnicze krajowe i regularne połączenia zagraniczne, atlas w twardej obwolucie, prezentowana strona tytułowa reprintu i fragment jednej z map, niewielki nakład.

180 PLN
14496

1939 "WYSTAWA ELEKTROMECHANICZNA SEP 18-29 VI 1939" Katowice 1, kasownik okolicznościowy (Myślicki 39 015) na liście wysłanym do Sanoka, dodatkowo plakietka wystawy.

Fi.279
100 PLN
14497

1939 firmowa kartka z Częstochowy nadana w ambulansie pocztowym na trasie Kraków - Warszawa nr 101.

Fi.294
50 PLN
14498

1939 list polecony z Bolesławca do Wielunia.

Fi.294, 309
Mi.315, 330
35 PLN
14499

1939 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Gdynia - Warszawa przez Kutno, Tczew nr 5 z wyróżnikiem c.

Fi.294, 311
Mi.315, 332
60 PLN
14500

1939 kartka o charakterze pamiątkowym z Jaworzyny Spiskiej 1.1.39 ze stemplami propagandowymi "WYZWOLONA JAWORZYNA W POLSKICH TATRACH" i "Szlak turystyczny Jaworzyna wrócił do Polski.", widokówka z Tatr - Mnich nad Morskim Okiem.

Fi.296
180 PLN
14501

1939 list polecony z Krakowa do Nowego Sącza, mieszana frankatura ze znaczkami dla polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Fi.296, 303, 312, 330, PG 32, 33
70 PLN
14502

Fi.297, 310
500 PLN
14503

1939 list z Łodzi wysłany 18.08. do jednostki wojskowej w Legionowie.

Fi.298
50 PLN
14504

1939 "MORSZYN JEDYNY ZDRÓJ WÓD GORZKICH" Morszyn (Myślicki 36 040), stempel okolicznościowy na liście ekspresowym z Morszyn do radomia.

Fi.298, 317
30 PLN
14505

1939 M/S BATORY "STRAJK", karta pocztowa z pierwszych dni II Wojny Światowej;

Po rozpoczęciu wojny „Batory” zawinął do St. John’s na Nowej Fundlandii, potem udał się do Nowego Jorku przez Halifax, gdzie wszedł 5 września 1939 roku. 19 września na „Batorym” doszło do strajku, zakończonego 22 września zejściem części załogi oraz usunięciem kapitana Eustazego Borkowskiego (słynny "Szaman Morski" tytułowy bohater książki Karola Borchardta) Obowiązki dowódcy statku powierzono I oficerowi kpt. ż.w. Franciszkowi Szudzińskiemu. Tego samego dnia statek przeszedł do Halifaksu, gdzie stał do początku grudnia.

Z tego właśnie dramatycznego okresu pochodzi oferowana karta. Obok dość popularnego stempla Agencji, rzadki datownik nadawczy M/S BATORY - oba z 24.IX.1939.

5 grudnia 1939 roku (statek) został zarekwirowany przez brytyjską Admiralicję i przeszedł pod dowództwo brytyjskiego War Office, a następnego dnia dowództwo statku objął kpt. ż.w. Edward Pacewicz. Statek poddano przebudowie adaptacyjnej i uzbrojono. 23 grudnia wyszedł z Halifaksu do Glasgow, płynąc w konwoju wiozącym 1. Kanadyjską Dywizję Piechoty.

Unikalny walor zachowany w pięknym stanie.

Fi.304
Mi.325
2 000 PLN
14506

Fi.310
Mi.391
30 PLN
14507

1939 stempel okolicznościowy Wystawy Elektromechanicznej SEP w Katowicach.

Fi.310
60 PLN
14508

1939 list z Warszawy z wirnikiem okolicznościowym "XVII FESTIWAL SIMC / Międzynarodowego Towarzystwa / Muzyki Współczesnej / WARSZAWA - KRAKÓW 14-21.IV.1939".

Fi.310
30 PLN
14509

1939 okupacja sowiecka, polski znaczek unieważniony kasownikiem Huty Stepańskiej z data 9.10.39.

Fi.310
50 PLN
14510

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, list z rzadko spotykanym stemplem "Obwodowy Urząd Pocztowo - Telekomunikacyjny / ZAKOPANE 1 / Oddział nadawczy pod skocznią narciarską / F.I.S.-1939".

Fi.310
500 PLN
14511

1939 cenzura wojskowa z kampanii wrześniowej BC106, kartka z Rzeszowa do Konedz nadana 1.09.39 w dniu wybuchu wojny, stempel cenzury z Rzeszowa BC nr 106 w kolorze czerwonym.

Fi.310, Cp80
450 PLN
14512

1939 "1919-1939 XX-LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ" Warszawa 2 LOT (Myślicki 39 014), stempel okolicznościowy na liście lotniczym adresowanym do Krakowa.

Fi.311
100 PLN
14513

1939 pośrednictwo pocztowe J. WOLANOW, list polecony wysłany 20.05.39 do Żywca nadany w pośrednictwie pocztowym, znaczki skasowane datownikiem "KOLEKTURA J.WOLANOW Warszawa 43" z wyróżnikiem "c", stempelek polecenia urzędu Warszawa 43 z automatycznym numeratorem; na odwrocie datownik odbiorczy.

Fi.313, 315
150 PLN
14514

1939 "Chód IV po poł." - AMBULANS NR.117 relacji WARSZAWA-WILNO, list z miejscowości Kuźnica Grodzieńska do Wilna przesłany 20 VII ambulansem, znaczek skasowany w ambulansie, przesyłki nie udało się doręczyć - na odwrocie datownik odbiorczy i adnotacja z parafką urzędnika "Zamknięto 20/VII", tego samego dnia podjęto ponowną, tym razem skuteczną, próbę doręczenia przesyłki o czym świadczy jednowierszowy ramkowy stempelek "Chód IV po poł."; bardzo rzadki walor będący świadectwem niezwykłej efektywności działania Poczty Polskiej w okresie międzywojennym; dobry stan zachowania.

Fi.314
Mi.335
1 200 PLN
14515

1939 list z Lublina do Krakowa, stempel okolicznościowy "DNI LUBLINA ZAMOŚCIA I LUBELSZCZYZNY".

Fi.314
15 PLN
14516

1939 ekspresowy list z tarnowskich Gór do Warszawy, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.314
30 PLN
14517

1939 perforacja firmowa "P.B.K." - Powszechny Bank Kredytowy, znaczek z perforacją firmową z obiegu pocztowego z Warszawy.

Fi.315
45 PLN
14518

1939 "WILNO KIERMASZ KAZIUKOWY" - stempel okolicznościowy odciśnięty 4.III na znaczku na wycinku (Myślicki 36 003).

Fi.330
Mi.351
40 PLN
14519

1939 perforacja firmowa "HFS" - Henryka Francka Synowie, Fabryka Środków Kawowych S. A. w Skawinie, znaczek z dziurkowaniem firmowym z obiegu pocztowego ze Skawiny.

Fi.330
55 PLN
14520

1939 Międzynarodowe Zawody narciarskie FIS w Zakopanem, seria.

Fi.330-3
Mi.351-4
60 PLN
14521

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria na kopercie ekspresowego listu poleconego z Zakopanego do Pruszkowa skasowana okolicznościowo 18 II w Zakopanem, przesyłka nieznacznie (20 gr) przefrankowana, stempelek polecenia z wyróżnikiem "d"; datownik odbiorczy na odwrocie (Myślicki 39 002).

Fi.330-33
Mi.351-54
100 PLN
14522

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria na karcie ostemplowana okolicznościowo 11.II w Zakopanem rzadszą odmiana stempla - narty równej długości (Myślicki 39 003).

Fi.330-33
Mi.351-54
80 PLN
14523

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, seria czysta (Fi.90.-); bardzo dobry stan zachowania.

Fi.330-33
Mi.351-54
70 PLN
14524

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, brak litery Z w ZAKOPANE niespotykana usterka oficjalnej karty!!! ofrankowanej serią znaczków okolicznościowo ostemplowanych 19.II; rzadkość.

Fi.330-33
Mi.351-54
300 PLN
14525

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, autografy sześciu członków niemieckiej ekipy:
Hellmut Lantschner - zdobywca złotego medalu w Biegu Zjazdowym;
Christl Cranz - zdobywczyni trzech złotych medali w Slalomie, Kombinacji i Biegu Zjazdowym;
Josef Jennewein - zdobywca złotego medalu w Kombinacji;
Lisa Resch - zdobywczyni srebrnego medalu w Biegu Zjazdowym;
Wilhelm Walch - zdobywca srebrnego medalu w Kombinacji;
na widokówce ofrankowanej serią ostemplowaną okolicznościowo 10.II w Zakopanem, dodatkowo owalny stempelek "HOTEL TURYSTYCZNY KALATÓWKI p.Zakopane"; prawdziwa kolekcjonerska gratka w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady wklejenia do albumu).

Fi.330-33
Mi.351-54
800 PLN
14526

1939 Międzynarodowe Zawody Narciarskie FIS w Zakopanem, list polecony z Zakopanego do Gniezna, znaczek stemplowany kasownikiem okolicznościowym zawodów, stempelek polecenia z wyróżnikiem "e", na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.333
100 PLN
14527

1939 Zaolzie, kartka z Bogumina 2 25.7.39 do Cieszyna.

Fi.334
80 PLN