Auction 113. Pre-stamp period

11027

1578 kompletny list pisany po łacinie, datowany 16 lipca we Lwowie, wysłany do Stanisława Lubomirskiego - twórcy potęgi i znaczenia rodu, w okresie z którego pochodzi oferowany dokument, rozpoczynał on budowanie swojej pozycji i powiększanie majątku, m.in. tocząc procesy z krewnymi w Małopolsce i na Węgrzech; list zawiera prośbę nadawcy o pośrednictwo w sporze o wieś w województwie podolskim, toczonym z wojewodą podolskim, którym w tym czasie był hetman wielki koronny Mikołaj Mielecki;
list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich - ma owalną pieczęć Łańcut z herbem Pilawa; dołączono tłumaczenie na język niemiecki; zachował się w bardzo dobrym stanie, fragment spodniej strony wycięty na tzw. zapinkę, co było w tamtym okresie powszechne; jest to najstarsza przesyłka oferowana od początku naszych aukcji od ponad 20 lat - wspaniały dokument historyczny, mający prawie 450 lat!!!

3 300 PLN
11028

1779 kompletny składany list wysłany z Warszawy do Lipska, pieczęć poczty królewskiej z literą "W" w koronie i okręgu, wczesne użycie tego stempla, list w pięknym stanie, fotoatest Petriuk.

3 000 PLN
11029

680 PLN
11030

1793 PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Steyr, datowany 19 marca 1793, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny tuszowy odcisk stempla nadawczego "PODGORZE" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 4 krajcary (czerwona cyfra 4 na froncie); odnośnie oferowanego waloru p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" Filatelista 11/2007 pisze: "Ostatnim stemplem, który wymieniony jest w literaturze, a którego ja nie posiadam i też nigdy go nie widziałem, jest stempel gotyckimi literami PODGORZE. W literaturze podane jest jego użycie w 1793 roku. Z zasady, w moich publikacjach używam do ilustracji wyłącznie materiału z mojego zbioru. Tutaj jednak zrobiłem wyjątek i w sprawie tego stempla zwróciłem się do największego znawcy i eksperta austriackiej przedfilatelistyki, pana F. Puschmanna we Wiedniu. Pan Puschmann przysłał mi ze swojego zbioru list z tym stemplem z października 1792, z Krakowa do znanej firmy handlowej Natorp w Peszcie. [...] Pierwszym, który ten stempel zilustrował, a raczej narysował, był Ludwik Steinbach. [...] podaje [on] jego użycie luty-marzec 1793 zaznaczając, że stempel ten jest zawsze bardzo niewyraźnie - prawie nieczytelnie - odbity."; bardzo dobry stan zachowania.

8 000 PLN
11031

1795 kompletny list z pełną treścią (datowany 17 maja) wysłany z Lublany (Laibach) przez Wiedeń do Lwowa, nadawca nie umieścił na liście nazwy miejscowości, a ponieważ było to wymagane, więc uczynił to odręcznie poczmistrz - w lewym górnym rogu strony adresowej, list został opłacony 8 krajcarów przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie, na odwrocie czytelna odbitka (typowej jakości) lwowskiego stempla nadejścia "27 Mai", wg pracy J.Adamczyka i J.Bartkego Katalog stempli przedznaczkowych Galicji i austriackiej poczty w Wolnym Mieście Krakowie: "Od 1794 r. do 1818 r. w Galicji nie stosowano stempli z wyjątkiem stempla z datą nadejścia stosowanego we Lwowie"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
11032

1796 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
11033

120 PLN
11034

1805 kompletny list z pełną treścią datowany "7 Januarij 805 Uchanie" wysłany do Bełza, na odwrocie pieczęć lakowa; to list z okresu bezstemplowego, także na obszarze Galicji Wschodniej; Uchanie (III rozbiór) to jedno z siedmiu miasteczek w Cyrkule Zamojskim (od 1809 w Księstwie Warszawskim), Bełz (I rozbiór) miasto w sąsiednim Cyrkule Żółkiewskim; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
11035

500 PLN
11036

1807 "No31 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No31 GRANDE ARMÉE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu.

3 600 PLN
11037

3 500 PLN
11038

1807 PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 1 Dywizja Piechoty generała Pierre Dupont'a (w składzie I korpusu marszałka Bernadotte'a), list z Braniewa (Braunsberg) - miasto znajdowało się przed rozbiorami na terenie Rzeczpospolitej, zagarnięte przez Prusy w I rozbiorze, pozostało wraz z okolicznymi miejscowościami katolicką wyspą w morzu pruskiego protestantyzmu; list wysłany krótko przed powstaniem Księstwa Warszawskiego, datowany 8 maja, pisany przez pułkownika Claude'a Marie Meunier'a do Épinal we Francji; autor to bohaterski dowódca 9 Pułku Piechoty Lekkiej podczas bitwy pod Braniewem stoczonej 26.02.1807 pomiędzy wojskami francuskimi i prusko-rosyjskimi, zakończonej całkowitym zwycięstwem Francuzów, którzy rozbili zgrupowanie prusko-rosyjskie i odbili Braniewo przy stracie kilkunastu zabitych i około 200 rannych, zdobyto 6 armat i sztandar batalionu pruskiego, siły prusko-rosyjskie straciły ponad 800 żołnierzy; portal http://www.historiabraniewa.hekko.pl dokładnie opisuje przebieg bitwy, tu zacytowano urywek tekstu: "końcowy fragment walk na Starym Mieście [w Braniewie] widziany oczyma generała Duponta przedstawia się następująco: "Dzielny pułkownik Meunier na czele 9 lekkiego ściga go nadal i zadaje mu dalsze straty"; czytelna odbitka bardzo rzadkiego stempla nadawczego, typu sporządzonego wyłącznie dla I Korpusu - PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - unikalnego na listach z ziem polskich, odręczna adnotacja o wysokości porta 6 (décimes), na odwrocie świetnie zachowana pieczęć lakowa "MENUIER (oczywisty błąd powinno być MEUNIER) COLONEL.DU 9ENE REG.D'INF LEGERE z godłem i monogramem wiązanym CM; kompletny dokument w idealnym stanie zachowania.

6 000 PLN
11039

1808 Ksiestwo Warszawskie, kompletny składany list z pełna treścią wysłany z Niesułkowa do Rydzyny, fotoatest Pelc.

900 PLN
11040

4 000 PLN
11041

500 PLN
11042

3 600 PLN
11043

240 PLN
11044

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
11045

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
11046

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
11047

40 PLN
11048

300 PLN
11049

100 PLN
11050

1822 List z Belgard (Białogard) do Cöslin (Koszalina). Ładnie odbity rzadki pierwszy prowizoryczny stempel jednowierszowy Białogardu, tzw. typ własny wg. Feusera (150 Euro).

200 PLN
11051

1824 kompletny składany druk urzędowy ze Stargardu do Mühlbanz (Miłobądź), pruski jednorzędowy stempel "PR. STARGARDT", typu 1 wg Feusera (2816-1),+ Cito, 160 Euro

450 PLN
11052

50 PLN
11053

50 PLN
11054

120 PLN
11055

400 PLN
11056

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
11057

1827 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie, stempel graniczny z Słupcy typu IB.

250 PLN
11058

1828 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie.

400 PLN
11059

1828 składany list z Bütow (Bytów) do Marienwerder (Kwidzyna).

45 PLN
11060

160 PLN
11061

1830 obwoluta listu urzędowego z Debicy do Lwowa.

80 PLN
11062

200 PLN
11063

60 PLN
11064

500 PLN
11065

500 PLN
11066

40 PLN