Auction 113. Pre-stamp period

11107

1844 obwoluta listu urzędowego z Przedborza do Łodzi, obwoluta wykonana z obwoluty listu z Łodzi do Przedborza, stempel Przedborza typ VA, stempel "Interes Rządowy" w ramce.

400 PLN
11108

1844 ŁÓDŹ, PIĘKNA PRZESYŁKA ZAGRANICZNA - kompletny list wysłany z Łodzi do Bawarii, czerwony łukowy stempel nadawczy typu IID z datą dopisaną w formie ułamka 17/9; w Królestwie Polskim były tylko dwa stemple typu IID - Łask i Łódź; przesyłka dotarła 19/9 do Kalisza (czerwony stempel typu IIID z ozdobnikiem), gdzie przekroczyła granicę z Prusami i dotarła do Wrocławia (czarny dwuwierszowy stempel BRESLAU 20/9), półkolisty stempel tranzytowy AUSLAGE VON HOF stosowany dla przesyłek przechodzących przez Hof, dwuwierszowy stempel HOF 23 SEP. 1844; liczne adnotacje dotyczące wyliczeń opłat poszczególnych poczt: polskiej, pruskiej, bawarskiej; dekoracyjny walor o pięknie udokumentowanym obiegu w doskonałym stanie zachowania.

1 800 PLN
11109

1845 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w miejscowości Rudki do Przemyśla, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy RUDKI 21 IUL, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEMYSL; dobry stan zachowania (ubytek papieru pod stemplem odbiorczym).

120 PLN
11110

1845 około, obwoluta listu urzędowego z Radomska do Łodzi, pieczęć lakowa urzędu miasta, niekatalogowany stempel Radomska typu VB z ornamentami z trąbek pocztowych, czarny stempel w ramce "INTERES RZĄDOWY OD MAGIST. M..." w ramce, na odwrocie stempel tranzytowy z Piotrkowa.

2 200 PLN
11111

1846 list - druk wysłany z Wiśnicza do miejscowości Wieruszyce, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNICZ/ 12.OCT. na odwrocie dwuwierszowy stempel GDÓW 13.OCT.; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
11112

1846 około, list wysłany 16 4 z Warszawy do miejscowości Przyrów, stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19 mm; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie ładnie odciśnięta rosyjsko-polska pieczęć nadawcy z orłem "PROKURATORYA JENERALNA KROLESTWA"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano B.W.Trzeciecki.

240 PLN
11113

1846 składany list z Wollstein (Wolsztyn) do Niemiec z stempelkiem imiennym pracownika poczty.

70 PLN
11114

1846 kompletny składany list z Wollstein (Wolsztyn) do Niemiec.

50 PLN
11115

1846 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w miejscowości Dobromil do Przemyśla, czarny łukowy z datą stempel nadawczy DOBROMIL 19 DEC, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 18.AUG i zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
11116

1846 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Ustrzyk do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy Ustrzyki 7.DEC., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 8.DEC. i zalepka listowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
11117

1846 obwoluta listu z Krośniewic do Koła, stempel nadawczy Krośniewic typu IB (bardzo późne użycie), na odwrocie stempel odbiorczy Koła typ IIIC i rzadka pieczęć tuszowa urzędu pocztowego w Kole.

1 800 PLN
11118

1847 list (druk) wysłany z miejscowości Wojnicz do Tarnowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WOYNICZ/ 10 AUG; na odwrocie sucho tłoczona zalepka nadawcy; list w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
11119

1847 kompletny list polecony z pełną treścią wysłany 26.II z Łańcuta do Tarnowa oznaczony recommandirt, dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy "LANCUT 26 FEB.", dopisek "Exoffo" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy (przełamana) i stempelek własnościowy "Loster Rudolf GLIWICE"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
11120

1847 list z Bochni do miejscowości Podgórze, dwuwierszowy stempel BOCHNIA 30 DEC: i stempelek urzędowy "K:K:BOCHNIER KREISAMT", dopisek Exoffo zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie niebieski stempel odbiorczy Podgórze 31 DEC."; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
11121

1847 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany 16 sierpnia z miejscowości Bronnica do Przemyśla, zielonkawy trójwierszowy stempel nadawczy BRONICA 18/8, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 18.AUG i zalepka nadawcy; wewnątrz okrągły zielony stempelek z inicjałami "J.B."; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
11122

1847 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Turce do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy TURKA 10.AUG., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 11 AUG i pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
11123

1848 polecony list ambulansowy nadany w Jarosławiu do Wiednia, list zwrócony do nadawcy w Jarosławiu.

120 PLN
11124

1848 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Chyrowa do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy CHYROW 18 Aug., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 20.AUG i zalepka nadawcy; wewnątrz stempelek własnościowy EMIL GĄSKA; dobry stan zachowania.

120 PLN
11125

1848 "FRANCO" - w pełni opłacony przez nadawcę kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Sądowa Wisznia do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNIA 28 IAN:, potwierdzeniem uiszczenia całkowitej opłaty przez nadawcę jest czarny stempelek FRANCO, list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 29.IAN. i pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania.

600 PLN
11126

1849 kompletny list z pełną treścią wysłany z Pilzna do Tarnowa, czarny dwuwierszowy "pisany" stempel nadawczy Pilzno 7.FEB.; na odwrocie dwuobrączkowy kasownik odbiorczy z ozdobnikiem; słabszy stan zachowania.

30 PLN
11127

1849 "RECOMANDIRT" I "FRANCO" - w pełni opłacony przez nadawcę list polecony wysłany ze Stanisławowa do Lwowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STANISLAU 17.AUG i dodatkowe czerwone "RECOMANDIRT" I "FRANCO", list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa i nazwisko nadawcy - Dr Antoni Janocha, który był adwokatem w Stanisławowie w 1848 został wybrany reprezentantem tegoż miasta do Centralnej Rady Narodowej - polskiej organizacji utworzonej we Lwowie w okresie Wiosny Ludów w kwietniu 1848 z inicjatywy członków Komitetu Narodowego, mającej cechy parlamentu galicyjskiego, koordynowała działalność wszystkich rad w Galicji w celu przejęcia władzy; reprezentowała głównie polskie ziemiaństwo, mieszczaństwo oraz inteligencję, o poglądach demokratycznych; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
11128

1849 kompletny list z pełną treścią, datowany 20.III/2.IV, przesłany miejscowo we Włocławku ze Stacji Pocztowej do Naczelnika Powiatu Włocławskiego, korespondencja dotyczy stanu drogi ze Służewa do Włocławka, list podpisany przez ekspedytora A.Grudzińskiego, wewnątrz również odpowiedź Naczelnika; na odwrocie odciśnięta czerwonym tuszem okrągła pieczęć do laku STACYA POCZTOWA WŁOCŁAWKU z rysunkiem korony i trąbki pocztowej; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, dołączona metryczka z lat 80-tych domu aukcyjnego Mercurphila we Frankfurcie nad Menem.

1 500 PLN
11129

1850 kompletny list z Warszawy do Kalisza, stempel Warszawa typ IIIC o średnicy 23 mm.

120 PLN
11130

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawa typ IIIC o średnicy 24 mm, stempel "INTERES RZĄDOWY" w ramce.

50 PLN
11131

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Tuszyna, stempel Warszawa typ IIC o średnicy 24 mm, stempel "INTERES RZĄDOWY...." w ramce.

50 PLN
11132

1850 około, obwoluta listu z Warszawy do Łodzi, stempel Warszawa typ IIC o średnicy 25 mm.

50 PLN
11133

1850 około, list wysłany 20/7 z Częstochowy do Warszawy, ładnie odciśnięty czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC; dopisek "IR" (Interes Rządowy) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy z godłem "POWIAT WIELEŃSKI WÓJT GMINY BŁESZNO"; całość w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
11134

1850 około, kompletny składany list z urzędu celnego w Praszce zamknięty pieczęcią lakową urzędu pocztowego do Piotrkowa, stempel Praszki typ VIIIA, stempel tranzytowy z Sieradza typu IIIC na odwrocie.

400 PLN
11135

1851 kompletny list z pełną treścią na papierze urzędowym Konsystorza Foralnego Łowickiego, wysłany 6/5 z Łowicza do Łęczycy, czerwony stempel nadawczy typu IIIC, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy; dobry stan zachowania.

120 PLN
11136

1851 około, list wysłany 26 5 z miejscowości Kłomnice do Piotrkowa, czarny stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
11137

1852 składany list z Bromberg (Bydgoszcz) do Wilkowa. Ostbahn - Koleje Wschodnie

120 PLN
11138

1853 list wysłany z miejscowości Mrocza do Tucholi, dwuwierszowy stempel nadawczy MROTZEN 10 12, przesyłkę dosłano do Nakła - na odwrocie stempel przejściowy NACKEL 11 12, stąd ambulansem BERLIN-BROMBERG do Bydgoszczy, gdzie list przeniesiono do ambulansu BROMBERG-DANZIG (Bydgoszcz-Gdańsk); okrągły stempelek nadejścia 11 12; na odwrocie okrągła pieczęć nadawcy z godłem; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

160 PLN
11139

1853 kompletny z pełną treścią list wysłany 27/7 z Płocka do Ostrołęki, czerwony dwuobrączkowy rosyjsko - polski stempel nadawczy typu IXB; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z orłem "GUBERNIA PŁOCKA PREZES TRYBUNAŁU CYWILNEGO IEJ INSTANCJI"; całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
11140

1855 około, list tzw. "obciążony" paczką wysłany 24 4 z Gostynia do Rawicza, dwuobrączkowy stempel nadawczy GOSTYN, nalepka "Aus Gostyn" z numerem przesyłki 443, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "KRIESEL."; dwuwierszowy stempel odbiorczy RAWICZ na froncie, a na odwrocie stempelek nadejścia 25 4; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
11141

1856 list z treścią wysłany 4/7 z Miłosławia do Meiningen w Saksonii, dwuobrączkowy datownik nadawczy MILOSLAW; na odwrocie bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa i kasowniki: tranzytowy EISENACH i odbiorczy MEININGEN; doskonały stan zachowania.

60 PLN
11142

1856 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 ze Szczecina do Nowogardu (Naugard), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy STETTIN; na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
11143

1857 składany list urzędowy tzw. obiegowy z Zippnow (Sypniewo) do Tempelburga (Czaplinek) przekierowany do Deutsche Crone (Wałcz).

140 PLN
11144

1858 kompletny list z pełną treścią wysłany 14/9 z Paczkowa do Nowej Rudy, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy PATSCHKAU z datą, na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia.

60 PLN
11145

1858 składany list z Gdańska do Berlina, na odwrocie stemple odbiorcze.

120 PLN
11146

1859 list polecony z Czernowitz do Lwowa, na odwrocie stempel odbiorczy.

100 PLN