1793 PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Steyr, datowany 19 marca 1793, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny tuszowy odcisk stempla nadawczego "PODGORZE" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 4 krajcary (czerwona cyfra 4 na froncie); odnośnie oferowanego waloru p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" Filatelista 11/2007 pisze: "Ostatnim stemplem, który wymieniony jest w literaturze, a którego ja nie posiadam i też nigdy go nie widziałem, jest stempel gotyckimi literami PODGORZE. W literaturze podane jest jego użycie w 1793 roku. Z zasady, w moich publikacjach używam do ilustracji wyłącznie materiału z mojego zbioru. Tutaj jednak zrobiłem wyjątek i w sprawie tego stempla zwróciłem się do największego znawcy i eksperta austriackiej przedfilatelistyki, pana F. Puschmanna we Wiedniu. Pan Puschmann przysłał mi ze swojego zbioru list z tym stemplem z października 1792, z Krakowa do znanej firmy handlowej Natorp w Peszcie. [...] Pierwszym, który ten stempel zilustrował, a raczej narysował, był Ludwik Steinbach. [...] podaje [on] jego użycie luty-marzec 1793 zaznaczając, że stempel ten jest zawsze bardzo niewyraźnie - prawie nieczytelnie - odbity."; bardzo dobry stan zachowania.

Lot # 11030

Auction 113
Current price: 8 000 PLN
Catalog:
Category: Pre-stamp period