Auction 110. Air mail

40664

1938 X Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Mościcach, karta pocztowa przesłana balonem "Mościce I"; dyskwalifikacja ze względu na lądowanie poza granicami RP; pocztę dowieziono do miejscowości Ławoczne (Fi.350.-).

Fi.25j
250 PLN
40665

1938 kartka z zawodów poczty balonikowej L.O.P.P. w Chełmie, z instrukcja dla znalazcy do odesłania do organizatora lotu droga pocztową, zachowało się ok 10 kartek przesłanych balonikami.

Fi.28
1 500 PLN
40666

1938 X Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Mościcach, list przesłany balonem "Sanok".

Fi.29f
300 PLN
40667

Fi.82
30 PLN
40668

1938 polecony list (tylko lico) z Krakowa nadany 7.06.37 do Argentyny przewieziony niemiecką pocztą lotniczą po zaniechaniu lotów zepelinowych po katastrofie sterowca "Hindenburg" 6 maja 1937 roku, nalepka kontroli dewizowej.

Fi.Ck9
40 PLN
40669

1938 list z wystawy poczty sterowcowej w Konstancji na okolicznościowej kopercie.

50 PLN
40670

1938 lotniczy list polecony z Katowic do Senegalu, na odwrocie stemple tranzytowe i odbiorczy z Dakaru.

1 000 PLN
40671

Fi.18, 19
250 PLN
40672

1939 XI Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im. A. Wańkowicza w Mościcach, list przesłany balonem "Katowice", kasownik okolicznościowy lotu i stempelek balonu, na odwrocie stemple odbiorcze.

Fi.29ł
250 PLN
40673

1939 I lot Warszawa - Bejrut, list wysłany 28.II, dodatkowy stempel "PIERWSZY LOT LINIOWY WARSZAWA-BEYROUTH 20 II-1 III 1939 POLSKA-LIBAN", na odwrocie stempel odbiorczy z 2 III; bardzo dobry stan zachowania (Fi.350.-); sygnowany B.B.Joffe.

Fi.141a
250 PLN
40674

1939 Pierwszy lot Warszawa-Gdynia-Kopenhaga, dwa listy wysłane 15.V z Warszawy i Gdyni do Kopenhagi, dodatkowy stempel okolicznościowy lotu "PIERWSZY LOT WARSZAWA GDYNIA KØBENHAVN 15-V-1939 R" (Myślicki 39 207 - stopień rzadkości C) - odbijany na przesyłkach z Warszawy w kolorze fioletowym, a na przesyłkach z Gdyni w kolorze liliowym; bardzo dobry stan zachowania (Fi.450.-).

Fi.144a, b
350 PLN
40675

1939 Gdynia-Warszawa-Wenecja-Rzym, niedostatecznie opłacony list lotniczy wysłany 14.VI z Gdyni do Rzymu; dodatkowe stempelki: "14-VI-1939 OTWARCIE LINII GDYNIA-WARSZAWA-WENECJA-RZYM" oraz "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 GDYNIA" (Myślicki 39 225 + 226) oba o stopniu rzadkości - C; stempelek i znaczek dopłaty; datownik odbiorczy na odwrocie (Fi.180.-); sygnowany B.B.Joffe, Gryżewski.

Fi.149c
200 PLN
40676

1939 list lotniczy (opłacony jak druk) wysłany 15.1 z Gdyni do Warszawy, dodatkowo odciśnięty stempel okolicznościowy "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 GDYNIA" (Myślicki 39 226) stempel o stopniu rzadkości - C; bardzo dobry stan zachowania, stempelek "GUARANTEED BCM/AIRFIELD LONDON".

Fi.311
Mi.332
80 PLN
40677

1939 list lotniczy (opłacony jak druk) wysłany 15.VI z Warszawy do Krakowa, dodatkowo odciśnięty stempel okolicznościowy "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 WARSZAWA" (Myślicki 39 231) stempel o stopniu rzadkości - C; bardzo dobry stan zachowania, stempelek "R.TOCILA".

Fi.311
Mi.332
80 PLN
40678

1939 lot sterowca LZ130 "Graf Zeppelin II" na trasie do Görlitz.

Mi.17
100 PLN
40679

1939 Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie, list lotniczy wysłany 1.I z Las Palmas do Hamburga przez marynarza statku ss "Everene" należącego do Woermann-Linie Adolfa Woermanna uważanego za największego na świecie prywatnego armatora, zalepka i pieczątka hiszpańskiej cenzury wojskowej.

Mi.772, 795I, 796II
150 PLN
40680

1939 LOT STEROWCA ODWOŁANY ZE WZGLĘDU NA PLANOWANY NIEMIECKI ATAK NA POLSKĘ - POCZĄTEK II WOJNY ŚWIATOWEJ, LZ 130 Graf Zeppelin II - lot do Królewca, dekoracyjnie frankowana (częściowo na odwrocie) karta ostemplowana 26.8 we Frankfurcie - dniu w którym miał się odbyć lot do Królewca, w związku z przygotowywanym przez Niemcy atakiem na Polskę odwołano kilka sierpniowych lotów, ostatnim, który się odbył był lot Essen/Mülheim w dniu 20 sierpnia; okrągły stempel okolicznościowy lotu "Luftschiff Graf Zeppelin Deutschlandfahrten 1939 Königsberg"; dodatkowy stempel informujący o odwołaniu lotu "Wegen Ausfalls der Fahrt auf gewöhnlichem Weg befoerdert. Bahnpostamt 19 Frankfurt (Main)."; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania (Sieger 464).

Mi.P280
300 PLN
40681

1939 nalepki poczty balonowej z okazji niedoszłych do skutku ze względu na wybuch wojny zawodów Gordon Bennetta we Lwowie.

220 PLN
40682

1939 poczta lotnicza nad Południowym Atlantykiem obsługiwana przez niemieckie wodnosamoloty i statek katapultowy s/s Westfalen, list wysłany 1.4.39 z Bielska prze berlin do Brazylii, czerwony lotniczy stempelek berliński "DEUTSCHE LUFTPOST EUROPA-SÜDAMERIKA", na odwrocie kasownik odbiorczy z 8.4.39, koperta w słabszym stanie, ciekawy i ładnie udokumentowany obieg pocztowy.

300 PLN
40683

1939 nalepki poczty balonowej z okazji niedoszłych do skutku ze względu na wybuch wojny zawodów Gordon Bennetta we Lwowie, gwarancja Jendroszek.

200 PLN
40684

170 PLN
40685

1944 Rumunia, lotniczy list polecony z Rumunii wysłany 24.II z Bukaresztu do Krakowa, zwraca uwagę datownik nadawczy "BUCURESTU C.AVION S." z wyróżnikiem "2"; cenzury rumuńskie, stempelek i zalepka cenzury Wehrmachtu, kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
40686

1946 Egipt, list lotniczy wysłany 25.III z Aleksandrii do Genewy, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta poziomo zgięta).

Mi.269, 272, 273, 274
80 PLN
40687

1946 Persja, list lotniczy wysłany 11.IX z Teheranu do Nowego Jorku.

Mi.756, 767, 771
40 PLN
40688

1948 Persja, polecony list lotniczy wysłany 3.X z Teheranu do Crete w USA, stempel przejściowy Nowy Jork i kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość.

Mi.767, 789
60 PLN
40689

1952 szybowiec IS-3 ABC – trzeci powojenny polski szybowiec skonstruowany w 1947 w Instytucie Szybownictwa zaprojektowany przez inżynierów Rudolfa Matza i Romana Zatwarnickiego, widokówka wydana nakładem Ligi Lotniczej, minimalnie przycięta z lewej strony.

40 PLN
40690

1956 I lot linii "Lufthansa" na trasie Warszawa - Berlin, list polecony wysłany 4.2, dekoracyjna i bardzo efektowna całość.

20 PLN
40691

1958 FRANCUSKIE TERYTORIA POŁUDNIOWE i ANTARKTYCZNE - POLSKA, list polecony wysłany 9.12.1958 z Archipelagu Kerguelena do Warszawy, poprzez Madagaskar, gdzie przesyłka dotarła po 6 miesiącach - 11.5.1959, skąd wysłano ją pocztą lotniczą do Polski, kasownik odbiorczy Warszawa 19.5.1959; według WIkipedii: "Od 1944 r. działa tam stacja badawcza Port-aux-Français, w której zimą przebywa ok. 60 osób, w lecie ta liczba wzrasta do 120."; unikalny kierunek wysyłki - jest to być może pierwsza przesyłka, a na pewno jedna z nielicznych, wysłana z tej odległej części świata do Polski; dodatkowo opłacono ją rzadkimi bardzo drogimi znaczkami; walor w doskonałym stanie zachowania; temat - ARKTYKA, PTAKI.

Mi.2-7, 8-9
1 200 PLN
40692

1958 Austria, polecony ekspresowy list lotniczy wysłany 14.3 z Wiednia do Olsztyna, kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - PTAKI.

Mi.968
80 PLN
40693

1958 VII Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Lesznie, III lot szybowca "Jaskółka", dekoracyjna koperta z dodatkowym znaczkiem opłaty szybowcowej.

40 PLN
40694

1958 lot balonu "Syrena" na Tatrami, przesyłka z niebieskim znaczkiem dodatkowej opłaty balonowej.

25 PLN
40695

1958 III lot balonu "Poznań" z okazji Święta Lotnictwa.

20 PLN
40696

1958 I Krajowe Zawody Balonów Wolnych, koperta przesłana balonem "Poznań" na trasie Poznań - Chojna.

25 PLN
40697

1958 Pierwszy bezpośredni lot Warszawa - Londyn linią "LOT" 9.4, na odwrocie datownik Warszawa z 14.IV.

30 PLN
40698

1958 znaczki do przesyłek lotniczych podczas lotu balonu "Syrena" na Tatrami, dwa znaczki za 3 zł niebieski (nakład 6800 sztuk) i czerwony (nakład 400 sztuk) - numeracja według KSZP tom 4 - I8a i I8b; dobry stan zachowania (minimalne, praktycznie niewidoczne punktowe przebarwienia).

400 PLN
40699

1958 znaczek do opłacania przesyłek podczas VII Szybowcowych Mistrzost Świata w Lesznie.

10 PLN
40700

1959 polecony list lotniczy wysłany 23.V z Warszawy (via Paryż) do Sajgonu, datownik odbiorczy 27-5 na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
40701

1959/60 Lot balonu "Katowice" na Południe, dekoracyjna koperta z dodatkowym znaczkiem opłaty balonowej bez perforacji poziomej na górze i bez pionowej po lewej stronie.

40 PLN
40702

1959/60 Lot balonu "Katowice" na Południe, nieząbkowana parka pionowa znaczków dodatkowej opłaty balonowej na kopercie przesłanej pocztą balonową, nakład zaledwie 200 sztuk!!! dodatkowe pieczątki informacyjne na odwrocie: czerwona "Z powodu złych warunków atmosferycznych, pocztę, balon i załogę przewieziono w I. etapie do Węg.Republ.Lud. koleją" odciskana na części przesyłek i fioletowa "Ponowny start, mimo trudnych warunków, nastąpił z Ostrawy w Czechosłowackiej Rep. Ludowej"; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Lot ten miał niezwykły przebieg, od 15.08.59 oczekiwano na warunki do startu z terytorium kraju umożliwiające lot ”na południe”, organizator - Aeroklub Śląski - nie uwzględnił faktu, że w Polsce (w tym na Śląsku) wiatry nie wieją z północy na południe; 24.08.59 podjęto próbę startu z Węgier, jednak z przyczyn niezależnych od organizatorów lot nie odbył się; projektowany na 15.09.59 start z Czechosłowacji z powodu pęknięcia powłoki balonu podczas napełniania gazem nie doszedł do skutku; kolejną próbę podjęcia lotu kontynuowano balonem "Warszawa"; od 19.10.59 przez szereg tygodni jego załoga pod dowództwem Zbigniewa Burzyńskiego oczekiwała w gotowości do startu; żadnego dnia od 15.08.59 (pierwsza zaplanowana data startu) do końca roku 1959 wiatry nie wiały w pomyślnym kierunku; ostatecznie lot przeprowadzono 8.5.60 z terenu Czechosłowacji z Ostrawy, balon lądował w miejscowości Dobroslavice (Dobrosławie) , a przesyłki ostemplowano w pobliskim Dehylovie.

1 000 PLN
40703

1959 komplet znaczków do opłacania przesyłek przesłanych balonami: "Katowice", "Warszawa", "Syrena" podczas Zawodów Balonowych z okazji M.T.P. i znaczek do opłacania przesyłek podczas I lotu balonu "Poznań", bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN