The auction will start on 19.04.2024

Auction 110. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
35728

1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.42, 70
400 PLN
35729

1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, zalepka i stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.45, 72, 77, 84
400 PLN
35730

1942 list polecony z Lwowa do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.48, 49
400 PLN
35731

1942 list polecony z Lublina do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.72, 75, 77, 84
400 PLN
35732

1942 Oflag IIE - karta wysłana 18.9 z obozu do Lublina, w lewym dolnym rogu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "We" od nazwiska "Weiss", co umożliwiało segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało i ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora nr.19 z jego parafką; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
SOLD
35733

1942 Reserve-Lazarett Tangerhütte - świadectwo zgonu porucznika Franciszka Stasiaka wystawione 5.XI w szpitalu zapasowym Stalagu XIA w Tangerhütte; pieczęć urzędowa z "gapą"; dodatkowy stempelek "Gebührenfrei"; nieczęsto spotykany walor; minimalnie słabszy stan zachowania.


100 PLN
35734

1942 Obóz nr.25 dla jeńców włoskich w Indiach - karta pocztowa datowana 24.IX wysłana z obozu do Rzymu, jeniec Quatrini Giulio w stopniu majora, dostał się do niewoli zapewne w Afryce Północnej; dwa stempelki cenzury hinduskiej i jeden włoskiej; niespotykany na naszym rynku walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.


160 PLN
35735

1942 Stalag VIG - formularz francuski, datowany 22.II, wysłany z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.12; na odwrocie w adresie nadawcy dopisano "Bonn. Arb.Kdo: No281"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
35736

1942 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 14.IV ze Skarżyska Kamiennej do obozu Wetzikon, przesyłka przeadresowana na obóz Amlikon, dwie kompletne (zazwyczaj zdarte) kartki kierunkowe!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, liczne stempelki cenzury, w tym cenzora szwajcarskiego 308, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", datownik odbiorczy 25.IV na odwrocie; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
35737

1942 Stalag IIID - karta pocztowa (formularz francuski), datowana 12.VII, wysłana do miejscowości Rawka koło Skierniewic; stempelek cenzury Wehrmachtu; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
35738

1942 Arbeits-Kommando Nr.14 - formularz Stalagu VIG datowany 22.XI wysłany do Sompolna z komanda pracy nr.14 w zakładach metalurgicznych Veltrup-Werke KG wytwarzających m.in. części do produkcji amunicji, niespotykane oznaczenie - stempelek komanda pracy "K.G. Arb.Kdo. 14 Veltrup-Werke Aachen. Rudolfstr.53", zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu; co ciekawe nadawca Tadeusz Chowieńczyk numer jeniecki "37700/ofl VIIA" figuruje na liście jeńców Oflagu VIIA Murnaum; stempelek cenzora nr.50; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
35739

1942 (?) Stalag IID - "JOURNEE DU SECOURS NATIONAL" - pamiątkowa tekturowa zawieszka, będąca potwierdzeniem datku złożonego w czasie kwesty w Dniu Pomocy dla francuskich jeńców Stalagu IID organizowanej przez organizację Secours National; niecodzienny walor w słabszym stanie zachowania (ślady po szpilkach).


80 PLN
35740

1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do Marklowic Górnych, stempelek cenzora nr 5.


30 PLN
35741

1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie.


100 PLN
35742

1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury.


100 PLN
35743

1942 kartka z Wilna nadana 19.06.42 do oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury oflagu.


100 PLN
35744

1942 poczta internowanych w Szwajcarii, list służbowy YMCA wysłany z obozu w Münchenbuchsee w Bernie do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej.


350 PLN
35745

1942 listownik obozowy wysłany do Oflagu VIII F w Niemczech przez internowanego przebywającego w szpitalu w Büren. Stempel obozu internowanych w Büren, stempel odbiorczy Oflagu, numerek cenzury i ręcznie napisana data odbioru 28.I.43.


150 PLN
SOLD
35746

1942 internowanie w Szwecji - list od porucznika marynarki Bronisławą Hackbeil internowanego członka załogi ORP "Sęp" wysłany 25.4.42 za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr. 800. Przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär” i pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av milibar myndighet”, datownik Sztokholm 25.4.42. List adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

W czasie wojny w Szwecji internowano załogi kilku polskich okrętów podwodnych; ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które nie zdołały przedrzeć się do Anglii. Łącznie 169 marynarzy. Ich korespondencja jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych.


800 PLN
35747

1942 listownik obozowy wysłany do Stalagu VI J w Krefel-Fichtenhain przez Alfonsa Stefańskiego, internowanego w Szwecji członka załogi ORP "Żbik". Liczne wyraźnie odbite stemple; cenzury szwedzkiej, niemieckiej, pieczęć stalagu, zwolnienia od opłat pocztowych i serwisu dla internowanych. Świetnie zachowany egzemplarz korespondencji z obozu do obozu. Korespondencja internowania ze Szwecji jest unikalna ze względu na niewielka liczbę internowanych.


2 500 PLN
35748

1942 list polecony z Wadowitz (Wadowice) do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.


300 PLN
35749

1943 list polecony z Częstochowy do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempelki kierunkowe, stempel i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.74, 86
400 PLN
35750

1943 list polecony z Radomia do Szwajcarii, list adresowany do polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii, stempel obozu internowania w Pfäffikon, stempelki kierunkowe, stemple i zalepka cenzury Wermachtu, stempelek cenzury szwajcarskiej, kompletna pomarańczowa kartka przewodnia poczty internowanych.

Fi.83, 84
400 PLN
35751

1943 Oflag IIC - karta wysłana 30.1 z obozu do Radomia, stempelek cenzora nr.27; bardzo dobry stan zachowania.


20 PLN
35752

1943 Stalag VIG - karta, datowana 8.III, wysłana z obozu do Sompolna; stempelek cenzora nr.54; w adresie nadawcy podano dokładniejszą lokalizację obozu "Bonn a.Rhein" i przydział jeńca "Arbeits-Kommand-Nr.: 640"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


40 PLN
35753

1943 Stalag XXA - list do żołnierza australijskiego przebywającego w obozie, wysłany 12.VIII z Campbelltown w Nowej Południowej Walii; specjalna lotnicza koperta wydana staraniem Australijskiego Czerwonego Krzyża; stempelek i zalepka cenzury australijskiej, stempelek cenzury obozowej nr.12; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


400 PLN
35754

1943 Oflag IID - potwierdzenie otrzymania paczki wysłane 21.9 z obozu do miejscowości Deutscheneck (Sompolno); trójkątny stempelek cenzora nr.7; dobry stan zachowania.


30 PLN
SOLD
35755

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.


15 PLN
35756

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych ozdobiona sygnowaną akwarelką, stempelek cenzury obozowej nr.4 na odwrocie; minimalne punktowe przebarwienia, ślady szycia do listownika (por. np. aukcja 109 lot 24791), co wskazuje, że grafika była wysłana poza obóz.


200 PLN
35757

1943 Oflag VIB Dössel - karta ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG" ozdobiona okolicznościową akwarelką przedstawiającą wiewiórki zbierające orzechy; ślady szycia do listownika (por. np. aukcja 109 lot 24791), co wskazuje, że grafika była wysłana poza obóz.


250 PLN
35758

1943 Oflag VIB Dössel - karta z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia ozdobiona okolicznościową akwarelką, ślady szycia do listownika wskazujące, że była ona wysłana poza obóz (por. np. aukcja 109 lot 24791); stempelek cenzury obozowej z numerem 3; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
35759

1943 Stalag XB - karta, część na odpowiedź wysłana 30.4 z obozu do Rawy Ruskiej, datownik niemieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "b" użyty jako stempel nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.40; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
35760

1943 Internowanie w Szwecji - list od kpt.Jerzego Milisiewicza internowanego na kutrze pościgowym "Batory" polskiej Straży Granicznej po brawurowej ucieczce podjętej z oblężonego Helu w przeddzień jego kapitulacji 2.X.1939 - wysłany za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej nr.800, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet"; datownik Sztokholm 16.12.1943; list adresowany do szkoły korespondencyjnej (NKI-skolan), w której uczyli się niektórzy z internowanych marynarzy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; w czasie wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki są niemal unikalne; oferowana tu bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania, może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!


800 PLN
35761

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, list polecony z obozu wysłany 16 II do Warszawy; stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "BELLIGERANTE INTERNE", "Ellenörizve/ Zensuriert/ Cénsurée" i "M. kir. katonal internáló (lengyel) tábor parancsnokság Eger"; adnotacje, pieczątki i zalepka cenzury niemieckiej, na odwrocie ślady cenzury chemicznej i warszawski dwuobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "af"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
35762

1943 Internowanie na Węgrzech - Esztergom, list polecony wysłany do Warszawy, w adresie nadawcy podano "Lengyel Munkas Csoport" (Polska grupa robocza); adnotacje, pieczątki i dwie zalepki cenzury niemieckiej, na odwrocie warszawski jednoobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1" z wyróżnikiem "d"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
35763

1943 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do Marklowic Górnych, stempelek cenzora nr 11.


30 PLN
35764

1943 Oflag IID Gross Born, listownik wysłany z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 5.


40 PLN
SOLD
35765

1943 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Sirnach do Berna, stempelek poselstwa R.P. w Bernie.


100 PLN
35766

1943 kartka wysłana w marcu 1943 z adresu Czerwonego Krzyża w Madrycie do Krakowa pod okupacja niemiecką, przez byłego więźnia obozu w Miranda de Ebro. Nadawca pisze: “czuję się jak w raju po Mirandzie”. Stempel cenzury “Censura Gubernativa Madrid” okrągły stempel cenzury niemieckiej i 4 cenzorskie stempelki numeryczne. Jeden ze znaczków oderwany, prawdopodobnie przez cenzurę.


300 PLN
35767

1943 list wysłany przez kuriera z obozu Elgg w Szwajcarii, od polskiego generała Prugar - Kettlinga adresowany do Palais du Conseill - General w Genewie do Paul Edmond Martina, archiwisty, historyka i członka Komitetu Czerwonego Krzyża (1937-1946). Okrągły stempel obozowy, pieczątka odbioru 15.12.43.

General Prugar - Ketling walczył w Armii Hallera w wojnie 1920, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził 11. Karpacką Dywizją Piechoty w składzie Armii „Karpaty”. Dowodzona przez niego dywizja wsławiła się między innymi rozbiciem w nocnym uderzeniu zmotoryzowanego pułku SS „Germania”.


200 PLN