Auction 107. Communist Poland 1945-1952

5416

1945 I Kongres Pracowników Poczty i Telekomunikacji w Poznaniu, makulaturowy znaczek cięty o niewyraźnym rysunku, gwarancja z MK Schmutz.

Fi.371nz MK
Mi.403U
300 PLN
5417

Fi.372
Mi.405
500 PLN
5418

1945 535. rocznica bitwy pod Grunwaldem, odmiany papierów.

Fi.372
Mi.405
120 PLN
5419

Fi.372
Mi.405
50 PLN
5420

Fi.372 nz
Mi.405 U
3 400 PLN
5421

Fi.372, 373, 374
Mi.405, 406, 407
300 PLN
5422

1945 1 rocznica Manifestu Lipcowego, marginesowy znaczek cięty za 3 zł. na pękniętym papierze i ze zmatowioną na dole gumą, bardzo wysoko wyceniany (Fi.13000.-) z niską ceną wywoławczą; stara, znana z wybitnych walorów sygnatura PR, gwarancja Schmutz.

Fi.373 nz
Mi.400 U
3 250 PLN
5423

1945 1. rocznica Manifestu Lipcowego, rzadka parka znaczków ciętych, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Wysocki.

Fi.373nz
Mi.405U
21 000 PLN
5424

1945 6. rocznica walk o Westerplatte.

Fi.374
Mi.407
30 PLN
5425

Fi.374
Mi.407
25 PLN
5426

Fi.374
Mi.407
60 PLN
5427

Fi.374
Mi.407
30 PLN
5428

Fi.374
Mi.407
120 PLN
5429

1945 Westerplatte, znaczek oryginalny z poz.48 z usterką "plamy na dolnym marginesie, położone pod literami od Ł(ZŁ) do P(POLSKA)" występującą w części nakładu, powstałą prawdopodobnie wskutek uszkodzenia formy w końcowej fazie druku, dodatkowo ząbkowany falsyfikat z pełną oryginalną gumą z nadużytej formy z poz.10 - co odpowiada poz.48 oryginalnej formy; zwraca uwagę różnica w ząbkowaniu: znaczek prawdziwy ZL11, znaczek fałszywy ZL10½ (pokazany poniżej); szczegółowe informacje w artykule "Problem autentyczności znaczków "Westerplatte"" L.Schmutza, K.Sztaby, O.Lucknera HBBF 3 i 4/1986; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.374 B, 374 FFi
Mi.407
600 PLN
5430

1945 Westerplatte, kompletny arkusz fałszerstwa z nadużytej formy; daje obraz jak to fałszerstwo wyglądało i dlaczego jest trudne do rozróżnienia - drukowano na skrajach oryginalnych arkuszy odpiłowanym kawałkiem oryginalnej formy, z fragmentów gdzie guma była ładna wycinano znaczki z marginesem i parki pionowe; pasek bez gumy, papier na odwrocie przybrudzony.

Fi.374 nz FFi
Mi.407
250 PLN
5431

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
120 PLN
5432

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
40 PLN
5433

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
40 PLN
5434

1945 Kongres Pracowników Poczty i Telekomunikacji w Poznaniu, makulaturowy cięty znaczek za 1+5 zł. z drugiego nakładu, z mniej wyraźnym rastrem rysunku, ładny pięknie sygnowany egzemplarz, gwarancja Schmutz.

Fi.371 nz MK
Mi.403U
300 PLN
5435

1945 list lotniczy z Sokołowa Podlaskiego nadany 9.10.45 do Danii, znaczki unieważnione ręcznym napisem, w tym rzadki na obiegowej korespondencji znaczek z okazji 6. rocznicy walk o Westerplatte, stempel cenzury wojskowej nr 649.

Fi.374, 359, 378
1 000 PLN
5436

Fi.374P2
Mi.407U (Proof)
1 800 PLN
5437

1945 6. rocznica walk o Westerplatte, znaczek cięty, gwarancja Krawczyk.

Fi.374nz
Mi.407U
795 PLN
5438

1945 6. rocznica walk o Westerplatte, znaczek cięty - nadużycie formy.

Fi.374nz FFi
Mi.407U FALSE
30 PLN
5439

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym w poziomie nadrukiem.

Fi.375
Mi.408
25 PLN
5440

1945 wydanie przedrukowe, arkusz z wyrwanym czworoblokiem.

Fi.375
Mi.408
400 PLN
5441

Fi.375 B, 377
Mi.408, 410
50 PLN
5442

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1 zł./50 gr. z nadrukiem odwróconym (Fi.600.-) i dodatkowo błędem nadruku "dwie dziurki w prawej belce", gwarancja Schmutz.

Fi.375 No B
Mi.408
700 PLN
5443

1945 wydanie przedrukowe, seria w dwoma odmianami znaczka za 1,50 zł typ I i II.

Fi.375, 376a I-II
Mi.408-9
30 PLN
5444

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z nadrukiem odwróconym, znaczek w słabszym stanie jak na ilustracji, gwarancja Kalinowski.

Fi.375No
Mi.408K
200 PLN
5445

1945 wydanie przedrukowe, czworoblok z abklaczem nadruku, gwarancja.

Fi.376a
Mi.409b
180 PLN
5446

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętą perforacją.

Fi.376a
Mi.409b
45 PLN
5447

1945 kartka z Krakowa na Węgry, stempel cenzury wojskowej nr 510.

Fi.376a
Mi.409b
40 PLN
5448

1945 list polecony z Pyskowic do Holandii, poniemiecka erka z ręcznie wpisana nazwa miejscowości, znaczki unieważnione przez kreślenie, stempel cenzury wojskowej nr 2010.

Fi.376a
Mi.409b
160 PLN
5449

1945 list z Włoch (dzisiaj dzielnica warszawy) do Puław, gwarancja z opisem "prowiz. W-wa Włochy" Wysocki.

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
5450

1945 wydanie przedrukowe, 20-blok z sinym abklaczem na stronie gumowanej.

Fi.376a
Mi.409b
500 PLN
5451

1945 LIGNICA 2 - "datownik radziecki", list opłacony znaczkiem wydania przedrukowego, 1,50 zł (forma I typ 1) - frankatura pojedyncza, wysłany z Legnicy do Częstochowy, znaczek skasowany tzw. "datownikiem radzieckim" LIGNICA 2 z wyróżnikiem "a", opisane po raz pierwszy przez J.Z.Piekuta; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.376a
Mi.409b
100 PLN
5452

1945 wydanie przedrukowe, dolna połowa arkusza, wyrwany czworoblok z lewym marginesem.

Fi.376a
Mi.409b
300 PLN
5453

1945 wydanie przedrukowe, list z radzieckiej poczty polowej w Modlinie do Związku radzieckiego, stemple radzieckiej cenzury wojskowej i odbiorcze.

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
5454

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z abklaczem nadruku typ 1.

Fi.376a
Mi.409b
25 PLN
5455

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z silnie przesuniętym nadrukiem.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN