The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 103. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
9841

1919 list wysłany 28.3.19 z 7. pułku artylerii polowej z Cytadeli "pod Warszawą" do Warki, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU / Artylerji Polowej W. P.", na rewersie pieczęć z orłem "Dowództwo 7 pułku Artylerji Polowej W. P.*", ciekawa całość z okresu formowania wojska polskiego.


140 PLN
9842

1919 list służbowy wysłany 7.12.19 z 15 płku piechoty z grupy płk Kopczyńskiego z rejonu Równego do działu personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 15 z wyróżnikiem a, pieczęć formacyjna "Dowództwo 15. pułku piechoty", pieczęcie odbiorcze MSW, na rewersie datownik odbiorczy poczty polowej w Warszawie "FR. POCZTA POLOWA I.", koperta lekko przycięta z trzech stron.


140 PLN
9843

1919 kartka z Pińczowa nadana 11.7.19 do Kłomnic, stempel formacyjny "Dowództwo Kompanii / Baonu zapas 27 pp WP" z orłem.


80 PLN
9844

1919 list nadany z frontowej poczty polowej z Pokucia do Czarnego Dunajca, stempel formacyjny "2. PUŁK STRZELCÓW PODHALAŃSKICH / 3.Komp. karabinów maszynowych" z orłem.


150 PLN
SOLD
9845

1919 kartka pocztowa wysłana 6.11.19 z Obozu Szkolnego Saperów z Warszawy do Mrozów, datownik poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d, stempel formacyjny "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW * (-) PIECZĘĆ / POCZTOWA".


150 PLN
9846

1919 list służbowy wysłany 15.10.19 z 15. pułku piechoty z frontu na wschód od Pińska do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA Nº 24" z wyróżnikiem a, stempel formacyjny "Dowództwo 15. pułku piechoty" z orłem, oraz stempel odbiorczy "Wydział prac przygotowawczych / do Komisji Weryfikacyjnej / Nᵒ_______", dodatkowe pieczęcie; na rewersie pieczęć pocztowa 15. pułku oraz datownik odbiorczy "FR. POCZTA POLOWA * WARSZAWA *" z wyróżnikiem d.


160 PLN
9847

1919 Błękitna Armia gen. Hallera, kartka wysłana 28.6.19 z Łodzi z 3. baonu 1 .pułku czołgów Armii gen. Hallera z poczty polowej 309 do Francji, pieczęć formacyjna "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz", stempel cenzury korespondencji zagranicznej przy MSZ, na rewersie datownik odbiorczy, gwarancja.


500 PLN
9848

1919 Powstanie Wielkopolskie, kartka pisana 2.6.19 z 4. kompanii kulomiotów 1. pułku strzelców wielkopolskich do Poznania, stempel formacyjny "III. Baon 1. pułku Strzelców / Wielkopolskich (-) Poczta".


120 PLN
SOLD
9849

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
9850

1920 KOMITET NARODOWY POLSKI w PARYŻU, dofrankowany sekretnik przesłany 10 V pocztą pneumatyczną w Paryżu na Avenue Kléber 11 bis, gdzie mieściła się siedziba KNP, adresowany na ręce Stanisława Filasiewicza, nadawcą jest Józef Ruffer; wewnątrz czerwona kancelaryjna pieczęć wpływu z inicjałami K.N.P.; bardzo dobry stan zachowania.
Komitet Narodowy Polski powstał 15 sierpnia 1917 na zjeździe działaczy niepodległościowych w Lozannie z inicjatywy Romana Dmowskiego i jego najbliższych współpracowników. Przeniesiony do Paryża, gdzie miał siedzibę przy Avenue Kléber 11 bis, został natychmiast uznany przez Francję (następnie przez pozostałych jej sojuszników) jako oficjalna reprezentacja narodu polskiego walczącego u boku państw ententy.


Mi.RK28
500 PLN
9851

1920 wojna polsko-sowiecka, telegram z okresu Operacji Kijowskiej nadany 12 czerwca - w dniu ponownego wkroczenie do Kijowa bolszewików (oddziały polskie wycofano z miasta 10.VI), z Dowództwa Generalnego Okręgu Lwów do Dowództwa 6-tej Armii, telegram na poaustriackim formularzu; na odwrocie pieczęć wpływu "Dowództwo 6-ej ARMII Oddział I.Organizacyjny" z datą 13/VI; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


800 PLN
9852

1920 kartka ze Zbaraża na Kresach 3.12.20 do Woli Bachowskiej nadana przez pocztę polową, stempel formacyjny "Dowództwo / 5. lwowskiego pułku artylerii polowej".


200 PLN
9853

1920 ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml, list polecony wysłany 21.2 z Warszawy do Maiden w USA, przesyłka nadana w urzędzie Warszawa 1, opatrzona owalnym stemplem ARMIA POLSKA SERVICE AUTOMOBILE Le Captaine Coml z dopisanymi: stopniem i nazwiskiem nadawcy "Sergt. J.G.Mita", datą "21.II.1920", miejscem wysyłki "Warschau" i numerem "LXIX"; na foncie stempelki cenzury i poczty amerykańskiej, a na odwrocie datownik odbiorczy z 15.III; rzadki walor w słabszym stanie zachowania; gwarancja.

Na wzór armii francuskiej formowano oddziały Armii gen.Hallera, Service Automobile były to jednostki przeznaczone do transportu żołnierzy, dzieliły się na sekcje w skład których wchodziło 20 pojazdów z 45 żołnierzami i jednym oficerem, cztery sekcje formowano w grupy nazywane od nazwiska dowódcy - tu "Le Captaine Coml".


600 PLN
9854

1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty.


100 PLN
9855

1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek.


90 PLN
9856

1920 list polecony z Krakowa wysłany 11.3.20 z baterii zapasowej 6. pułku artylerii ciężkiej do Komendy Uzupełnień we Włocławku, pieczęć formacyjna "6. PUŁK ARTYLERYI CIĘŻKIEJ / BATERJA ZAPASOWA", na odwrocie kasownik odbiorczy.


90 PLN
SOLD
9857

1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie.


450 PLN
9858

1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, list polecony wysłany z francuskiej poczty polowej w Warszawie 29.9.20 do Francji, datownik francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311", dodatkowy stempel "D.P.10 / Secteur 311 / Le Vaguemaster", dobry stan zachowania, na odwrocie datownik odbiorczy Nancy, gwarancja Schmutz.


400 PLN
9859

1920 formularz Sztabu Generalnego wysłany 18.12.20 z poczty polowej 30 z Baranowicz do Warszawy, datownik "POCZTA POLOWA No 30 wyr 'b'", stempel odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 53 wyr 'a'", pieczęcie ewidencyjne Sztabu.


120 PLN
9860

1920 okres przygotowań do Operacji Kijowskiej, telegram do dowództwa 6. Armii nadany 16.4.20 dotyczący uzupełnienia dla 42. pułku piechoty z 18. Dywizji Piechoty, pociągiem ze Stanisławowa do Husiatyna, stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-tej ARMII / Oddział I Organizacyjny / Wpłynęło...".


800 PLN
9861

1920 okres przygotowań do zajęcia Litwy Środkowej, telegram ze Sztabu Generalnego do dowództwa 6. Armii nadany 23.9.20 dotyczący 10. Dywizji Piechoty do 3 Armii, na odwrocie stempel ewidencyjny Oddziału IV Dowództwa 6. Armii z 25 września i adnotacje.


800 PLN
9862

1920 ekspresowy list polecony z Brzeżan do Intendentury 6.Armii przekierowany do Równego, na rewersie bardzo rzadki datownik "POCZTA POLOWA Nº 20" z wyróżnikiem b.


360 PLN
9863

1920 front koperty poleconego listu pieniężnego o wartości 500 marek, wysłanego 28.3.20 z Komisji Kasowej 2. Dywizji Legionów z rejonu Druja (na wschód od Dyneburga) do Komisji Gospodarczej Naczelnego Dowództwa, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, stempel eRki Poczty polowej Nº26, dwie pieczęcie Komisji Kasowej Urzędu Gospodarczego 2. Dywizji Legionów.


320 PLN
9864

1920 kartka z Kozienic nadana 7.6.20 do Krasnegostawu, stempel formacyjny "ODDZIAŁ SZTABOWY / Baonu - zapasowego 3 pp".


60 PLN
9865

1921 Brytyjska okupacja Iraku w ramach mandatu Ligi Narodów, w wyniku I wojny światowej administrowanie odebranym Turcji terytorium Iraku, Liga Narodów powierzyła Wielkiej Brytanii, której jednostki i tak od 1916 faktycznie kontrolowały jego obszar; list wysłany z Bagdadu do Isfahanu opłacony tureckim znaczkiem z przedrukiem "IRAQ IN BRITISH OCCUPATION", skasowanym 9.XI stemplem BAGHDAD, stempel tranzytowy KERMANSHAH (KIRMANCHAH ARRIVE) z 29.XI i odbiorczy ISFAHAN Z 10.XII, dodatkowo fioletowy stempelek nadawcy; nieczęsto spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
9866

1921 wojna polsko-sowiecka, formularz - list gończy za dezerterem nadany 1.III z Lubomla z Dowództwa VI Lubelskiego Baonu Etapowego, wysłany 9.III za pośrednictwem Poczty Etapowej nr.202 do posterunku żandarmerii w miejscowości Korzeniów, przesyłkę dostarczono 11.III do najbliższej poczty w Rykach (datownik prowizoryczny), skąd dotarła do adresata; na froncie adnotacja ołówkiem "niema"; ciekawy rzadko spotykany walor; nieznacznie słabszy stan zachowania.


500 PLN
9867

1921 kartka nadana z frontowej poczty polowej nr 23 - Litwa Środkowa - 14.11.21 do dowództwa 85. pułku piechoty z ręczną adnotacją o zwrocie z powodu oddelegowania żółnierza do innej jednostki.


180 PLN
9868

1921 wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na wycinkach unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; bardzo dobry stan zachowania.


250 PLN
9869

1921 list urzędowy wysłany 21.03.21 (data podpisania Pokoju Ryskiego) z poczty polowej 18 (znajdującej się w Krzemieńcu) do Ekspozytury Ministerstwa Spraw Wojskowych do spraw demobilizacyjnych do Szefostwa Sądownictwa Polowego poczta polowa 53 w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", pieczęć "POLECONY" oraz "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty", na rewersie unikalny datownik "SORTOWNIA POCZT POLOWYCH * LWÓW *" oraz odbiorczy "POCZTA POLOWA Nr 53", bardzo dobry stan zachowania.


750 PLN
9870

1921 kwit wystawiony 30.3.21 przez pocztę polową 56 za odbiór skrzyni taborowej, unikalna pieczęć poczty polowej z orłem i trąbkami "POCZTA POLOWA * No 56. *", na rewersie pieczęć nagłówkowa POCZTA / Polowa Nº 56. / Nº_____ / ______19_".


160 PLN
9871

1921 kartka poczty polowej wysłana 9.2.21 od szefa sanitarnego 6. Armii ze Lwowa do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie. Rzadki datownik "POCZTA ETAPOWA No 206 wyr 'a', odbiorczy POCZTA POLOWA Nº 53", na odwrocie pieczęć urzędowa "SZEF SANITARNY D.O.E. / 6tej Armji".


250 PLN