Auction 102. Inter-war Poland 1919-1939

1932

1919-20 wydanie markowe dla obszaru całej Rzeczypospolitej (Fi. nakład C), niekatalogowany cięty znaczek o wysokim nominale 5 mk. w kolorze brązowolila na prążkowanym pionowo papierze z nakładu drukowanego od maja do sierpnia 1920 roku, pochodzi z partii znaczków i prób przekazanej do "Polskiego Białego Krzyża", gwarancja i opis (96b) Schmutz.

Fi.96b(C) nz
Mi.114w U
1 000 PLN
1933

1919 wydanie w walucie markowej, znaczek z błędem "bomba przed koniem", gwarancja i oznaczenie.

Fi.96xB B1
Mi.114
100 PLN
1934

1919-20 wydanie markowe dla obszaru całej Rzeczypospolitej, czworoblok prób znaczków za 6 mk. w kolorze karminowoczerwonym na białym cienkim pionowo żeberkowanym papierze, po prawej lekko zgięty, gwarancja.

Fi.99 P1
Mi.115
800 PLN
1935

1919 seria na kartce okolicznościowej z Wystawy Marek w Warszawie.

Fi.102-6
Mi.118-22
30 PLN
1936

1919 I Polska Wystawa Marek w Warszawie, zestaw znaczków z odmianami papieru.

Fi.102-6A, B
Mi.118-22A, B
300 PLN
1937

Fi.102AB1
Mi.118B
50 PLN
1938

Fi.102B MK
Mi.118A
85 PLN
1939

1919 I Polska Wystawa marek w warszawie, znaczek bez perforacji pionowej na lewym marginesie, gwarancja.

Fi.102B MK
Mi.118A
75 PLN
1940

Fi.103A
Mi.119B
100 PLN
1941

Fi.103A
Mi.119B
40 PLN
1942

1919 I Polska Wystawa Marek, zagraniczny list polecony (opłata niezgodna z taryfą) ofrankowany paskiem 3 znaczków za 15+5 fen (znaczki podstawowe T.I + T.II + T.I) wysłany 9.1.20 z Warszawy do Nowego Jorku, nalepka polecenia pierwszego polskiego nakładu z 1919 roku - typu warszawskiego, nalepki te pozostawały w użyciu tylko przez kilka miesięcy; mały czerwony numerator na froncie, na odwrocie stemple odbiorcze; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.103B, 92B
Mi.109, 119
80 PLN
1943

1919 I Polska Wystawa Marek, zagraniczny list polecony (opłata niezgodna z taryfą) dekoracyjnie ofrankowany znaczkami wydania przedrukowego, wysłany 11.V z terenu wystawy do Wiednia, znaczki skasowane PIERWSZYM POLSKIM STEMPLEM OKOLICZNOŚCIOWYM - WYSTAWA MAREK (Myślicki 19 001), wpisana ręcznie litera R z numerem odciśniętym numeratorem; na froncie stempelek cenzury warszawskiej, a na zalepka cenzury austriackiej "D.ö. Zensurstelle I" z dostawionym fioletowym numerem 150 i parafką cenzora, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia na ząbkach znaczków).

Fi.103B, 104B, 105B, 106B, 91B
Mi.119A, 120A, 121A, 122A, 107
150 PLN
1944

1919 I Polska Wystawa Marek, znaczki ząbkowane na miejscowej karcie poleconej przesłanej 3 V w Warszawie, usterki nadruku na znaczku za 50 fen "prawa 5 nominału uszkodzona u dołu" i kilka uszkodzeń liter nadruku (najbardziej widoczne zaznaczono strzałkami); znaczki skasowane PIERWSZYM POLSKIM STEMPLEM OKOLICZNOŚCIOWYM - WYSTAWA MAREK, jako stempelka polecenia użyto numeratora; dobry stan zachowania (Myślicki 19 001).

Fi.104-06B
Mi.120-22A
100 PLN
1945

1919 I Polska Wystawa Marek, cięty znaczek za 15+5 f. typu II z błędem "zniekształcone lewe F", gwarancja.

Fi.104A B
Mi.120B
250 PLN
1946

Fi.105B MK
Mi.121A
65 PLN
1947

1919 I Polska Wystawa Marek, marginesowy znaczek za 50+5 f. z nadrukiem formą I, fantastyczny walor o nakładzie jedynie 100 sztuk (z marginesem tylko 10 szt.); ponieważ nadruk nie pasuje rozmiarem do znaczka podstawowego jest znacznie przesunięty ku górze i na dole ma fragment nadruku z drugiego rzędu - na niewielu pojedynczych znaczkach znajduje się cały i duża część drugiego nadruku, dodatkowo to znaczek z błędem "cyfra I bez prawego górnego szeryfa"; sygnatura "zok", gwarancja Schmutz.

Fi.106 IA
Mi.122ByI
4 800 PLN
1948

1919 I Polska Wystawa Marek, znaczek za 50+5 f. z nadrukiem z 4 rzędu formy I, fantastyczny walor o nakładzie jedynie 100 sztuk; ponieważ wymiary formy I nie pasowały do wielkości znaczka tylko w dwóch rzędach nadruk jest na właściwej wysokości, w miarę centralnie po środku rysunku znaczka; na innych jest znacznie poprzesuwany i tak jak tu nie mieści się na pojedynczym znaczku w całości, sygnowany, gwarancja Mikstein.

Fi.106A B
Mi.122ByI
4 000 PLN
1949

1919 I Polska Wystawa Marek, cięty znaczek za 50+5f., ze znacznie przesuniętym na skos nadrukiem II formą - oba nominały pośrodku na górze i częściowo na dole, tekst na bokach, to bardzo zmienia rysunek znaczka - można go pomylić z bardzo drogą formą I, która w dużej części jedynego znanego arkusza też ma przesunięty nadruk, bardzo lekki ślad podlepki, gwarancja i opis MK Schmutz.

Fi.106A MK
Mi.122B
150 PLN
1950

1919 Sejm Ustawodawczy - Orzeł, parka ciętych kasowanych znaczków za 10 fen. z resztką lica listu na odwrocie, na niej stempel firmowy "Unua Esperantista Filatelejo", wykończone gumowane znaczki cięte są rzadsze od prób (Fi.300-), użyte pocztowo niespotykane, gwarancja Bojanowicz.

Fi.107 nz
Mi.123 U
300 PLN
1951

1919 pierwsza sesja Sejmu Ustawodawczego, seria z odmianami papieru.

Fi.107-13
Mi.123-9
100 PLN
1952

Fi.107-13
Mi.123-29
23 PLN
1953

1919 SUWAŁKI, znaczek na wycinku unieważniony kasownikiem prowizorycznym Suwałk.

Fi.108
25 PLN
1954

1919 Sejm Ustawodawczy - I.Paderewski, znaczek za 15 fen. z przesuniętą na margines perforacją poziomą, ciekawy nieco rozlany druk, gwarancja i opis "szeroko perforowany" Schmutz.

Fi.108 MK3
Mi.124
100 PLN
1955

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek W.Trąmpczyński - duży format, marginesowa próba znaczka za 20 fen. w kolorze brązowym na białym papierze - niekatalogowana jako potrójny druk, w środku jest to druk lekko zdwojony, a trzeci jest mocno przesunięty na ukos, gwarancja Schmutz.

Fi.109 P4
Mi.125
200 PLN
1956

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek Sejmu W.Trąpczyński - duży format, rzadka marginesowa próba znaczka za 20 fen. w kolorze brązowym na barwnym kartonie, jedna prześwitka widoczna na odwrocie, front w pięknym stanie, świetna ekspozycyjnie, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.109 P5
Mi.125
200 PLN
1957

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek Sejmu W.Trąpczyński - mały format, bardzo rzadka jako gumowana próba znaczka za 20 fen. w kolorze brązowym (Fi.440.-) - w zasadzie jak wykończony znaczek cięty, katalogowane próby nie mają gumy, gwarancja.

Fi.110 P3
Mi.126
500 PLN
1958

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek Sejmu W.Trąmpczyński - mały format, czworoblok prób znaczków za 20 fen. w kolorze brązowym na białym papierze - niekatalogowana jako potrójny druk, w środku jest to druk lekko zdwojony, a trzeci jest mocno przesunięty na ukos, gwarancja.

Fi.110 P4 Dp
Mi.126
480 PLN
1959

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek J.Piłsudski, parka znaczków za 25 fen., oba całkowicie bez perforacji poziomej, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.111 MK1
Mi.127 Uw
360 PLN
1960

1919 Sejm Ustawodawczy - Marszałek J.Piłsudski, próba dwustronna znaczka za 25 fen. (Fi.250.-).

Fi.111 P3
Mi.127
300 PLN
1961

1919 Sejm Ustawodawczy - Orzeł i Okręt, marginesowy znaczek za 50 fen mk. bez perforacji poziomej pomiędzy znaczkiem a marginesem, lekki ślad podlepki na marginesie, gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.112 MK1
Mi.128 Uu
250 PLN
1962

Fi.112P2
Mi.128DD
220 PLN
1963

1919 pierwsza sesja Sejmu Ustawodawczego, makulaturowa próba z podwójnym drukiem, ładny egzemplarz podwójna gwarancja Berbeka.

Fi.112P2
Mi.128DD
170 PLN
1964

1919 Sejm Ustawodawczy - Orzeł, kasowany znaczek za 1 mk. z błędem "brak perforacji poziomej", egzemplarz z górnym marginesem to najładniejsza forma takiego błędu, gwarancja.

Fi.113
Mi.129 Uw
150 PLN
1965

1919 Sejm Ustawodawczy - Orzeł, marginesowy znaczek za 1 mk. bez perforacji pionowej pomiędzy znaczkiem a marginesem, gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.113 MK2
Mi.129 Us
250 PLN
1966

Fi.113P3
Mi.129
330 PLN
1967

Fi.114
180 PLN
1968

1919 znaczki stemplowane kasownikiem Glinnika Maryampolskiego.

Fi.114
40 PLN
1969

1919 kartka na odpowiedź wysłana 27.3.19 do Braknitz koło Budzynia, rzadki stempel cenzury wojskowej z Budzynia "Cenzura", gwarancja.

Fi.Cp3B
700 PLN
1970

1919 kartka z Krakowa 30.9.19 do Wiednia, stempel cenzury krakowskiej.

Fi.Cp25
20 PLN
1971

1919 kartka z Krakowa 22.1.19 do Lwowa, stempel "Wolne od cenzury".

Fi.Cp25
70 PLN