Die Auktion beginnt am 19.04.2024

Auctionen 54. Gefangenlager und Interniertenpost im II Weltkrieg

17872

1941 Stalag IVA - karta wysłana 2.12 z obozu do miejscowości Hoduciszki na wileńszczyźnie, zwraca uwagę nietypowy datownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.20; dobry stan zachowania.

80 PLN
17873

1941 Stalag XVIIB - karta wysłana 26.I z Vouziers we Francji z Agencji Pomocy Jeńcom Wojennym, adresowana do Męża Zaufania Stalagu XVIIB, w sprawie polskich jeńców z obozu VIIA; pieczęć urzędowa "COMITE D'ASSISTANCE AUX PRISONNIERS DE GUERRE", stempelek cenzora obozowego nr.236; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
17874

1941 Stalag IIA - niespotykany formularz informacyjny z napisami niemieckimi i polskimi, wysłany 5.2 z obozu do Bydgoszczy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", efektowny stempelek cenzora obozowego nr.13; doskonały stan zachowania.

200 PLN
17875

1941 Kozielsk II - zwolnienie lekarskie dla ppor. Sokołowskiego wydane 11.II celem przedłożenia Komendantowi Bloku nr.7, niecodzienny, bardzo ciekawy dokument.

Obóz Kozielsk II, stworzono dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię".

200 PLN
17876

1941 (?) Stalag XIIIA - karta i listownik jednoczęściowy, czyste druki nakładu centralnego w idealnym stanie zachowania.

100 PLN
17877

1941 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta z obozu wysłana 3.V do Muszyny, stempelek cenzora obozowego nr.1.

80 PLN
17878

1941 Stalag IVD - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - widokówka do obozu wysłana 7.4 z miejscowości Kisielice (Freystadt in Westprussen), stempelek cenzora obozowego nr.4; słabszy stan zachowania (znaczek uszkodzony przez nadawcę, niezakwestionowany przez pocztę); z eksponatu wystawowego J.Falkowskiego.

Mi.516
120 PLN
17879

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Kazachstanu, znaczek zdjęty przez cenzurę poszukującą sekretnych informacji, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWY JASZCZYK No.11 C-41" (OTOB K No.11 C-41); bardzo rzadki walor w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN
17880

1941 Stalag XIA - szpital "Lazarett T" - karta wysłana 20.2 z obozu do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzora obozowego z parafką; dobry stan zachowania.

120 PLN
17881

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Selyp, list z obozu wysłany 4.VIII z Miskolcz do Torunia; stempelek komendantury obozu "SELYPI LENGYEL TABOR GYUJTUTBOR/ PARANCSNOKSAG"; rózne stempelki cenzury; walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
17882

1941 (?) Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu w Wengi, okrągły stempel nadawczy "Franc de port" z nazwą miejscowości "Wengi b.Büren a.Aare", stempelek cenzora 322, na odwrocie stempelek "Militär-Internierlager/ Wengi"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
17883

1941 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.

150 PLN
17884

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta wysłana 7.VII z obozu do Żelechowa, stempelek cenzury; zwraca uwagę pieczęć listowa z numerem poczty polowej 02002A; bardzo dobry stan zachowania.

180 PLN
17885

1942 Stalag IXA - listownik, stosunkowo rzadko spotykany tzw. formularz francuski z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 29.12 z Krakowa do obozu, nadawczy wirnik propagandowym GG (Fi.V); stempelek cenzora obozowego nr.3; słabszy stan zachowania.

30 PLN
17886

1942 Kozielsk, karta z oflagu VIIA, wysłana 5.5 do Londynu, nadawca prosi o pomoc w odszukaniu Karola Palczyńskiego, od którego ostatnią wiadomość odebrano w kwietniu 1940 roku z Kozielska, niestety jego nazwisko figuruje na liście katyńskiej; stempelki cenzury: obozowej z numerem 18 i brytyjskiej, karta pionowo zgięta; ogólnie bardzo dobry stan zachowania. Jeden w Kozielsku, drugi w oflagu, trzeci w Londynie - wymowna ilustracja "polskich dróg".

300 PLN
17887

1942 Stalag IIIB - karta (formularz francuski) z napisami po niemiecku i francusku, wysłana 30.1 z obozu do miejscowości Czechowice (Tschechowitz), stempelek cenzora obozowego nr.13; dobry stan zachowania.

50 PLN
17888

1942 Stalag IVC - część na odpowiedź listownika (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłana 28.3 z Tczewa (Dirschau) do obozu, przesyłka omyłkowo została skierowana do Oflagu IVC w Colditz, gdzie przeadresowano ją "Wistritz bei Teplitz-Schönau" i dosłano właściwie, stempelek cenzury stalagu IVC; interesująca, dotycząca bieżących wydarzeń, treść; ciekawy walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
17889

1942 Interniertenlager (Ilag) Libenau - obóz dla internowanych, karta pocztowa z obozu datowana 8.X, wysłana 14.10 z Friedrichshafen do Krakowa, pieczęć urzędowa szpitala obozowego z godłem "Kriegslazarett Ravensburg Interniertenlager Liebenau", w którym przebywała autorka, treść pisana po angielsku; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania.

Obóz powstał w 1940 roku na terenie zamku, z którego usunięto zakonnice prowadzące szpital dla umysłowo chorych, pierwsi internowani (ok.300 osób) to obywatele brytyjscy wywiezieni z terenów Polski.

500 PLN
17890

1942 Stalag VIG - karta ze szpitala obozowego Lazarett Siegburg, wysłana 23.II do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.43a; bardzo dobry stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

100 PLN
17891

1942 Oflag VIB - portret rotmistrza Wajsa wykonany ołówkiem i kredkami, sygnowany ZR z datą 10-III-42, na odwrocie prostokątny stempelek cenzury obozowej nr.4a; walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie nadgięcia papieru).

300 PLN
17892

1942 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.

150 PLN
17893

1942 karnecik z życzeniami wielkanocnymi dla generała Prugar - Ketlinga od Komendy Wojskowej i Dyrekcji Naukowej internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
17894

1943 Internowanie w Szwajcarii - przesyłka z Persji !!! lotniczy list polecony wysłany 21.XI z Teheranu, poprzez Bagdad (25.XI) do Zurichu (18.XII); liczne stemple i zalepki cenzorskie, dwie kartki przewodnie; wspaniały walor o niezwykle rzadkim i pięknie udokumentowanym obiegu; bardzo dobry stan zachowania.

800 PLN
17895

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzora obozowego nr.13 odbity bardzo jasnym rozcieńczonym tuszem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
17896

1943 czysty formularz dla jeńców wojennych dla potwierdzenia otrzymania paczki od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża; drobne zagięcia w papierze; temat - CZERWONY KRZYŻ.

30 PLN
17897

1943 Oflag IIE - listownik z obozu, wysłany 18.10 do Warszawy, po lewej stronie wpisano pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora obozowego nr.15 z parafką.

60 PLN
17898

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony, wysłany 30.IV z Warszawy do Fribourga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
17899

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozowego komanda pracy nr.830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.13 i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

50 PLN
17900

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź, wysłana 28.5 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12 i dodatkowo "B5"; wewnątrz dwuwierszowa pieczątka informacyjna "Listy pisane, nieczytelnie, w dwuznacznikach, lub/ skrótach nie beda doreczane!"; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

150 PLN
17901

1943 obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
17902

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.1 z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA, przesyłę dosłano do tego obozu, stempelek nr.43 cenzora obozu XA z parafką, dodatkowo przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

70 PLN
17903

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłany z obozu 11.6 do miejscowości Turna, niemy kasownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, stempelek cenzora obozowego nr.1; doskonały stan zachowania.

200 PLN
17904

1943 list polecony wysłany 26-3 z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.557, 558, 578&nbs
200 PLN
17905

1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.2 z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzora obozowego nr.26; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
17906

1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.11 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora obozowego nr.6.

15 PLN
17907

60 PLN
17908

1944 Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; zalepka i stempelek cenzura australijskiego nr.44, stempelek cenzora obozowego nr.8; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
17909

1944 Stalag IIA- część na odpowiedź listownika adresowana do szpitala obozowego (Lazarett IA), wysłana 30.5 z maleńkiej miejscowości Korne koło Chojnic (Grosskornlage über Konitz); stempelek cenzora obozowego nr.41, doskonały stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

150 PLN
17910

1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.11 do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

80 PLN
17911

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
400 PLN