Die Auktion beginnt am 19.04.2024

Auctionen 54. Jüdische Ghetto, Judaica

Poz# Bilder Beschreibung Katalog Features Aktueller Preis
17812

1920 Judaica - widokówka humorystyczna, "Dzikie" wojowniki, karta litograficzna, czysta; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
17813

1933 Judaica, list z jednej z największych na świecie szkół talmudycznych Jesziwy Mirskiej (Mirrer Yeshivah), wysłany 24.XII w kopercie firmowej do Filadelfii; bardzo dobry stan zachowania; w czasie II wojny szkoła ta przeszła prawdziwy exodus: z Miru pod kierownictwem rabinów Szmulewicza i Lewensteina, poprzez Litwę, Syberię, Japonię, dotarła do Szanghaju, gdzie pozostawała i funkcjonowała do 1947 roku, po wojnie podzieliła się na dwa campusy w Jerozolimie i Brooklynie; walor z kolekcji G.Hahne.

Fi.238d, 252
Mi.270, 273 
500 PLN
17814

1934 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - WOŁOŻYN, list, którego nadawcą jest rabin miasta Wołożyna Jakop Szapiro, wysłany w kopercie firmowej 31.XII do Filadelfii; znaczek unieważniony datownikiem z wyróżnikiem "c"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji G.Hahne.

Fi.251, 255
Mi.272, 276 
200 PLN
17815

1934 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - RADUŃ, list z jesziwy "Chofetz-Chaim" - szkoły talmudycznej założonej w 1864 roku w miejscowości Raduń, wysłany 27.VI w kopercie firmowej do Filadelfii, kasownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania; walor z kolekcji G.Hahne.

Fi.257
Mi.278 
300 PLN
17816

1937 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - KLECK, list, którego nadawcą jest rabin Aaron Kotler, wysłany 20.VI z miejscowości Kleck (powiat nieświeski) do Filadelfii; znaczek unieważniony datownikiem z wyróżnikiem "b"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji G.Hahne.

Fi.288II
Mi.309II 
200 PLN
17817

1941 Getto w Warszawie, wycinek z przekazu z fragmentem unikalnego metalowego stempla odbiorczego "POSTABLAGESTELLE / IM JÜDISCHEN WOHNBEZIRK / WARSCHAU" niekatalogowanego, nieco podobnego do kauczukowego stempla z datą w ramce typu 13.


1 000 PLN
17818

1941 Getto w Warszawie, paczkowy adres pomocniczy, wysłany 30.IV z Rzeszowa, adresowany na ulicę Pawią, na odwrocie stemple pocztowe getta: "POSTABLAGESTELLE/ IM JUDISCHEN WOHNBEZIRK/ WARSCHAU" oraz mały datownik 5.V z faksymile podpisu; gwarancja Schmutz.


600 PLN
VERKAUFT
17819

1941 Getto w Warszawie, karta pocztowa z getta wysłana 14.VII do Porto w Portugalii, wyraźnie odciśnięty mały ramkowy dwuwierszowy stempelek cenzury żydowskiej "JUDENRAT WARSCHAU" - typu 1 w kolorze czarnym, spotykany na korespondencji wychodzącej z getta; okrągły stempel cenzury niemieckiej Wehrmachtu i stempelki cenzur portugalskich; całość w dobrym stanie zachowania (delikatne ślady eksploatacji); gwarancja z opisem Schmutz.


2 500 PLN
VERKAUFT
17820

1942 Getto w Krakowie, karta pocztowa datowana 8.X, wysłana 10.10 do Lozanny w Szwajcarii, idealnie odciśnięty stempelek doręczeniowy poczty getta: "Aufgeliefert durch den Judenrat", która zbierała przesyłki z terenu getta i przekazywała poczcie niemieckiej, okrągła pieczęć cenzury Wehrmachtu i dwa numerowe stempelki cenzury; całość w idealnym stanie zachowania (karta delikatnie zgięta pionowo); gwarancja Falkowski.

Przesyłka wysłana na kilka dni przed największą i najokrutniejszą deportacją z getta krakowskiego, która miała miejsce 28.X.1942, wtedy to Niemcy wywieźli do obozu śmierci w Bełżcu 7000 osób, a na miejscu zamordowali ok. 600 osób - głównie chorych i kalek oraz starców.


3 600 PLN
17821

1942 Getto w Łodzi, część z opłaconą odpowiedzią podwójnej karty pocztowej wysłanej 16.V z miejscowości Chrudim w Czechach (Protektorat Czech i Moraw) do getta w Łodzi, pieczęć kancelaryjna Zarządu Getta z datą otrzymania przesyłki "Getto-Vervaltung Litzmanstadt 19 MAI 1942" i parafki urzędników; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Falkowski.


1 200 PLN
VERKAUFT
17822

1943 Getto w Krakowie, fałszywy kasownik na wycinku ze znaczkiem serii widokowej GG za 24 gr., gwarancja z opisem FALSUM Schmutz.

Fi.45
60 PLN
17823

1944 seria znaczków poczty w Getcie Łódzkim, znaczki za 5 i 20 Pf na papierze prążkowanym pionowo, za 10 Pf na papierze prążkowanym poziomo, gwarancja.

Fi.1-3
900 PLN
17824

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta na papierze prążkowanym, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane; co ciekawe prawdopodobnie w trudnych warunkach getta wyrwane z dużymi marginesami z arkusza (cięte tylko dołem), ale zachowane w pięknym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.1-3A
1 200 PLN
17825

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), pasek pięciu czystych serii (złożony między trzecim a czwartym znaczkiem, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, każdy znaczek w innym typie - opisane przez ekspertów PZF M.Kalinowskiego i B Subocza w "Filateliście" 6/1978.

Fi.1-3A typ I-V
4 500 PLN
17826

1944 Getto w Łodzi, miejscowa przesyłka wysłana 10.II z zarządu getta do składów mundurowych sił lądowych (Heeresbekleidungslager) w Łodzi; w tym okresie getto funkcjonowało wyłącznie jako obóz pracy przymusowej, a przebywający w nim Żydzi szyli mundury i ekwipunek dla armii niemieckiej; list wysłano w kopercie firmowej Niemieckiego Dowódcy Getta "Der Oberbürgermeister Gettoverwaltung Litzmannstadt, C2 Moltkestraße 157"; w związku z gospodarką wojenną w ramach oszczędności, kopertę użyto ponownie zaklejając stronę adresową i wysyłając ją 4.4.44 z magazynów składów mundurowych, na adres łódzkiej firmy, jako przesyłkę poczty polowej - zwolnioną od opłaty; na odwrocie stempelek nadawcy "Heeresbekl.-Amt Posen/ Lager Litzmannstadt, Moltkestrr. 160", a na froncie (słabiej widoczna) okrągła pieczęć listowa z godłem III Rzeszy; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; jeden z najciekawszych walorów Getta w Łodzi, gwarancja.


4 800 PLN
17827

1944 poczta w Getcie Łódzkim, próba na papierze ilustrowanym znaczka za 10 Pf nie zrealizowanego wydania, gwarancja Krawczyk.

Fi.PIX
1 200 PLN
17828

1947 Judaica - podwójna karta pocztowa z potwierdzeniem odbioru paczki wysłanej z Tel Awiwu do Warszawy, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata i po kilku miesiącach została zwrócona do nadawcy, dekoracyjny walor o bardzo bogato udokumentowanym obiegu pocztowym; karta wysyłana w ramach pomocy dla Polaków, którzy w czasie wojny pomagali Żydom, co ciekawe nadawcą był przedstawiciel placówki ORBISU w Tel Awiwie.


180 PLN
17829

1947 Judaica - komplet dwóch kart, wydanych dla uczczenia ofiar hitleryzmu pomordowanych w Oświęcimiu, ostemplowanych okolicznościowo 14.VI w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
80 PLN
17830

1948 Judaica - "5 rocznica powstania w getcie warszawskim", znaczek na karcie ostemplowany okolicznościowo w pierwszym dniu obiegu.

Fi.454
Mi.485 
50 PLN
17831

1993 Getto w Warszawie, wydanie wspólne z pocztą Izraela - 50 rocznica powstania Żydów w Getcie Warszawskim, arkusz czysty z przywieszkami na dole (tabs).

Fi.3296
Mi.3444 
50 PLN