Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 104. Volksrepublik Polen 1944-1952

23255

1945 zabytki Gdańska, znaczek bez perforacji pionowej na marginesie, gwarancja Wysocki.

Fi.377MK1
Mi.411
70 PLN
23256

1945 zabytki Gdańska, znaczek cięty.

Fi.377nz
Mi.410U
60 PLN
23257

1945 zabytki Gdańska, dziesięcioblok znaczków ciętych.

Fi.377nz
Mi.410U
240 PLN
23258

1945 zabytki Gdańska, znaczek nieząbkowany, gwarancja Walocha.

Fi.377nz
Mi.410U
35 PLN
23259

1945 zabytki Gdańska, znaczek cięty na papierze x, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.377nz
Mi.410U
40 PLN
23260

1945 zabytki Gdańska, znaczek z silnie przesuniętą perforacja, gwarancja Wysocki.

Fi.378
Mi.410
45 PLN
23261

1945 Zabytki Gdańska, 2 zł ząbkowanie liniowe ZL11 czworoblok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.4.W.II. - znajdującym się pod 91 znaczkiem w arkuszu, pod znaczkami liczby rozrachunkowe; kasowane, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.378
Mi.411
50 PLN
23262

1945 Zabytki Gdańska, 3 zł - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 29.8.1947 z miejscowości Przesieka (Hain) do Wrocławia, znaczek unieważniony kasownikiem prowizorycznym - datownikiem niemym (P222 - wg. klasyfikacji Z.Mąki); walor bardzo dobrym stanie zachowania; u dołu pocztówki nadawca użył nazwy miejscowości - Matejkowice, wiązało się to z tym, że po wojnie odnaleziono tam zrabowane z warszawskiej "Zachęty" obrazy Jana Matejki, a także inne dzieła sztuki z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, kilka miesięcy po tym wydarzeniu miejscowość Hain przemianowano na Matejkowice; a w marcu 1946 na Przesiekę.

Fi.379B
Mi.412A
60 PLN
23263

Fi.379B
Mi.412A
100 PLN
23264

Fi.380
Mi.414
40 PLN
23265

Fi.380, 376a
90 PLN
23266

1945 Warszawa oskarża, 1,50 zł + 3 zł + 6 zł - frankatura trójkolorowa wielokrotna, polecony list ekspresowy wysłany 19.3.46 z urzędu Zakopane 1 do Wierzbnika; doskonale odciśnięty datownik odbiorczy "STARACHOWICE-WIERZBNIK 1" z 22.3 w bardzo rzadko stosowanym czerwonym kolorze; dobry stan zachowania.

Fi.380, 381, 383
Mi.414, 415, 417
50 PLN
23267

Fi.381
Mi.415
45 PLN
23268

1945 Warszawa oskarża, list lotniczy z Bolimowa nadany 13.6.46 do Stanów Zjednoczonych, stempel urzędu cenzury nr 3285.

Fi.381
Mi.415
40 PLN
23269

1945 Warszawa oskarża, znaczki z prywatnym ząbkowaniem.

Fi.381, 385
10 PLN
23270

Fi.381B1
Mi.415
30 PLN
23271

1945 Warszawa oskarża, znaczek z obiegu pocztowego z błędem "belka w oknie".

Fi.381B1
Mi.415
20 PLN
23272

1945 Warszawa oskarża, 3 zł jasnoniebieski - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany z miejscowości Duninów do Płocka; znaczki skasowane jednowierszowy datownikiem biurowym 30 3 (w klasyfikacji Z.Mąki nieujęty) odciśniętym dodatkowo obok; prowizoryczny - przedwojenny stempelek polecenia DUNINÓW, na odwrocie datownik odbiorczy z 30.III.46; koperta nicowana, użyta dwukrotnie; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis odmiany znaczka.

Fi.381a
Mi.415
80 PLN
23273

1945 Warszawa oskarża, 3 zł niebieski - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany z miejscowości Konopki do Płocka; znaczki skasowane stemplem trzywierszowy AGENCJA/ Pocztowo.-Komunikacyjna/ Konopki (K177 - wg. klasyfikacji Z.Mąki); prowizoryczny - przedwojenny stempelek polecenia KONOPKI, na odwrocie datownik odbiorczy z 3.IV.46 i doklejone zaświadczenie; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis odmiany znaczka.

Fi.381b
Mi.415
80 PLN
23274

1945 Warszawa oskarża, 3 zł jasnoszarawoniebieski - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany 2 I 46 z miejscowości Sadowne do Płocka; znaczki naklejone na odwrocie skasowane jednowierszowy stemplem SADOWNE (S7 - wg. klasyfikacji Z.Mąki) odciśniętym dodatkowo na froncie z dopisaną datą; prowizoryczny - przedwojenny stempelek polecenia SADOWNE K.WĘGROWA; na odwrocie ładnie odciśnięty datownik odbiorczy z 7.1.1946; dobry stan zachowania; gwarancja i opis odmiany znaczka.

Fi.381d
Mi.415
80 PLN
23275

1945 Warszawa oskarża, list lotniczy z Warszawy nadany 14.6.46 do Argentyny, stempel urzędu cenzury nr 3284, na odwrocie znaczek z błędem "kropka po lewej stronie pod prostokątem z nominałem", na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.383, 384, 384B1
Mi.417, 418
131 PLN
23276

1945 NIENOTOWANE ZĄBKOWANIE PRYWATNE, Warszawa oskarża, 6 zł + 10 zł - frankatura dwukolorowa, list polecony ofrankowany narożnikowymi znaczkami z ząbkowaniem prywatnym ZL11 wysłany 20.10.46 z urzędu Łódź 15 do Krosna, nadawca Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Łodzi Nr.1; dodatkowo trójkolorowa ząbkowana cegiełka kwestarska (revenue) o nominale 1 zł "NA ODBUDOWĘ UZDROWISK ZZ PRAC POCZTY i TEL."; prowizoryczny stempelek polecenia; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.383, 385
Mi.417, 419
350 PLN
23277

1945 Warszawa oskarża, znaczek za 8 zł (I walec) z błędem na poz.48 "kropka po lewej stronie pod prostokątem z nominałem", bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.384 B1
Mi.418
200 PLN
23278

1945 Kongres Związków Zawodowych, serie z odmianami papierów.

Fi.386
Mi.413
100 PLN
23279

1945 karnet - "KONGRES ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH".

Fi.386
Mi.413
60 PLN
23280

Fi.386
Mi.413
120 PLN
23281

1945 VII Kongres Związków Zawodowych, narożny czworoblok.

Fi.386
Mi.413
60 PLN
23282

Fi.386
Mi.413
80 PLN
23283

Fi.386
Mi.413
60 PLN
23284

1945 115. rocznica Powstania Listopadowego, znaczek na kopercie poleconej z Lęborka, brak kasownika odbiorczego i prawdopodobnie obiegu pocztowego.

Fi.387
Mi.420
120 PLN
23285

1945 Powstanie Listopadowe, parka znaczków ciętych za 10 zł. (Fi.24000.-); znane są dwie parki poziome z dolnego narożnika - marginesowa i narożna, oraz kilka znaczków pojedynczych i parek pionowych ze środka arkusza, te też są rzadkie, gwarancja Krawczyk, fotoatest.

Fi.387 nz
Mi.420 U
16 000 PLN
23286

1945 list z Pabianic do Niemiec w rosyjskiej strefie.

Fi.408a
40 PLN
23287

1945 kartka z Siepraw 11.8.45 do Świątnik Górnych, hasło propagandowe 5, stempel cenzury wojskowej 1957.

Fi.Cp92
80 PLN
23288

1945 kartka z Warszawy do Poznania, stempel cenzury wojskowej nr 2178.

Fi.Cp92
80 PLN
23289

1945 kartka z Łodzi do Warszawy, stempel cenzury wojskowej nr 1050.

Fi.Cp92
60 PLN
23290

1945 kartka z Katowic do Poznania, stempel urzędu cenzury nr 1968.

Fi.Cp92
80 PLN
23291

Fi.Cp92
30 PLN
23292

1945 narożnikowa parka znaczków wydania przedrukowego na obiegowych znaczkach Generalnego Gubernatorstwa, niedopuszczone do obiegu, znaczki z perforacją ZL 12½, na marginesie odbitka numeratora, gwarancja Schmutz.

Fi.XIXa
1 500 PLN
23293

1945 "Opł. got. 1 zł poz. 1538" - list opłacony gotówką, wysłany 11.5 z Grudziądza do Gdańska, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.1753; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

200 PLN
23294

1945 telegram wysłany z Koła do Sompolna w dniu 18.VIII o godzinie 13:45, odebrany o godzinie 14:30, zwraca uwagę użycie prowizorycznego, niemieckiego, formularza; bardzo dobry stan zachowania.

W związku z dużą ilością depesz gratulacyjnych z okazji ślubu i wesela, które odbywały się w dniu 30.VII, wyczerpał się zapas polskich blankietów i na poczcie sięgnięto po druki niemieckie; warto dodać, że panna młoda p.Maria Hubówna w czasie wojny, była tzw. "mateczką wojenną", organizującą pomoc dla polskich jeńców, których rodziny nie były w stanie wysyłać paczek, a przede wszystkim prowadziła z wieloma jeńcami korespondencję dla podtrzymania ich na duchu.

60 PLN