Aukcja zakończy się 08.07.2024
Powrót

Opis

1919 wojna polsko-ukraińska, front galicyjsko-wołyński, widokówka do miejscowości Ostrowy datowana 21.7 "z drogi", przesłana 26.VII za pośrednictwem poczty polowej 35 przydzielonej do 10DP, pieczęć formacyjna z orłem "III Baon 30 P.P."; dobry stan zachowania.
Według książki T.Makowskiego Zarys historji wojennej 30-go pułku Strzelców Kaniowskich: "Ostatecznie po krótkim oporze nad Zbruczem nieprzyjaciel wyparty za rzekę [17 lipca], zmuszony został do nawiązania układów z Naczelnym Dowództwem Wojska Polskiego, 30-ty pułk zajął odcinek od Okopów Św.Trójcy do wsi Kudryńce. Po pewnym czasie wśród szeregów żołnierskich rozniosła się pogłoska, że tuż za rzeką w szpitalach ukraińskich znajduje się kilkudziesięciu chorych jeńców polskich, którzy tam cierpią głód i poniewierkę. Chcąc ulżyć ciężkiej doli swych towarzyszy broni, mjr.Pytel, dowódca III bataljonu [z tej jednostki wysłano tą kartę], zorganizował wypad. Zebrawszy dostateczną ilość podwód, późną nocą przeprawił się na czele kilkudziesięciu żołnierzy przez Zbrucz i, rozbroiwszy usypiające ze zmęczenia posterunku ukraińskie, dostał się do szpitala. Wystraszona siostra miłosierdzia wskazała chorych Polaków. Mjr. Pytel zabrał wszystkich i niedostrzeżony przez nikogo najspokojniej odjechał do pułku.".

Lot # 1057

Aukcja 117
Zamknięcie: Aukcja zakończona
Aktualna cena: 500 PLN
Katalog:
Kategoria: Poczty wojskowe I wojny światowej

Liczba przebić: 0 Historia przebić
Powrót