Aukcja zakończy się 06.05.2024
Do końca aukcji pozostało:

Aukcja 99. Królestwo Polskie

Strona:
Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
18105

1855 list do Królestwa Polskiego - w adresie "Ц.Польское Г.Варшаву", rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Petersburga do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, a na froncie dwuwierszowy ramkowy datownik "С.ПЕТЕРБУРГ. / 25 ФЕВ. 1855" według kalendarza juliańskiego; stempel odbiorczy typu IIIC - WARSZAWA z 16/3 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik P/6 1/4 typu Aa; całość w dobrym stanie zachowania (nieco nadwyrężona na zgięciu górnej klapy), rzadkie przesyłki adresowane na "Carstwo Polskoje" należą do najbardziej poszukiwanych listów z Rosji do Królestwa.

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
18106

1855 obszar I Rzeczypospolitej - MOZYRZ, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Mozyrza do Lipowa, adresowana po polsku na ręce Ottona Horwatta marszałka szlachty guberni mińskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie jednowierszowy stempel nadawczy МОЗИРЪ Dobin 26-2-06.1.03; w I rzeczypospolitej Mozyrz był stolicą powiatu, w II rozbiorze w 1793 roku zajęty przez Rosję, wrócił w granice Rzeczypospolitej na krótko od 5.III do 19.VI.1920 roku; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.2500.-).

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
18107

1855 obszar I Rzeczypospolitej, PIŃSK - stempel XVIII wieczny; koperta rosyjska czwartego wydania z 1855 roku ze znakiem opłaty typu IIa - orzeł z wąskim ogonem, znakiem wodnym typu I w położeniu normalnym, formą rozkroju typu III i rozmiarach 140 x 110 mm nadana w Pińsku (utracony w II rozbiorze) z unikalnym w połowie XIX wieku stemplem nadawczym znanym do tej pory tylko z listu z 1817 roku; prof. Stanisław Mikstein opisał go w swoim dziele "Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku" na stronie 110 i pokazał na stronie 114; według Dobina 26-2-10.1.01 to jedyny znany stempel przedfilatelistyczny z Pińska, zastosowanie XVIII wiecznego stempla na kopercie z połowy XIX wieku jest incydentalnym przypadkiem; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, jest adresowana po polsku pięknym charakterem pisma na ręce JW. Mieczysława Tukałło Marszałka Powiatu Wilejskiego i pozostaje świadectwem silnych związków kresów wschodnich z Polską.

Fi.Ckr4II
4 000 PLN
18108

1858 Królestwo Polskie - DATOWNIK TARNOGRÓD z ręcznie wpisaną datą 13/4; pięknie cięty znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony poprzez kreślenie i dodatkowo datownikiem w małej ekspedycji Tarnogród - na trakcie ku granicy Galicji; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono specjalne kasowniki numerowe; przez cały ten czas (w sumie 17 dni), a nawet i później, na wielu listach spotyka się dodatkowo kreślenie; rosyjski znaczek numer 1 był pierwszym znaczkiem używanym w Królestwie Polskim, razem z nim wprowadzano coraz to nowe metody skutecznego unieważniania znaczków, aby zapobiec powtórnemu ich użyciu; szczególnie ciekawy jest okres unieważniania ich datownikami, bo walory są bardzo różnorodne; ten wycinek, a w zasadzie duża część strony adresowej był ozdobą wspaniałej kolekcji kasowników Królestwa Polskiego zebranej przez W.Rachmanowa - jego sygnatura w lewym górnym rogu, TO UNIKAT - żaden podobny egzemplarz nie jest znany; przepiękny stan zachowania; fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
24 000 PLN
18109

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1", bez perforacji, unieważniony przez przekreślenie piórem i dodatkowo czerwonym miejscownikiem ВАРШАВА (WARSZAWA) (Fi.12000.-); początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko 17 dni, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie - zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008, ostatnio podobnie kasowany znaczek został sprzedany na aukcji w Szwajcarii za 3600 euro.

Fi.I
Mi.1 
9 000 PLN
18110

1858 Królestwo Polskie - WARSZAWA; koszulka listu składanego z Warszawy do Rygi opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; na dole datownik nadawczy ВАРШАВА z 12.8., po lewej owalna kaszetka nadawcy, a na odwrocie ryski ramkowy stempel odbiorczy ПОЛУЧЕНО / 17 АВГУС.1858; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.II
Mi.2x
7 000 PLN
18111

1858 Królestwo Polskie - RADOMSK, CZERWONY KASOWNIK NUMEROWY 162; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 unieważniony polskim kasownikiem numerowym 162 - Radomsk w kolorze czerwonym; w tym kolorze nie jest katalogowany, nie było go w eksponatach wystawowych M.A.Bojanowicza, W.Rachmanowa ani Z.Mikulskiego; z Radomska pochodzi inny rarytas polskiej filatelistyki - połówka znaczka za 20 kop. na wycinku unieważniona kasownikiem numerowym w kolorze czarnym; wszystkie kasowniki numerowe w kolorze czerwonym są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, w lewym dolnym narożniku ślady tekstu; UWAGA opisywany w literaturze czerwony kasownik na parce Rosji nr.1 w rzeczywistości jest datownikiem używanym standardowo do unieważniania znaczków w marcu 1858 roku; to wspaniały walor ex-Goss, ex-Lea, ex-Mikulski, ale nie ma związku z oferowanym powyżej jedynym znanym w kolorze czerwonym kasownikiem numerowym 162; gwarancja i fotoatest (DIE MARKE IST ECHT IN ALLEN EINZELHEITEN) Mikulski.

Fi.II
Mi.2x
16 000 PLN
18112

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; ręcznie skasowany na wycinku; obowiązek unieważniania znaczków specjalnym kasownikiem wprowadzono w Królestwie 27 marca - o miesiąc później niż w Rosji; skasowanie ręczne znaczka wydanego we wrześniu to rzadkość, poza słabszą górną krawędzią, która wystawała poza skraj listu, w ładnym stanie.

Fi.V
Mi.5 
200 PLN
18113

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1100.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony w 1864 roku kasownikami kwadratowymi; poza trzema krótszymi ząbkami znaczek prezentuje się bardzo dobrze.

Fi.V
Mi.5 
600 PLN
18114

1858 znaczek za 20 kopiejek stemplowany polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach z Płocka, znaczek pochodzi kolekcji F.Mertensa (adnotacja o jego zakupie w czerwcu 1907 roku), bardzo dobry stan zachowania, gwarancja.


Mi.6
1 000 PLN
18115

1858 rzadki znaczek za 30 kopiejek stemplowany polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach z Płocka, lekko przycięte dolne ząbki, bardzo dobra prezencja, gwarancja z 4.


Mi.7
1 500 PLN
18116

1858 list zagraniczny z pełną treścią wysłany 31/7 z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym, list 1.8 przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i francuskie "PREUSSE 2 ERQUELINES" i "PREUSSE 3 VALANCIENNES", tranzytowe stempelki: "PARIS A BORDEAUX", "PARIS" i odbiorczy "BORDEAUX 4 AOUT"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


400 PLN
18117

1859 znak opłaty w formie czerwonej pieczęci Kasy Głównej Pocztowej wycięty z koperty Poczty Miejskiej w Warszawie.

Fi.(Ck3)
50 PLN
18118

1859 Warszawska Poczta Miejska - PIERWSZE POLSKIE CAŁOSTKI; koperty z czerwoną pieczęcią Głównej Kasy Pocztowej zaopatrzone na wewnętrznej stronie klap dwoma podpisami kontrolnymi urzędników pocztowych: kasjera i kontrolera tej kasy - odpowiednio Kurmanowicza i Bobińskiego; za 1,5 kop. w formacie 98x58 mm dla biletów wizytowych (Fi.55000.-) i za 3 kop. w formacie 141x88 mm z papieru o grubości 0,07 mm na listy (Fi.55000.-); w związku z wprowadzeniem nowego typu orła w herbie Cesarstwa Rosyjskiego, sporządzono nowe wydanie małych kopert 1,5-kopiejkowych, opatrując je pieczęcią z nowym wizerunkiem - taka koperta uzupełnia zestaw, dwie pierwsze koperty są bardzo rzadkie, znane tylko w pojedynczych egzemplarzach; wg.Z.Mikulskiego "Nieużywane całostki 1,50-kopiejkowe są też rzadkie i znanych mi jest do dzisiaj tylko 8 sztuk Filatelista 6/2008, użyte pocztowo są unikalne; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Ck1, 2, 3
80 000 PLN
18119

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie z czerwoną pieczęcią Kasy Głównej Pocztowej i podpisami kontrolnymi na wnętrzu klapy koperty, papier o grubości 0,09 mm,koperta zgięta raz pionowo, mimo to bardzo dobra prezentacja i czysty stan zachowania, bardzo rzadka całostka - katalog Fischer 65.000,- zł, okazyjna cena, idealna dla uzupełnienia kolekcji całostek Królestwa Polskiego. fotoatest Pelc.

Fi.Ck2
12 000 PLN
18120

1859 list do Królestwa Polskiego wysłany 15.IX z Petersburga do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12½, unieważnionym kasownikiem numerowym 1, obok znaczka odbity owalny miejscownik z datą i godziną "2 CZAS" (2 ЧAC), na odwrocie warszawski datownik odbiorczy ze skorygowaną datą nadejścia (3.X na 2.X) i duży kwadratowy godzinnik "3/P"; wewnątrz zbutwiałe krawędzie listu ale całość po złożeniu prezentuje się dobrze.


Mi.5 
500 PLN
18121

1859 list do Królestwa Polskiego wysłany 4.XII z Moskwy do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 2, na odwrocie miejscownik z datą i warszawski datownik odbiorczy; wewnątrz zbutwiałe krawędzie listu ale o ładnej prezencji.


Mi.5 
400 PLN
18122

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i różowej unieważniony czterobrączkowym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie, znaczek posiada usterkę w postaci niedodruku prawego dolnego narożnika, poziome złamanie, pomimo tego doskonała prezencja, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
18123

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej na dużym wycinku listu z Warszawy do Petersburga, drobne niedobicia barwy niebieskiej w prawym dolnym narożniku, znaczek w dobrym stanie - ładna perforacja.

Fi.1a
Mi.1a
1 030 PLN
SPRZEDANY
18124

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony stemplem numerowym Radomska z liczba 162 w czterech okręgach, znaczek reperowany, pomimo tego dobra prezencja i czytelna odbitka stempla numerowego.

Fi.1a
Mi.1a
1 060 PLN
SPRZEDANY
18125

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony kasownikiem numerowym Sosnowca z cyfrą 278 w czterech okręgach, stopień rzadkości 4 punkty według Bojanowicza, znaczek w ładnym stanie z czytelną odbitką kasownika numerowego, fotoatest Pelc.

Fi.1a
Mi.1a
1 600 PLN
SPRZEDANY
18126

1860 Królestwo Polskie - LUBLIN 73, pierwszy polski znaczek z kolorach niebieskim i karminoworóżowym unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, klisza niebieska z powtarzalnym błędem "plama w prawej dolnej części owalu", inny znaczek z tym błędem był do kupienia na naszej aukcji, poza kilkoma wyprostowanymi zgięciami ładny stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.1a
3 500 PLN
18127

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasny błękit pruski i różowej na dużym wycinku listu, znaczek o ładnych żywych kolorach, brak dwóch ząbków w lewej perforacji, fotoatest Pelc.

Fi.1ab
Mi.1a
1 200 PLN
18128

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnobeżowej unieważniony stemplem numerowym z Sokołowa z liczbą 70 w czterech okręgach, usterki kliszy do barwy niebieskiej - brak górnej części prawej pionowej ramki, plus kilka innych drobnych, średni stan ale dobra prezencja.

Fi.1ad
Mi.1a
1 500 PLN
18129

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnoróżowej unieważniony co dosyć rzadkie miejscownikiem, a nie stemplem numerowym Kibart, znaczek z klasycznym błędem z poz. 51 w arkuszu z uszkodzonym lewym marginesem i górnym lewym nominałem tak zwane "jajko", znaczek w dobrym stanie.

Fi.1ad B3
Mi.1a
2 900 PLN
18130

1860 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; drukowany dużą ilością farby przez co litery w niebieskim owalu wydaja się mniejsze, klisza niebieska z dodatkową obwódką wokół herbu typu II z charakterystycznym wcięciem w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.5500.-); unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; poza kilkoma usterkami ząbkowania w ładnym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1as
4 500 PLN
18131

1860 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA 16 z NIEBIESKĄ OBWÓDKĄ WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" bardzo rzadkiego typu Ib (IV) (Fi.5500+600.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1as
5 250 PLN
18132

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnego błękitu pruskiego i różowej czysty z pełną oryginalną gumą, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, znaczek posiada niewielka pozostałość po podlepce, przy oglądaniu w naturze praktycznie nie widoczną, znaczki czyste z oryginalną gumą są bardzo rzadkie, piękny i rzadki egzemplarz, fotoatest Schmutz.

Fi.1au
19 000 PLN
18133

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej unieważniony stemplem ambulansowym wagonu pocztowego na trasie Warszawa - Petersburg najprawdopodobniej nur 5 (prawdopodobnie w samym narożniku znaczka widoczna chorągiewka cyfry 5) z datą 13.01.1863, cyfra kodowa 1 w położeniu poziomym, znaczek z pogłębiana górna perforacją, pomimo tej naprawy dobra prezencja.

Fi.1b
Mi.1b
3 000 PLN
18134

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i niebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann, fotoatest.

Fi.1bu
Mi.1b
2 400 PLN
18135

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski, stempelek "Recommandirt" w ząbkowanej ramce, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie w tym ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX; B.Rejnowski w "Filateliście" 23/1987 podaje: "Przesyłki polecone z terenu Królestwa Polskiego po roku 1860 spotyka się bardzo rzadko. Przyczyną tego jest zapewne fakt, że zniesione zostało odszkodowanie ze strony poczty za zaginione listy rekomendowane"; do roku 1860 urzędnik pocztowy, któremu udowodniono winę zagubienia przesyłki rekomendowanej, za pierwszym razem ponosił konsekwencję wytrącenia z okresu służby sześciu miesięcy pracy, a za drugim - wydalenie ze służby; złagodzenie sankcji obniżyło atrakcyjność rekomendacji w stosunku do podwyższonych kosztów i stąd takie przesyłki w okresie tzw. "znaczkowym" stały się bardzo rzadkie, dopiero wprowadzenie z dniem 1/13 stycznia 1865 roku nowej prusko-rosyjskiej konwencji pocztowej wprowadziło nowe zasady, w tym stosowania stempla "RECOMMANDIRT" na listach kierowanych do i przez Prusy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; podobny list jest pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.


4 000 PLN
18136

1862 Królestwo Polskie, list zagraniczny z pełną treścią wysłany 13/3 z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym i "P.33.", list przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i fancuskie "PREUSSE 3 VALENCIENNES" (z odwróconą cyfrą 3), tranzytowe stempelek "PARIS" i odbiorczy "BORDEAUX 16 MAR"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
18137

1863 pierwszy polski znaczek w barwach jasnoniebieskiej i jasnoróżowej na liście z Warszawy do Petersburga, rzadka odmiana znaczka o bardzo jasnych barwach, na odwrocie stempel odbiorczy, koperta i znaczek w bardzo dobrym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
9 101 PLN
SPRZEDANY
18138

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15 - układ kropek typu II; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan zachowania.

Fi.5
Mi.5 
2 000 PLN
18139

1863 około, 360 RUBLI SREBREM list pieniężny zawierający znaczną jak na tamte czasy kwotę - 360 rubli srebrem, opatrzony rosyjską adnotacją "pieniędzmi trzysta sześćdziesiąt rubli srebrem" z dopisaną liczbą "360 rub", wysłany 25/10 z Łęczycy do Naczelnika Wojennego Powiatu Włocławskiego we Włocławku, koperta zabezpieczona dobrze zachowanymi pocztowymi pieczęciami lakowymi: na środku z godłem i trąbkami "EXPEDYCYA POCZ ŁĘCZYCY" i czterema -"КОНВЕРТЪ УПРАВЛЕНИЕ ВОЕННОГО НАЧАЛЬНИ. ЛЕНЧИЦ. УЕЗД." (Do kopert Urząd Naczelnika Wojskowego Powiatu Łęczyckiego), przesyłkę dostarczono do Kutna (datownik 28/10), skąd najpewniej Koleją Warszawsko-Bydgoską przesłano ją do Włocławka; wysokość opłaty 3 ruble i 3 kopiejki (za rewers) wpisano trzykrotnie: na czarno, czerwono i niebiesko; unikalny z tak wysoką kwotą przewożonych pieniędzy walor, doskonały stan zachowania.


4 800 PLN
18140

1864 Królestwo Polskie, SŁUŻBA POCZTOWA - list służbowy wysłany 21.9 z Warszawy do Urzędu Pocztowego w Pułtusku, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC; przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem SŁUŻBA / POCZTOWA w ramce; są one mało znane i słabo opisane, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej; na odwrocie słabo czytelna czerwona urzędowa pieczęć pocztowa; unikalna całość w dobrym stanie zachowania.


800 PLN
18141

1864 kompletny list zagraniczny z pełną treścią wysłany 26.5. z Warszawy do Paryża, mały stempel nadawczy typu IIIC, pruski okrągły graniczny stempel ambulansowy określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO"; stempel "PD", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.


240 PLN
18142

1865 obszar I Rzeczypospolitej - Łotwa, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim datownikiem Mitawa; do III rozbioru lenno Rzeczypospolitej (Kurlandia), bardzo ładny stan.

Fi.5
Mi.5 
75 PLN
18143

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II i kończył się 13.IV, czyli jedenaście dni po nadaniu tego listu); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość.

Fi.5
Mi.5 
4 800 PLN
18144

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200+200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

Fi.7
Mi.7 
1 000 PLN