Aukcja 69. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
47110

1942 znaczek tajnej poczty stosowany do kwitowania datków na cele konspiracyjne.

35 PLN
47111

1942 kartka z poczty polowej I Korpusu Wojsk w Szkocji z upomnieniem z biblioteki o zwrot wypożyczonej książki.

40 PLN
47112

1942 zaklejka poczty polowej.

10 PLN
47113

1942 znaczek poczty konspiracyjnej w rzadszym kolorze szaroczarnym.

35 PLN
47114

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 800 PLN
47115

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora.

Fi.1A (10)
600 PLN
47116

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
47117

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.2-3 (11-12) B
400 PLN
47118

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
47119

Fi.20a
30 PLN
47120

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
47121

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
47122

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a
25 PLN
47123

Fi.20a nz
50 PLN
47124

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
80 PLN
47125

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
30 PLN
47126

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z dużym błędem "brak całego tułowia górnrgo orła".

Fi.20a nz
50 PLN
47127

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nalad, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
47128

Fi.20b
40 PLN
47129

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka jednostronnie ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
50 PLN
47130

Fi.20b nz
25 PLN
47131

Fi.20c nz
30 PLN
47132

Mi.2
600 PLN
47133

Mi.831-42
50 PLN
47134

210 PLN
47135

200 PLN
47136

1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych.

150 PLN
47137

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi" Związku Sowieckiego, list wysłany 11.VIII z Cumballa Hill (dzielnica Bombaju) do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć).

Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły gościnne schronienie w Indiach.

800 PLN
47138

25 PLN
47139

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

50 PLN
47140

120 PLN
47141

200 PLN
47142

80 PLN
47143

1943 Armia Polska w ZSRR, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

1 800 PLN
47144

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami dla oddziałów spadochronowych, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem samolotu i spadochronu pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy.

400 PLN
47145

1943 list z poczty niemieckiej poczty polowej na lotnisku w Markisch Friedland (obecnie Mirosławiec).

150 PLN
47146

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - polecona karta pocztowa wysłana 16.VIII z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii, adnotacja "Mar.Handlowa"; ładnie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; walor w słabszym stanie zachowania (karta dwukrotnie pionowo złamana).

300 PLN
47147

Fi.1-4
5 200 PLN
47148

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
47149

1944 list z niemieckiej poczty polowej nr 33143 do Bydgoszczy.

20 PLN