Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 57. Poczta Powstania Warszawskiego

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
3442

1944 POCZTA HARCERSKA - CZERNIAKÓW, unikalny list nadany 11.VIII. z Czerniakowa, ostemplowano go tam dwukrotnie (raz słabo czytelnie) stemplem "POCZTA HARCERSKA / CZERNIAKÓW" - Gryżewski typ 5 (Fi.4000.-); poprzez Śródmieście Płd. gdzie list ocenzurowano - stempelek "CENZURA HARCERSKA" - Gryżewski typ 1, dotarł on (pod ostrzałem) poprzez płytkie przejście przy Kruczej - jedyne przecinające dzielącą obie części Śródmieścia Al.Sikorskiego (Al.Jerozolimskie), do urzędu Śródmieście Płn.; oznaczono go tam trzykrotnie datownikiem "15 SIERP 1944" - Gryżewski typ 29, nadano numer "1973" czerwonym ołówkiem i wyekspediowano w kierunku atakowanej w tym czasie z lądu, powietrza i wody (Wisła) Starówki; to list o fantastycznie udokumentowanym obiegu; ze względu na niewielki rozmiar cenzurę postawiono na liście częściowo złożonym, a stemple nadawcze lekko na froncie, aby nie zamazywać adresu i mocniej na odwrocie złożonego listu, datownik przystawiono na wszystkich tych miejscach, w sumie trzy razy; po rozłozeniu wszystkie te stemple są doskonale widoczne; z Czerniakowa spotyka się bardzo mało listów, a bardzo rzadki stempel Poczty Harcerskiej znany jest z kilku dokumentów rozliczeniowych; gwarancja Schmutz.

Fi.6, 26, 1
12 000 PLN
3443

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe tzw. mokotowskie; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 22 gr., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, oryginalny nadruk wykonano tuszem o odcieniu granatowym, poza tym dość trudne do identyfikacji, ciekawe do specjalizacji.

Fi.5 FFi
250 PLN
3444

1944 POCZTA HARCERSKA - dość duży wycinek listu ze Śródmieścia Płd. ze stemplem nadawczym "POCZTA POLOWA WARSZAWA PŁD" z lilijką harcerską - Gryżewski typ 7 (Fi.3000.-), stempelkiem cenzury "CENZURA HARCERSKA" - Gryżewski typ 1 i podpisanym Baśka fragmentem treści na odwrocie, gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
3445

600 PLN
3446

1944 WARSZAWA W OGNIU - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG na wycinku z kasownikiem powstańczym typu 10 (Gryżewski), z 06.8. (stosowany w dniach 5-14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), piękny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.10
800 PLN
3447

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.11
400 PLN
3448

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG na wycinku z kasownikiem powstańczym typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), piękny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.11
500 PLN
3449

1944 WARSZAWA W WALCE - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 12 (Gryżewski), z 08.8. - jedynego dnia jego używania, bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.10000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.12
2 000 PLN
3450

1944 GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a", znaczek GG skasowany 29.VII stemplem typu 17 (Gryżewski RRR, Fi.5000.-), dodatkowo odbity stempel "W./orzeł/P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze; znamienne jest położenie znaczka w stosunku do stempli - "na głowie" co dobitnie świadczyło o niezłomnym przekonaniu powstańców o końcu okupacji niemieckiej.

Fi.17
800 PLN
3451

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe dla Śródmieścia; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 24 gr., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, dość trudne do identyfikacji, ciekawe do specjalizacji.

Fi.94 FFi
300 PLN
3452

1944 I wydanie definitywne, seria czysta w pięknym stanie, sygnowane, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.113-17
4 000 PLN
3453

1944 znaczek powstańczy I wydania definitywnego w kolorze jasnobrązowym skasowany stemplem typ 20, gwarancja Wiatrowski.

Fi.114
380 PLN
3454

1944 znaczek typu 1 drugiego wydania definitywnego nie wprowadzonego do obiegu, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.118
600 PLN
3455

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 5 - "litera P połączona z ramką", z błędem na poz.29 "biała rysa na lewej ramce", gwarancja Schmutz.

Fi.118t
1 200 PLN
3456

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1 - "wcięcia w literach P i T", z niekatalogowanym błędem "szczerba z prawej strony u góry w drugiej literze A w WARSZAWA" i o lekkim podwójnym pionowym ząbkowaniu wzdłuż lewej ramki, gwarancja Gryzewski.

Fi.118 MK1 B(4)(,) B5
1 800 PLN
3457

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu bliskich zaginionych w czasie Powstania, karta do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie wysłana 26.12 z robót przymusowych w Niemczech w miejscowości Velten, stempelek cenzury; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 STCZ 1945"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
3458

1944 list wysłany 27.7 z Neumünster do Rembertowa, miejscowości leżącej pod Warszawą na prawym brzegu Wisły, ze względu na wybuch Powstania i niemożność doręczania przez pocztę niemiecką przesyłek za Wisłę, list ze stosowną adnotacją "ZURÜCK! z.Zt.nicht zu befördern" zwrócono do nadawcy.

200 PLN
3459

1944 Powstanie Warszawskie - karta żywnościowa na sierpień 1944, zarejestrowana w Warszawie w dwóch sklepach znajdujących się na terenach objętych Powstaniem - na Ogrodowej i Chłodnej (ich pieczątki na odwrocie).

50 PLN
3460

1944 Obóz jeniecki - Oflag IIC - Woldenberg, karta pocztowa datowana 21.X, adresowana na ręce ppłk.dypl. Augustyna Walusia pseudonim "Kornel" - w konspiracji szefa Oddziału IV Komendy Głównej AK, który trafił do obozu po upadku Powstania Warszawskiego, zaczynająca się słowami:"Cześć bohaterom Warszawy!"; ostemplowana kasownikiem okolicznościowym "UTWORZENIE ŻANDARMERII POLSKIEJ", na odwrocie drzeworyt autorstwa Zygmunta Pazdy przedstawiający kolumnadę Pałacu Saskiego w Warszawie; historyczny dokument w dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

300 PLN
3461

70 PLN
3462

1944 Poczta Powstańcza - nadruk "RZECZPOSPOLITA POLSKA/ Poczta Polowa/ Warszawa - Sierpień 1944" na karcie pocztowej Generalnej Guberni za 30 gr. z widokiem kościoła Wizytek w Lublinie (Fi.1600.-), z grzecznościowym kasownikiem POCZTA POLOWA / 1-VIII-44 / WARSZAWA - Gryzewski typ 16b (Fi.+1000.-) w niespotykanie pięknym stanie; gwarancja Gryżewski, Schmutz.

Fi.Cp8, 16
3 200 PLN
3463

Fi.I-X
4 000 PLN
3464

1945 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta wysłana 8.1 z miejscowości Bytom Odrzański do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 LUT. 1945"; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
3465

1981 poczta harcerska zorganizowana z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

30 PLN
3466

25 PLN