Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
28312 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta w dobrym stanie zachowania. | Fi.Cp4 |
| 220 PLN | |
28313 |
1918 wydanie przedrukowe Poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz. | Fi.Cp4 |
| 120 PLN | |
28314 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta w bardzo dobrym stanie zachowania na karcie albumowej z opisem. | Fi.Cp4 |
| 350 PLN | |
28315 |
1919 wojna polsko - bolszewicka, kartka z Tarnopola 18.7.19 do Francji, kartka ze stemplem formacyjnym 6. Dywizji Strzelców Polskich armii gen. Hallera. | |
| 500 PLN SPRZEDANY | |
28316 |
1919 list z poczty polowej nr. 12 z Kopyczyńców (dzisiaj Ukraina) do Warszawy, stempel "Dowództwo dworca Kopyczyńce" i stempel cenzury wojskowej w Stanisławowie. | |
| 311 PLN SPRZEDANY | |
28317 |
1919 list nadany z głównej poczty polowej w Warszawie 23.12.19 do Zakopanego, pieczęć pocztowa Stacji Zbrojnej W.P. w Warszawie. | |
| 100 PLN SPRZEDANY | |
28318 |
1919 POCZTA POLOWA W.P.*1* - "Naczelne Dowództwo W.P. na Gal.Wsch./ Kwatermistrzostwo, Oddział sztabowy"; od zarania niepodległości wybuchły walki polsko - ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1, najwcześniejsze znane przesyłki pochodzą z końca grudnia 1918 roku; początkowo używała kasowników prowizorycznych, a "1" wpisywano ręcznie, prezentowany list z 18.I.1919. jest wczesny, dwa tygodnie po najwcześniejszej dacie użycia tego datownika - typu 4b tzw. "gruba 1"; początek roku 1919 to okres najcięższych walk o Lwów, połączenie z krajem utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, bardzo ciekawy walor z dodatkową dwuwierszową pieczęcią formacyjną Naczelnego Dowództwa, ładna patriotyczna karta w niezłym stanie zachowania. | |
| 450 PLN SPRZEDANY | |
28319 |
1919 kartka wysłana z poczty polowej nr 12 11.4.19 do Lublina, stempel cenzury. | |
| 100 PLN | |
28320 |
1919 wojna polsko-sowiecka, patriotyczny formularz wysłany 19/10 ze Zbaraża do Lwowa, datownik nadawczy "POCZTA POLOWA WP 12" z wyróżnikiem "a"; jednowierszowa pieczęć formacyjna z dopisanym numerem "5" "Pułk Artylerii Polowej"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano "ZE ZBIORU W.Dziulikowskiego". | |
| 300 PLN | |
28321 |
1919 Armia gen. Józefa Hallera na przedpolach Kamieńca Podolskiego, widokówka datowana 10/XI, nadana 13.XI na 3 dni przed zajęciem Kamieńca Podolskiego przez oddziały polskie, wysłana przez żołnierza 21 pułku piechoty "Błękitnej Armii" za pośrednictwem polskiej poczty polowej 33 przydzielonej do obsługi oddziałów przybyłych z Francji, dopisek w adresie nadawcy "145.R.C.I (21) R.C.P. Poczta polowa 33"; dekretem z 1.IX Marszałka Józefa Piłsudskiego o połączeniu oddziałów gen. Hallera z oddziałami krajowymi 21 pułk przemianowano na 145 pułk strzelców kresowych (późniejszy 72 pułk piechoty); bardzo ładnie odciśnięty datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No33" z wyróżnikiem "a"; cytat za "ZARYS HISTORJI WOJENNEJ 72-GO PUŁKU PIECHOTY": "W listopadzie rusza pułk dalej na wschód; zajmuje Kamieniec Podolski, wreszcie organizuje obronę nad rzeką Smotrycz, a w grudniu widzimy pułk już nad rzeką Mukszą przy podobnej pracy."; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 1 200 PLN | |
28322 |
1919 kartka na formularzu Szpitala Zapasowego nr 1 Wojsk Polskich w Warszawie 12.4.19 do Lublina, zawiadomienie o przyjęciu pacjenta. | |
| 160 PLN | |
28323 |
1919 piękna kartka poczty polowej z orłem z przedmościa Borysowa nad Berezyną 18.10.19 z plutonu Telefonicznego 3. Pułku Piechoty Legionów do Warszawy, datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, formacyjna pieczęć pocztowa "DOWÓDZTWO 3.P.P. LEGIONÓW / PIECZĘĆ POCZTOWA". | |
| 270 PLN | |
28324 |
1919 kartka wysłana 10.2.19 z 5. kompanii 10. pułku piechoty z frontu z okolic Lubienia Małego podczas walk o Lwów do Majdana Nowego, Wojsławice - Chełm, datownik poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA * 11 *" , stempel formacyjny "5. Kompanja 10.p.p." oraz odbiorczy z orłem "ZARZĄD SZKOŁY w Nowym Majdanie gm. Wojsławice", stempel cenzury "Cenzurowano". | |
| 150 PLN | |
28325 |
1919 kartka pisana 3.4.19z 8. pułku artylerii z frontu walk o Lwów do Warszawy, datownik poczty polowej "POCZTA POLOWA W. P. * 12 *" oraz stempel formacyjny z orłem "ĘDNA BATERJA 8.PUŁKU ARTYLE...". | |
| 110 PLN SPRZEDANY | |
28326 |
1919 kartka pocztowa z Grodna 23.VIII.19 do Białej, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 38", formacyjny stempel "Urząd Gospodarczy Grodno", stempel cenzury w ramce "Cenzurowano" oraz czerwona parafka cenzora. | |
| 220 PLN SPRZEDANY | |
28327 |
1919 list z Warszawy 13.2.19 do Radomia, stempel formacyjny "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH WOJSK POLSKICH (-) PIECZĘĆ POCZTOWA", brak klapy koperty. | |
| 70 PLN | |
28328 |
1919 karta pocztowa wysłana 18.VII.20 z 2. kompanii zapasowej Pułku Telegraficznego z Puław do Kompanii Technicznej 5. Pułku Piechoty Legionów, poczta polowa 27, datownik odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA *....". | |
| 70 PLN | |
28329 |
1919-20 stemple formacyjne jednostek Wojsk Polskich z okresu wojny bolszewickiej. | |
| 80 PLN | |
28330 |
1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20. | |
| 45 PLN | |
28331 |
1919 stemple formacyjne jednostek Armii gen. Hallera z okresu ich przyjazdu do Polski. | |
| 80 PLN SPRZEDANY | |
28332 |
1919 kartka z Częstochowy 25.6.19 ze Sztabu Armii gen. Hallera do Somme we Francji, rzadki datownik "TRESOR ET POSTES * 310 * (-) 25-6-19, kasownik odbiorczy SOMME 30-6-19. | |
| 600 PLN SPRZEDANY | |
28333 |
1919 kartka pisana z Krakowa 29.4.19 do 2. baterii 2. pułku artylerii legionów (w tym czasie biorący udział w walkach z bolszewikami w rejonie Wilna) na pocztę polową 20., czytelnie odbity rzadki stempel cenzury wojskowej w ramce "Gł. poczta polowa w Warszawie/ Cenzura wojskowa / L. 10.". | |
| 243 PLN SPRZEDANY | |
28334 |
1919 telegram z okresu działań zaczepnych przeciw Bolszewikom w lipcu 1919 roku, wysłany 25.V7.19 ze sztabu 1. Dywizji Legionów gen. Rydza-Śmigłego do Dowództwa Frontu Litewsko-Białoruskiego w Lidzie o wysłaniu wagonu amunicji do Mołodeczna, bardzo rzadki dokument z tego okresu walk. | |
| 380 PLN | |
28335 |
1919 INTERWENCJA W PÓŁNOCNEJ ROSJI - ALIANCKI KORPUS EKSPEDYCYJNY, propozycja nawiązania wymiany filatelistycznej, wysłana 27.8 z miejscowości Sołombała (dzielnica Archangielska) do Kazimierza Gryżewskiego w Warszawie, datownik przejściowy Archangielsk, okrągła pieczęć francuskiej cenzury wojskowej "C.-I.-O. Censure Militaire Arkhangel PPP" i angielskiej "PC" (korespondencję z Murmania do Polski przesyłano przez Wielką Brytanię), bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania z okresu trwającej w Rosji wojny domowej i interwencji państw zachodnich - to niesamowite, że w tym czasie ktoś myślał o wymianie filatelistycznej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce J.Gruszczyńskiego "Z Syberii do Niepodległej Polski 1914-1921" (s.111) W okresie 6.03.1918-10.1919 w rejonie Murmańska i Archangielska faktyczną władzę sprawowało dowództwo Alianckiego Korpusu Ekspedycyjnego, w jego skład wchodziły jednostki francuskie, angielskie, amerykańskie i włoskie, a także sformowane na Murmaniu - polskie; podlegała im również sieć pocztowa pozostała jeszcze z czasów carskich, cenzurę korespondencję cywilnej sprawowała francuska cenzura wojskowa, jest to korespondencja dużo rzadsza niż z Syberii. | |
| 1 200 PLN | |
28336 |
1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), gwarancja Mikstein. | Fi.1-3 |
| 2 100 PLN SPRZEDANY | |
28337 |
1920 kartka wysłana z Tarnopola 24.4.20 z Frontowej Poczty Polowej nr VIb do Warszawy, stempel Poczty Polowej nr 53 na froncie, stemple Szefa Sanitarnego D.O.E. Lwów, dziury po archiwizacji. | |
| 180 PLN | |
28338 |
1920 Bitwa Warszawska - list wysłany 4.IX miejscowo w Warszawie, wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, adresowany do zastępcy Szefa Sztabu generała dywizji Mieczysława Kulińskiego, na odwrocie stempel odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do obsługi Sztabu Głównego; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
28339 |
1920 karta z Torunia 4.4.20 z 2. Dywizjonu Centralnego Obozu Szkół Podoficerskich Artylerii do Skoroszy, formacyjna pieczęć pocztowa "II DYWIZJON / Centr. Obozu Podof. Szkół Art. / Pieczęć Pocztowa", odbiorczy datownik Pruszków. | |
| 120 PLN | |
28340 |
1920 lekarski formularz rejestracyjny wysłany 2.I.20 z Dowództwa Okręgu Generalnego Poznań do Naczelnego Dowództwa Oddział IV.Sekcja Lekarska, w treści informacja o ppor. podlek. Józefie Zwolińskim. | |
| 60 PLN | |
28341 |
1920 lekarski formularz rejestracyjny wysłany 14.I.20 roku z Dowództwa 7 Dywizji z Poczty Polowej 19 do Naczelnego Dowództwa Oddział IV Sekcja Lekarska, w treści informacja o por. lek. Henryku Wróblewskim. | |
| 60 PLN | |
28342 |
1920 kartka ze zdjęciem gen. Hallera z Polesia, Ogolicze, rejon rzeki Ptycz 22.1.20 do Skorkowic, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 43" z wyróżnikiem a, formacyjny stempel dwuwierszowy "15.PUłK PIECHOTY / 6 kompania", czerwona parafka cenzora. | |
| 230 PLN | |
28343 |
1920 karta pocztowa wysłana ze Słomina 14.III.20 z oddziału łączności ze sztabu IV Armii do Łodzi, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA No IV" z wyróżnikiem 'a' oraz stempel "Szef służby łączności * Dow. IV Armii * (-) Pieczęć listowa". | |
| 95 PLN | |
28344 |
1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo. Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I". | |
| 70 PLN | |
28345 |
1920 NACZELNE DOWÓDZTWO WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, FRONTOWA POCZTA POLOWA 53 i POCZTA POLOWA 53 na rewersach nadawczych; na dole list złożony w Kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych - stempel pomocniczy "OTRZYMANO z 13.IX"; dnia 15.LIST.1920 dokumenty wysłano do Dowództwa Kompanii Roboczej - stempel pomocniczy "WYSŁANO z 15.XI"; kilka adnotacji kredkami i ostatecznie zwrócony - stempel pomocniczy "ZWROT do...." z ręcznym wpisem MSW, na koniec stempel pomocniczy "DORĘCZONO z 2.XII" i kancelaryjna pieczęć odbiorcza "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH / Dep.II Sekcja Spraw Kolejowych" z wpisanym ręcznie numerem dziennika odbiorczego 10825; datownik Poczty Polowej 53 i pięć stempli pomocniczych na jednym liście, niespotykane; walory w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej. | |
| 1 000 PLN | |
28346 |
1921 przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i w polskiej walucie, prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy, kompletna seria. | |
| 160 PLN | |
28347 |
1921 karta polecona z poczty polowej nr 23 23.IX.21 do Dowództwa 2/19 Kompanii Saperów, formularz wezwania do odbioru listu z Ameryki. ślady po archiwizacji poza tym stan karty bardzo dobry. | |
| 65 PLN | |
28348 |
1921 kartka pocztowa pisana z Płocka 18.3.21 do 21. szwadronu III. Dywizjonu Żandarmerii Polowej do Grodna na główną pocztę polową III. | |
| 45 PLN | |
28349 |
1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (wycena serii na podlepkach Fi.9500.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk. | Fi.1-3 Mi.1-3 |
| 7 000 PLN | |