Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
16976 |
1942 rzadki polecony list z niemieckiej poczty polowej 47535E z Dęblina (przy aeroklubie Irena) 9.XI.42 do Niemiec, stempel cenzury i odbiorczy na odwrocie. | |
| 85 PLN | |
16977 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr potrójna perforacja pozioma; 1 zł "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka. | Fi.1-3 (10-12) |
| 1 500 PLN | |
16978 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. na oryginalnym wycinku z Monitora. | Fi.1A (10) |
| 600 PLN | |
16979 |
1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego. | Fi.1B, 2, 3 |
| 700 PLN | |
16980 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji. | Fi.2 (11) |
| 2 500 PLN | |
16981 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki - za 1 zł. z błędem "biała plama pod orłem", - za 2 zł. z błędem "Szkocja w innym kolorze jak Anglia". | Fi.2-3 (11-12) B |
| 400 PLN | |
16982 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR. | Fi.20a |
| 50 PLN | |
16983 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a |
| 30 PLN | |
16984 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ząbkowanego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow). | Fi.20a |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
16985 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma. | Fi.20a nz |
| 50 PLN | |
16986 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow). | Fi.20a nz |
| 60 PLN SPRZEDANY | |
16987 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletoworóżowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow). | Fi.20a nz |
| 50 PLN SPRZEDANY | |
16988 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie. | Fi.20b |
| 40 PLN | |
16989 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nalad, pełna oryginalna guma. | Fi.20b |
| 30 PLN | |
16990 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow). | Fi.20b |
| 60 PLN SPRZEDANY | |
16991 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze lilabrązowym - II nakład. | Fi.20b nz |
| 25 PLN | |
16992 |
1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze fioletowoczarnym - II nakład. | Fi.20c nz |
| 30 PLN | |
16993 |
1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym. | |
| 200 PLN | |
16994 |
1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku. | Mi.2 |
| 600 PLN | |
16995 |
1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi", list wysłany 11.VIII z miejscowości Cumballa Hill do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej; stempelki cenzury hinduskiej i polskiej; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania. Autorka listu znajduje się na liście ocalonych dzieci, wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły schronienie w Indiach. | |
| 800 PLN | |
16996 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG. | |
| 100 PLN | |
16997 |
1943 polecony list polskie Poczty Polowej. | |
| 80 PLN | |
16998 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, zbiorcze zestawienie wypłat "Postal order'y" dokonanych przez pocztę polową 111 dnia 27.VIII, przekazane do archiwum; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w dobrym stanie zachowania. | |
| 70 PLN SPRZEDANY | |
16999 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
17000 |
1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych. | |
| 150 PLN | |
17001 |
1943 tzw. "adres konspiracyjny" - służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, kartka z Warszawy do Portugalii. | |
| 200 PLN | |
17002 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja Mikstein, każdy znaczek Schmutz. | Fi.1-4 |
| 4 800 PLN | |
17003 |
1944 seria znaczków poczty obwodu pińczowskiego Armii Krajowej, bardzo małe nakłady od 56 do 340 sztuk, gwarancja Mikstein, Schmutz. | Fi.1-4 |
| 4 000 PLN | |
17004 |
1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji. | |
| 40 PLN | |
17005 |
1944 Armia Polska w ZSRR, listownik od Polaka wywiezionego w ramach jednej z trzech deportacji ludności polskiej do ZSRR, wcielonego siłą do Armii Czerwonej, wysłany 2.IV z poczty polowej 38716 do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przeniesienie do Wojska Polskiego; propagandowy ilustrowany listownik z tekstem w wolnym przekładzie: "KOZAK NIE CHCE ODPOCZYWAĆ, KOZAK ZACHÓD CHCE ZDOBYWAĆ", cenzura nr. 04855; kasownik odbiorczy Moskwa 2.IX; ślady archiwizacji, ogólnie dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 500 PLN | |
17006 |
1944 BLOKADA LENINGRADU - list polecony wysłany 17.IV z Leningradu do filii Ermitażu w Swierdłowsku, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.06095 i kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania; warto przypomnieć, że niecałe trzy miesiące wcześniej - 27.I, skończyła się blokada (oblężenie) Leningradu, trwające nieprzerwanie od 8.IX.1941, będąca prawdopodobnie najdłuższą bitwą II wojny, która pochłonęła około miliona ofiar. | Mi.682IA |
| 100 PLN | |
17007 |
1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a Wojskiem Polskim w Anglii, karta pocztowa wysłana 6.I z Pruszkowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. inż. Stanisława Jaźwińskiego z I Korpusu, ładnie udokumentowany obieg pocztowy; na odwrocie ślady cenzury chemicznej; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 350 PLN | |
17008 |
1944 Armia Polska w ZSRR, list "trójkąt" wysłany 21.8 z Oficerskiej Szkoły Piechoty w Riazaniu do Zdołbunowa, w adresie nadawcy podano "skrytka pocztowa 13 W.O.Szk."; stempelek cenzury nr. 20995; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
17009 |
1944 "26 LAT ARMII CZERWONEJ" - formularz z propagandową ilustracją, wysłany 3.III przez Polaka wcielonego w szeregi Armii Czerwonej z poczty polowej 38504 do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, kasownik odbiorczy, stempelek cenzury 68963; doskonały stan zachowania. | |
| 300 PLN | |
17010 |
1944 Armia Czerwona, list wysłany 21.I z radzieckiej poczty polowej 26377, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co jest charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów, stempelek cenzury 02409 + część zalepki, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
17011 |
1944 III Rzesza, list wysłany 29.VI za pośrednictwem poczty polowej 11449, datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
17012 |
1944 Armia Czerwona, list "trójkąt" zwolniony od opłaty pocztowej, wysłany 3.IX z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura nr.06557, kasowniki odbiorcze; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
17013 |
1944 MANIFEST LIPCOWY - "wyzwalanie" Polski spod okupacji niemieckiej, 22.VII.1944 ogłoszono Manifest PKWN i w dniu tym na wojskowej korespondencji poczta polowa używała czerwonego tuszu do stemplowania przesyłek; karta pocztowa od Polaka wcielonego przymusowo do Armii Czerwonej, adresowana do żony wywiezionej w 1941 z Wilna w ramach deportacji ludności polskiej, wysłana 22.VII z frontu (poczta polowa 38504) do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie, cenzura 15384, kasownik odbiorczy; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego. | |
| 500 PLN | |
17014 |
1944 aerograf z kopertą - wysłany 5.II z Nowego Jorku do polskiej jednostki o kryptonimie pocztowym 628, przekazany kolejno do jednostek o kryptonimach: 264, 202, O.Z.A., cenzura, kasowniki poczt polowych 101, 132; przesyłka długo poszukiwała adresata, obieg pocztowy na każdym etapie bogato udokumentowany; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 500 PLN | |
17015 |
1944 list na ozdobnej kopercie z Poczty Polowej nr 128, na odwrocie wirnik odbiorczy. | |
| 120 PLN | |