Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
24243 |
1916 Legiony Polskie - niecodzienna widokówka wysłana 5.II za pośrednictwem poczty polowej 355 do Borysławia, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "Komenda Żandarmeryi polowej przy Kmdzie .brygady Leg.pol."; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
24244 |
1916 widokówka napisana po polsku, wysłana 13.IX za pośrednictwem poczty polowej 86, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. INF. DIV. SAN. ANST. Nr.45". | |
| 20 PLN | |
24245 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 31.V w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Omska i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo stempelek Szwedzkiego Czerwonego Krzyża "HILFSKOMITET DES SCHWEDISCH ROTEN KREUZES STOCKHOLM", który pośredniczył w wymianie korespondencji pomiędzy walczącymi stronami; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 250 PLN | |
24246 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Omska i cenzura austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
24247 |
1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.7 z Homla, przekazany poczcie polowej w Mińsku, kasownik "OBRATNAJA POLPOCZ.KAN.W MIŃSKU" ( .. ) z wyróżnikiem "ż"(); kopertę po sprawdzeniu zawartości i ocenzurowaniu treści listu, zabezpieczono lakowymi pieczęciami cenzury, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.64II |
| 350 PLN | |
24248 |
1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 163, formularz datowany 19.IV, wysłany 22.IV ze "Stacyi Kolei Krymno" na Wołyniu za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 163, obsługującej jednostki polskie stacjonujące w okolicach Kowla, do miejscowości Rzęsna Polska, pieczęć formacyjna z godłem "6 Szwadron 2p. ułanów Leg.Pol." u Berka nieopisany; przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
24249 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 8.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355 do miejscowości Huciska, pieczęć formacyjna z orłem: "KOMENDA 4 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P158); całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN SPRZEDANY | |
24250 |
1916 Legiony Polskie - formularz ze Lwowa adresowany na pocztę polową 118, wysłany 14.V przez Ligę Kobiet przy Naczelnym Komitecie Narodowym w sprawie poszukiwania legionisty; ładnie odciśnięta pieczęć organizacji; stempelek cenzury lwowskiej; walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
24251 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 20.X z otwartej zaledwie kilka dni wcześniej poczty polowej 389, którą 10.X w związku z reorganizacją austriackiego systemu poczt wojskowych przemianowano z poczty polowej 118; czytelna odbitka stempla formacyjnego "I. Brygada Piłsudskiego/ Komenda II. baonu 5.p.p. Leg.Pol."; dobry stan zachowania (naturalne przebarwienia); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
24252 |
1916 Legiony Polskie - widokówka z III Baonu 1. pułku piechoty, przesłana 10.XI do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 389, stempelek formacyjny; dobry stan zachowania (przebarwienia). | |
| 80 PLN | |
24253 |
1916 Legiony Polskie - zapytanie w sprawie poszukiwań legionisty z I Brygady, wysłane z Sekcji Wywiadowczej Czerwonego Krzyża w Krakowie do centrali we Wiedniu, ładnie odciśnięta pieczęć nagłówkowa, na odwrocie pieczęć z numerem dziennika i datami wpłynięcia i wysyłki zapytania; ciekawy, bardzo rzadko spotykany, wewnętrzny dokument Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
24254 |
1916 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 27.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c"), adresowana do szpitala rezerwowego Legionów Polskich w Kamieńsku; stempel nadawczy: "MILITARSEKTION DES POLNISCHEN OBERSTEN NATIONAL KOMITEES"; bardzo rzadko spotykany, polski (!) stempelek cenzury; wszystkie stemple bardzo wyraźnie odciśnięte, całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
24255 |
1916 formularz Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, wysłany 21.IX z obozu w miejscowości Kurmysz do Lwowa, "Wydanie Sekcyi wywiad. kraj. Stow. Czerwonego Krzyża we Lwowie", podpisy po polsku, rosyjsku i francusku, stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre", stempelki cenzury rosyjskiej i austriackiej; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
24256 |
1916 Legiony Polskie AKT 5 LISTOPADA - formularz wysłany 5.XI do Krakowa, co niezwykle rzadkie, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery, fragment treści: "Dziś ogłoszono nam niepodległość Polski urzędowo. [-] Gazety dopiero jutro wam o tem doniosą.", stempel formacyjny z orłem "KOMENDA I. DYWIZYONU 1 PUŁKU ARTYLERYI LEGIONÓW POLSKICH - nieopisany u Berka !!! dodatkowy stempel "VON DER ARMEE IM FELDE"; unikalny walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia); 1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz poczty polowej (Kucharski K.92) wysłany 2.IX z Żurawicy, stempel formacyjny z orłem "Dowództwo III Batalionu 2 p.piechoty WOJSK POLSKICH" (nieopisany u Berka); dodatkowy stempelek "Von der Armee im Felde"; cenzura; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 700 PLN | |
24257 |
1916 Poczta Polowa Legionów, formularz pocztowy z próbną odbitką stempli legionowych, materiał wzorcowy i porównawczy. | |
| 200 PLN | |
24258 |
1916 kartka austriackiej poczty polowej z Kielc 14.VIII.16 do Wiednia. | |
| 27 PLN SPRZEDANY | |
24259 |
1916 nalepki dobroczynne z wizerunkiem orła legionowego na tarczy w walucie koronowej. | |
| 20 PLN | |
24260 |
1916 kartka grzecznościowo stemplowana kasownikiem poczty polowej nr 247. | |
| 110 PLN | |
24261 |
1917 kartka jeńca wojennego. | |
| 45 PLN | |
24262 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka z Ciechanowa, wysłana 3.IX, adresowana na pocztę polową 378 (w Przemyślu), stempelek cenzury niemieckiej; karta pionowo zgięta. | |
| 40 PLN SPRZEDANY | |
24263 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej nr 191 20.XI.17. | |
| 35 PLN | |
24264 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17. | |
| 30 PLN | |
24265 |
1917 Legiony Polskie - list gończy za dezerterem, wysłany 6.I z Dęblina do Lublina za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; pieczęć formacyjna "SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH/ Pułkownika ZIELIŃSKIEGO", przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania | |
| 500 PLN | |
24266 |
| 45 PLN | |
24267 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka (Olkusz) wysłana 17.XI za pośrednictwem urzędu etapowego w Olkuszu (kasownik z wyróżnikiem "b"), adresowana na pocztę polową 378a, cenzura; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 60 PLN | |
24268 |
1917 widokówka z Tourhout (Belgia) wysłana 28.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 783 do Norymbergi, pieczęć formacyjna; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 25 PLN | |
24269 |
1917 list polecony, wysłany 16.VII do Berlina, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.380, specjalna nalepka polecenia, na odwrocie stempelek nadawcy gotykiem "Deutsche Feldpost Nr.380" i kasownik odbiorczy. | |
| 40 PLN | |
24270 |
1917 Polska Siła Zbrojna (Polnische Wehrmacht) - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
24271 |
1917 "K.u.k. 30,5 cm. Mörser-Batterie Nr.28" - bateria ciężkich haubic (moździerzy oblężniczych) Škoda 305 mm, praktycznie najcięższej artylerii stosowanej w czasie I wojny światowej, moździerze te wykorzystywano m.in. w czasie obrony Przemyśla; widokówka pisana po polsku, wysłana 21.VII do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 376 (kasownik z wyróżnikiem "b"); niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
24272 |
1917 Legiony Polskie - formularz ze sztabu II Brygady, wysłany 7.VI do Kielc za pośrednictwem poczty polowej 378, stempel formacyjny "Oddział sztabowy II Brygady Leg. polsk."; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN SPRZEDANY | |
24273 |
1917 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", w typie formularza Kucharski K.60. (o bardzo wysokim stopniu rzadkości 8 na 10 punktów), bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - PIŁSUDSKI. | |
| 600 PLN | |
24274 |
1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów (w tym także Polaków), koperta-formularz wysłana 5.VII z obozu do sekcji Moskiewskiego Komitetu Pomocy jeńcom w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury obozowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
24275 |
1917 Legiony Polskie - koperta wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 378 do Dąbrowy Górniczej, nieopisana u Berka dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej Legionów polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; dobry stan zachowania (tylna klapa uszkodzona), ładnie odbite stemple; w obrocie pocztowym Legionów Polskich wykorzystywana głównie karty, koperty spotyka się dużo rzadziej. | |
| 250 PLN | |
24276 |
1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz z napisami w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim), wysłany 8.XI ze Lwowa do II pułku piechoty PKP na pocztę polową 378a, dekoracyjna pieczęć urzędowa "DYREKCYA C.K. SEMIN. NAUCZ. MĘSK. we LWOWIE"; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN SPRZEDANY | |
24277 |
1917 KRYZYS PRZYSIĘGOWY - strona adresowa koperty wysłanej, zaledwie 5 dni po odmowie złożenia przysięgi przez legionistów I i III Brygady na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, list wysłano 14.VII z Modlina z 1 Pułku Piechoty (wchodzącego w skład I Brygady) na pocztę polową 641; stempel formacyjny "1.Baon 1 Pułk Leg.Pol./ Poczta Pol.118", parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. W wyniku "kryzysu przysięgowego" Józef Piłsudski został przez Niemców uwięziony w Magdeburgu, legioniści z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "Królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży; z II Brygady, która złożyła przysięgę, utworzono Polski Korpus Posiłkowy. | |
| 120 PLN SPRZEDANY | |
24278 |
1917 Legiony Polskie - list wysłany z Komendy Żandarmerii do Sądu Polowego w Dęblinie, na odwrocie pokwitowanie odbioru z 25.III, dwie bardzo ładnie odbite pieczęcie formacyjne: "Komenda Żandarmeryi Polowej Wojsk Polskich" i "C i K SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH" (u Berka nienotowana); walor w doskonałym stanie zachowania; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów. | |
| 350 PLN SPRZEDANY | |
24279 |
1917 kartka nadana z Komendy 6 Kompanii II Pułku Legionów Polskich 19.IV.17 do Warszawy, stempel opłaty doręczeniowej. | |
| 120 PLN | |
24280 |
| 45 PLN | |
24281 |
| 45 PLN | |
24282 |
1918 X Armia - okres po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, poczta lokalna z rejonu Baranowicz i Nowogródka, karta pocztowa wysłana 31.XII tj. w końcowym okresie funkcjonowania tej poczty, ze Słonima - teren kontrolowany przez X Armię niemiecką, do Berlina (Fischer t.II str.40), opłacona znaczkiem poczty doręczeniowej za 30 Pf. i zgodnie z przepisami niemieckim znaczkiem za 10 Pf.; oba unieważniono dawnym rosyjskim datownikiem SŁONIM ( .), całość w doskonałym stanie zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.1 |
| 3 000 PLN | |