Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
3363 |
1944 POCZTA HARCERSKA - bardzo wczesny list wysłany 9.VIII - w drugim dniu używania stempla z lilijką "POCZTA HARCERSKA" - Gryżewski typ 3 (Fi.4000.-); typowa dla pierwszych dni powstania treść; bardzo czytelnie odbity stempel - co nietypowe i w późniejszym okresie niespotykane, dodatkowo także na znaczku GG; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Falkowski, Krawczyk. | Fi.3 |
| 3 200 PLN | |
3364 |
1944 POCZTA HARCERSKA - list wysłany 12.VIII z oddziału liniowego - Kolumny Motorowej "Wydra" (samochody pancerne "Jaś", "Szary Wilk" i "Kubuś") będącej w składzie grupy "Krybar" (zwycięski bój o Elektrownię i zaciekłe walki o Uniwersytet Warszawski); to pierwszy dzień użycia stempla nadawczego z lilijką "POCZTA POLOWA WARSZAWA PŁD" Gryżewski - typ 7 (Fi.3000.-), dodatkowo stosowany na Poczcie Harcerskiej Śródmieście Północ przez sześć dni numerator "00085" kolejny listu i nieznany do tej pory z tak wczesnego użycia stempelek cenzury CENZUROWANO No16 - typ 5; list "utknął" pomiędzy Powiślem i Czerniakowem, stąd odręczna adnotacja "Zwrot Poczta tam nie dociera jeszcze ZB" - z dużym prawdopodobieństwem to inicjały phm.Zbigniewa Brydaka kierownika urzędu przy ulicy Okólnik (Powiśle); bezpośredniego połączenia z uruchomionym 10.VIII. urzędem na Powiślu Czerniakowskim nie było, podjęto więc próbę skierowania go przez Śródmieście - adnotacja czerwoną kredką i stemple Poczty Harcerskiej, kolejno ze Śródmieścia Północnego i Południowego; to jeden z ważniejszych listów powstańczych, trudna i nie wiadomo czy zakończona powodzeniem okrężna droga z oddziału bojowego do szpitala położonego w południowej części tej samej dzielnicy walczącego miasta, gwarancja Schmutz. | Fi.7+27+5 |
| 4 000 PLN | |
3365 |
1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP. | Fi.11 |
| 1 200 PLN | |
3366 |
1944 WARSZAWA W WALCE - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 12 (Gryżewski), z 08.8. - jedynego dnia jego używania, bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.10000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP. | Fi.12 |
| 2 000 PLN | |
3367 |
1944 POCZTA POLOWA - koperta z zielonym znaczkiem typu 1, wysłana 12.9. z Hożej na Żurawią, ze stemplem nadawczym "POCZTA POLOWA WARSZAWA" - Gryżewski typ 20 (Fi.4500.-) i stempelkiem cenzury CENZUROWANO No28 - typ 5; listy ze znaczkami powstania mającymi charakter nalepek kierunkowych należą do wielkich rzadkości; w środku typowa treść i informacja o zmianie adresu; świetny stan zachowania co jest rzadkie dla przesyłek użytkowych; zwraca uwagę naklejenie znaczka na końcówkę nazwiska co wyklucza grzecznościowe dopisanie adresu; gwarancja Krawczyk, wewnątrz koperty adnotacja o prawdziwości wszystkich elemntów listu z 21/10 74, podpis i stempelek gwarancyjny autora monografii o poczcie Powstania Warszawskiego, eksperta PZF, T.Gryżewskiego. | Fi.20+5 |
| 4 200 PLN | |
3368 |
1944 wydanie przedrukowe tzw. "mokotowskie" na znaczkach GG, znaczek za 24 gr. z serii portret Hitlera z nadrukiem "orzełek / POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944" na dużym wycinku; unieważniony rzadkim kasownikiem propagandowym "AK NA BARYKADACH" z wyróżnikiem "m" (Gryżewski typ 15) urzędu Poczty Polowej AK - ekspozytura na Mokotowie w dniu 22.8.1944; obok stempelek cenzury "SPRAWDZONO" typu 4, gwarancja Gryżewski. | Fi.32 (15+5) |
| 2 400 PLN | |
3369 |
1944 znaczek wydania definitywnego w kolorze czerwonym bez gumy, gwarancja. | Fi.113 |
| 280 PLN | |
3370 |
1944 znaczek wydania definitywnego w kolorze zielonym praktycznie bez gumy, gwarancja i oznaczenie typ 2 Krawczyk. | Fi.115 |
| 300 PLN | |
3371 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 5 - "litera P połączona z ramką" z błędem na poz.29 "biała rysa na lewej ramce", gwarancja Schmutz. | Fi.118t |
| 800 PLN | |
3372 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1 - "wcięcia w literach P i T" z błędem "szczerba w pionowej kresce drugiej litery A" i o lekkim podwójnym ząbkowaniu, gwarancja Gryzewski. | Fi.118w |
| 1 200 PLN | |
3373 |
1944 Powstanie Warszawskie - karta żywnościowa na sierpień 1944, zarejestrowana w Warszawie w dwóch sklepach znajdujących się na terenach objętych Powstaniem - na Ogrodowej i Chłodnej (ich pieczątki na odwrocie). | |
| 50 PLN | |
3374 |
1944 list z bardzo rzadkim stemplem Poczty Polowej 106 adresowany na ul. Złotą, stempel CENZURA HARCERSKA typ 1 i stempel CENZUROWANO No 23 typ 5, gwarancja Krawczyk, Jungjohann. | |
| 1 900 PLN | |
3375 |
1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu bliskich zaginionych w czasie Powstania, karta do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie, wysłana 26.XII z robót przymusowych w Niemczech w miejscowości Velten, stempelek cenzury; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
3376 |
1944 list wysłany 27.VII z Neumünster do Rembertowa, miejscowości leżącej pod Warszawą na prawym brzegu Wisły, ze względu na wybuch Powstania i niemożność doręczania przez pocztę niemiecką przesyłek za Wisłę, list ze stosowną adnotacją "ZURÜCK! z.Zt.nicht zu befördern" zwrócono do nadawcy. | |
| 200 PLN | |
3377 |
1944 znaczek GG skasowany 29.VII stemplem typu 17 (Gryżewski RRR, Fi.5000.-) GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a", dodatkowo odbity stempel "W./ orzeł/ P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze; znamienne jest położenie znaczka w stosunku do stempli - "na głowie" co dobitnie świadczyło o niezłomnym przekonaniu powstańców o końcu okupacji niemieckiej. | |
| 800 PLN | |
3378 |
1944 Poczta Powstańcza, wydanie przedrukowe nie wprowadzone do obiegu tzw.Embicza, nadruk POCZTA POLOWA / 1-VIII-1944 / WARSZAWA na znaczkach GG, seria czysta, poza jednym znaczkiem marginesowa, w pięknym stanie (Mi.2500 euro), gwarancja Krawczyk. | Fi.I-X |
| 4 800 PLN | |
3379 |
1945 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta wysłana 8.I z miejscowości Bytom Odrzański do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie. | |
| 150 PLN | |
3380 |
1972 projekt znaczka nr.2054 autorstwa T.Michaluka, przedstawiający postać małego chłopca-powstańca, w za dużym hełmie na głowie, za dużych saperkach i kurtce, z pomniejszonym pistoletem maszynowym w rękach, będącego symbolem Powstania Warszawskiego; pomnik według projektu Jerzego Jarnuszkiewicza z 1946 roku powstał dopiero w 1983 roku, autor dedykował go warszawskim harcerzom. Na odwrocie obok podpisu autora, adnotacje, pieczątki i podpisy akceptacyjne; temat - HARCERSTWO. | |
| 400 PLN SPRZEDANY | |
3381 |
1981 poczta harcerska zorganizowana z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. | |
| 30 PLN | |
3382 |
1994 okolicznościowa całość przygotowana z okazji obchodów 50 rocznicy powstania Poczty Harcerskiej. | |
| 25 PLN | |