Aukcja 37. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
2174

1942 Polskie Sił Zbrojne w ZSSR, tzw."STAN", czarna odbitka z unieważnionej przez przecięcie matrycy próbnej, kolorowy fotoatest Krawczyk.

300 PLN
2175

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, rosyjski znaczek na wycinku skasowany datownikiem i niezmiernie rzadkim metalowym stemplem ośmiokątnym POLSKIE SIŁY ZBROJNE w ZSSR - POCZTA K POLOWA, używanym w okolicach Ufy na przesyłkach nadawanych i doręczanych przez pocztę polową nr 3004.

500 PLN
2176

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, tzw."STAN" - projekt znaczka - wzór zatwierdzony już do druku, ale zaniechany z powodów politycznych (mapa Polski na tle Orła Białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi - dla władz radzieckich motyw nie do przyjęcia), gwarancja Schmutz.

600 PLN
2177

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, widokówka wysłana 30.IX z Larkhall do żołnierza jednostki o oznaczeniu kodowym P56, stempel odbiorczy polskiej poczty polowej z orłem i datą 1.X.

50 PLN
2178

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, dowód nadania listu poleconego opłaconego 60 kop. na poczcie polowej 3003 funkcjonującej przy 7 Dywizji Piechoty w Karginie.

200 PLN
2179

1943 znaczki tajnej poczty podziemnej.

Fi.1-3
250 PLN
2180

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. ręcznie wycięty z arkusza (o przesuniętej perforacji pionowej), na wycinku.

Fi.10
300 PLN
2181

1943 Podziemna Poczta Polska, znaczki do opłaty tajnego Monitora Polskiego na wycinkach z Monitora, fotoatest.

Fi.10-12
450 PLN
2182

1943 Tajna Poczta Podziemna, II wydanie - parka znaczków o różnych nominałach 2 zł.+ 1 zł. - dolny znaczek z błędem kropka w rogu.

Fi.12+11
600 PLN
2183

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
2184

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy ząbkowany znaczek V wydania w kolorze lilabrązowym.

Fi.20a
30 PLN
2185

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania z błędem "duża plama obok orła".

Fi.20a
50 PLN
2186

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania.

Fi.20b
30 PLN
2187

1943 nalepki polskiej poczty polowej.

400 PLN
2188

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, karta pocztowa ostemplowana datownikiem poczty polowej w kolorze czerwonym z okazji święta 3 maja.

100 PLN
2189

900 PLN
2190

1943 aerograf z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

200 PLN
2191

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy, wysłany 15.XII z Polskiego Centrum Edukacji przy 1 Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
2192

1943 Armia Polska w ZSRR, ilustrowany propagandowy listownik z hasłem "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)" - od Polaka służącego w Armii Czerwonej (poczta polowa 05963), wysłany 26.VI do redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej "matki chrzestnej" 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki, z prośbą o pomoc w przyjęciu w jej szeregi.

250 PLN
2193

100 PLN
2194

1943 list lotniczy wysłany z Indii przez polskiego żołnierza do Londynu, Poczta Polowa nr 117 9.XII.42, stempel polskiej cenzury wojskowej nr 55.

60 PLN
2195

1943 blok "Na dozbrojenie", co unikalne użyty zgodnie z przeznaczeniem jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową, złożony na pół i z wyszczerbionym narożnikiem, ale w atrakcyjnej cenie wywoławczej (dwóch znaczków z bloku).

Fi.Bl.1
800 PLN
2196

Fi.1-4
3 600 PLN
2197

1944 nalepki używane przez poczty polowe polskich jednostek lotniczych na zachodzie.

40 PLN
2198

150 PLN
2199

1944 Armia Polska na kontynencie, koperta - formularz wysłana 2.XI za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1DPanc gen. Maczka, adresowana do Belgii, zwrócona do nadawcy; zalepka cenzury i stempel odbiorczy polskiej poczty polowej 23.XI; ładnie udokumentowany obieg.

200 PLN
2200

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa, wysłana 20.VI z Zamościa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla ppor. Eugeniusza Starucha; wyjątkowo pięknie udokumentowany obieg na każdym etapie wędrówki przesyłki; doskonały stan zachowania.

600 PLN
2201

1944 list z niemieckiej poczty polowej nr 33143 do Bydgoszczy.

20 PLN
2202

1944 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, korespondencja między polskimi oddziałami: z jednostki o oznaczeniu kodowym P/107 do jednostki P/90za; list polecony wysłany 7.XII za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 251, przydzielonej do 1DPanc gen. Maczka; nalepka polecenia, stempelek cenzury, a na odwrocie kasownik odbiorczy polskiej poczty polowej w Szkocji.

200 PLN
2203

1945 poczta polowa - HEL, znaczki wydane w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich, używane do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi (tzw. U-Boot Hela post) Mi.280 euro.

Fi.1b
Mi.13b
600 PLN
2204

1945 kartka polskiej Poczt Polowej 20.4.45 do Lwowa, stemple cenzury radzieckiej.

25 PLN
2205

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list wysłany 2.VI ze Szwajcarii do żołnierza II Korpusu, służącego w oddziałach pancernych; list długo poszukiwał adresata, liczne cenzury, stemple poczt polowych; bardzo dekoracyjna całość.

500 PLN
2206

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, list z Dębicy wysłany 5.V za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej, adresowany na pocztę polową nr.63423/A - do samodzielnej kompanii samochodowej 1 batalionu sanitarnego 1DP Tadeusza Kościuszki, na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.43; ogólny stan zachowania dobry (koperta z trzech stron otwarta i pionowo złożona).

250 PLN
2207

1945 Dowództwo Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii - "HEDQUARTERS POLISH AIR FORCE/ 1, PRINCES ROW, LONDON, S.W.1." niezwykle ciekawy stempel urzędowy najwyższego szczebla hierarchii wojskowej, spotykany praktycznie tylko na korespondencji służbowej; list urzędowy wysłany 23.V z Londynu w kopercie wielokrotnego użytku, z doklejaną nalepką adresową, takie rozwiązania wprowadzono w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii (oszczędność papieru), miały one umożliwić wielokrotne użycie kopert urzędowych; przesyłka ostemplowana wirnikiem z literą V (symbolem zwycięstwa).

150 PLN
2208

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY, za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 66843, przydzielonej do 3 pułku piechoty 1DP Tadeusza Kościuszki, wysłany 20.II na pocztę polową 21494, przeadresowany na pocztę polową 80007; na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.104; fragment treści: "... ciągle jesteśmy w marszu i w bojach. Trzymają się szwaby zajadle więc możesz sobie wyobrazić jaka tu wojna bezlitosna."; całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
2209

1945 list lotniczy wysłany z Poczty Polowej 116 23.VI.45 do Edynburga, stemple cenzur wojskowych w tym polskiej nr 112.

70 PLN
2210

1945 szlak bojowy II Korpusu, naturalny lekki ubytek gumy na dolnym marginesie.

Fi.bl.1
150 PLN
2211

1946 Szlak Bojowy II Korpusu, seria.

Fi.1-4
45 PLN
2212

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, seria czysta.

Fi.1-4
40 PLN
2213

1946 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu , cięta próba znaczka za 45 gr. w kolorze ciemnozielonym, na papierze kredowym, gwarancja.

Fi.1 P nz
150 PLN