Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 37. Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
2793

1934 Kozielsk - ekspresowy list polecony, wysłany 4.VII.1934 z Brześcia nad Bugiem, adresowany do rąk własnych szefa gabinetu ministra Spraw Wojskowych w Warszawie, nadawcą listu jest generał dywizji Henryk Minkiewicz, dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza (do 1929), po napaści sowieckiej uwięziony w Kozielsku, gdzie (nie tylko ze względu na najwyższy stopień) był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów; zamordowany 9 kwietnia 1940 roku.

300 PLN
2794

1939 Internowanie na Litwie - pierwsza informacja do rodziny z obozu w Kalwarii, wysłana 28.X do Warszawy, w obozie tym przetrzymywano około 700 osób. Przesyłka w świetnym stanie zachowania, adresatem jest Franciszek Leja słynny matematyk polski; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
2795

1939 Oflag XIB - listownik wysłany 13.XII z obozu do Rybnika, cenzura, wczesny rodzaj formularza.

50 PLN
2796

1939 poszukiwanie rodzin - formularz wysłany 21.XII z Genewy przez Centralną Agencję Informacyjną o Jeńcach Wojennych Czerwonego Krzyża do polskiego marynarza, służącego na s/s "Śląsk", przesyłka adresowana do Londynu; pieczęć Międzynarodowego Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); ze zbiorów Prof.St.Barańskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

300 PLN
2797

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, formularz z obozu wysłany 24.XI do Kobyłki; pieczęć formacyjna; wczesna przesyłka.

40 PLN
2798

1939 Oflag Xa - listownik (nietypowy formularz) wysłany 4.XI z obozu do Częstochowy; cenzura.

50 PLN
2799

Fi.2, FP5
200 PLN
2800

180 PLN
2801

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Jolsva, list wysłany 17.I z obozu do Związku Inżynierów i Techników Polskich w Paryżu, dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
2802

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Kakucs, formularz wysłany z obozu 23.IV do Warszawy; ładna całość.

120 PLN
2803

1940 Stalag XIIIA - karta pocztowa wysłana 3.I z obozu do Chełma Lubelskiego, cenzura.

50 PLN
2804

1940 Internowanie na Węgrzech - list wysłany z miejscowości Miskolcz z obozu Jolsva do Warszawy, dekoracyjna całość.

80 PLN
2805

1940 Oflag IIA - formularz ewidencyjny Niemieckiego Czerwonego Krzyża wysłany w lutym do Bydgoszczy, odcinki 2, 3, 4.

50 PLN
2806

150 PLN
2807

1940 Oflag IIB - formularz wysłany 12.III z Warszawy do obozu, cenzura; doskonały stan zachowania.

100 PLN
2808

1940 Oflag XA - listownik wysłany 22.VI z obozu do Bydgoszczy; cenzura i dodatkowy stempelek informacyjny.

40 PLN
2809

1940 Oflag XVIIIA - nietypowa, wczesna karta z obozu, wysłana 16.I do Krakowa, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
2810

1940 karta z obozu internowanych polskich żołnierzy w Kalwarii Suwalskiej na Litwie 17.VI.40 do Wilna.

90 PLN
2811

1940 karta z Wilna 27.4.40, w treści informacja o przeniesieniu polskiego jeńca do obozu w Kalwarii.

30 PLN
2812

1940 Internowanie na Łotwie - obóz Żante w pobliżu Lipawy (Liepaja), karta pocztowa wysłana 27.V do Skierniewic, cenzura łotewska i niemiecka; ze względu na niewielką liczbę internowanych, przesyłki z Łotwy należą do najtrudniej osiągalnych walorów tego działu.

500 PLN
2813

1940 Stalag XIIB - karta wysłana 9.XII z obozu do miejscowości Niewodna, cenzura; wyjątkowa rzadkość, odmiana formularza z sygnaturą drukarni: "S.3634 Heidelberge: Gutenberg-Druckerei GmbH. X.40".

200 PLN
2814

1940 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz) - karta pocztowa wysłana 25.IV z obozu do Sokółki, znajdującej się już w tym czasie na terenie Zachodniej Białorusi; na odwrocie kasownik odbiorczy 16.V; karta miejscami zabarwiona tuszem.

200 PLN
2815

1940 Oflag IIA - formularz ewidencyjny Niemieckiego Czerwonego Krzyża, odcinek 2, wysłany w kwietniu do Torunia.

30 PLN
2816

1940 Oflag VIIA - karta wysłana 29.IV z Warszawy do obozu, cenzura; zwraca uwagę ciekawy formularz (pionowe złamanie).

30 PLN
2817

1940 Internowanie w Rumunii - Calimanesti, list polecony wysłany 22.XII z obozu do Warszawy, zalepka cenzury niemieckiej, liczne stempelki cenzorskie; ogólny stan zachowania dobry (brak tylnej klapy).

120 PLN
2818

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Pecs - formularz wysłany 24.IV do Stalagu XIIIA, omyłkowo skierowany do Stalagu XVIIC, następnie przesłany prawidłowo; liczne stemple i cenzury; bardzo dekoracyjna całość o pięknym obiegu; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).

200 PLN
2819

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 21.III z obozu do Radomska, wewnątrz stempel informacyjny dla krewnych, dotyczący sposobu pisania i adresowania przesyłek; cenzura obozowa; zwraca uwagę bardzo nietypowy datownik (numerator ?); doskonały stan zachowania.

80 PLN
2820

1940 Starobielsk - karta pocztowa z obozu wysłana 7.III przez Jana Stemplińskiego (nie figurującego na katyńskiej liście zamordowanych); cenzury; walor w typowym stanie zachowania dla przesyłek "katyńskich".

W obozie przetrzymywano około 4 tysięcy jeńców, jedynie około 100 osób stanowili cywile; w kwietniu i maju wymordowano prawie wszystkich jeńców, życie ocaliło zaledwie około 80 osób.

700 PLN
2821

1940 Oflag IIC - karta z obozu wysłana 24.XII do miejscowości Sompolno, zwraca uwagę stempelek cenzury obozowej w dekoracyjnej ramce; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

25 PLN
2822

150 PLN
2823

1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy-szpital dla polskich jeńców wojennych - Kraków, ul.Skarbowa 2, karta pocztowa z miejscowości Dalki, wysłana 29.III z Gniezna (Gnesen) do Kielc, przeadresowana do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, który skierował przesyłkę do adresata znajdującego się w szpitalu jenieckim; pieczęć komendantury obozu i stempelek cenzury obozowej; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki okres ich funkcjonowania (kilka miesięcy); walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ; gwarancja Schmutz.

900 PLN
2824

1940 Kozielsk - zestaw dokumentów dotyczących kapitana artylerii Józefa Konrada Podgórskiego zamordowanego w Katyniu: koperta z obozu (1940) oraz niejasne odpowiedzi na pisma poszukujących, ambasady RP w Kujbyszewie (1942) i PCK (1949). Ilustracja dramatu, który był udziałem wielu polskich rodzin i bezduszności aparatu władzy wobec pokrzywdzonych..

2 000 PLN
2825

1940 Frontstalag 213 - jeniecki obóz frontowy - karta pocztowa wysłana 23.XI z miejscowości Delitz, adresowana do Stalagu XIIA, po bezskutecznych poszukiwaniach adresata, przeadresowana do Frontstalagu; ładnie udokumentowany obieg pocztowy.

200 PLN
2826

1940 Stalag XIIIC - polska karta pocztowa z nadrukiem, część na odpowiedź (Fi. 200,-), hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOZNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POSPIESZNYCH I SAMOLOTACH", wysłana 3.XII z Warszawy do obozu, cenzura i dodatkowy stempelek informacyjny; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6B
Mi.P7A
300 PLN
2827

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, na papierze szarym, wysłana z obozu Büren do ambasady polskiej w Bernie, stempelek cenzora 351, zalepka cenzury; dobry stan zachowania (otwory po zszywce).

Fi.Fk3
150 PLN
2828

1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie ogólne do korespondencji zagranicznej, karta ostemplowana grzecznościowo w obozie Wald; niewielki nakład 50.000.

Fi.Fp2
80 PLN
2829

1941 Stalag VIJ - listownik nietypowego nakładu, wysłany 1.IX z obozu do miejscowości Bartków, cenzura.

50 PLN
2830

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Pecs, formularz wysłany 26.XI do Krakowa.

100 PLN
2831

1941 Oflag XA - formularz potwierdzający otrzymanie paczki wysłany 8.III do Londynu, cenzury: niemiecka i angielska; rzadko spotykany walor w słabszym stanie zachowania.

140 PLN
2832

1941 Oflag IIA - karta informacyjna, wysłana 12.V z obozu do Torunia.

45 PLN