Aukcja 35. Poczta Getta, judaika

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
15110

1933 list na kopercie Gminy Izraelickiej w Katowicach do Niemiec.

Fi.240
Mi.259
25 PLN
15111

1934 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - BARANOWICZE, list, którego nadawcą jest rabin Baranowicz Chonon Waserman, wysłany w kopercie firmowej 27.VI do Filadelfii; znaczki unieważnione datownikiem z wyróżnikiem "b", na odwrocie kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji G.Hahne.

Fi.256
Mi.279
200 PLN
15112

1936 Judaica, WILEŃSZCZYZNA - RADUŃ, list z jesziwy "Chofetz-Chaim" - szkoły talmudycznej założonej w 1864 roku w miejscowości Raduń, wysłany 27.VI w kopercie firmowej do Filadelfii, wewnątrz druk pokwitowania dokonanej wpłaty na 5 dolarów z pieczęcią uczelni; bardzo dobry stan zachowania; walor z kolekcji G.Hahne.

Fi.288II
Mi.309II
500 PLN
15113

1941 Getto w Łodzi, karta pocztowa oznaczona stempelkiem "Postabteilung-Getto", datowana 12.XII, pisana przez Żyda przywiezionego do getta z Czechosłowacji (Prager Transport B) adresowana do Pragi, wysłana, ale zatrzymana przez cenzurę żydowską getta ze względu na niedozwoloną treść (stempelek ZURUCK); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

400 PLN
15114

Fi.Cp2II, 41, 45; 9a
400 PLN
15115

1942 Getto w Łodzi, karta pocztowa oznaczona stempelkiem "Postabteilung-Getto", datowana 1.I adresowana do miejscowości Włoszczowa, wysłana, ale zatrzymana przez cenzurę żydowską getta ze względu na niedozwoloną treść (stempelek ZURUCK); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

400 PLN
15116

1942 znaczek kasowany grzecznościowo na odwrocie kartki pocztowej stemplem Judenrat / 30.12.42 / Lemberg.

70 PLN
15117

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, 5 i 20 Pf. niegumowane, gwarancja Schmutz.

Fi.1-3A
Mi.III-V
900 PLN
15118

1944 getto łódzkie, marginesowy pasek znaczków wydania niedopuszczonego do obiegu z wszystkimi pięcioma typami nadruków, stan idealny, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1A typ 1-5
1 200 PLN
15119

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), marginesowy znaczek za 20 Pf., tak jak wydano - niegumowany, gwarancja Schmutz.

Fi.3A
Mi.V
250 PLN
15120

Fi.3A typ 1-5
800 PLN
15121

1944 Judaica - propagandowy listownik, pisany przez Polaka wcielonego do Armii Czerwonej, datowany 11.V, wysłany do rodziny w Kazachstanie; urywek wstrząsającej treści listu: "W Zdołbunowie rozmawiałem na stacji z żydowskim powszechnie tu szanowanym adwokatem, który ocalał jedynie dzięki temu, że przez półtorej roku chował się w rurze cementowej. Jest to chodzący trup. Z kilku tysięcy Żydów zamieszkałych w Zdołbunowie pozostało przy życiu jedenaście osób"; całość w doskonałym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

500 PLN
15122

Fi.PIXax
600 PLN
15123

Fi.PIXbx
800 PLN
15124

Fi.PVIIIx
1 000 PLN
15125

1946 Judaica - list z Centralnego Komitetu Wyzwolonych Żydów w amerykańskiej strefie okupacyjnej (CENTRAL COMMITTEE OF LIBERATED JEWS), wysłany 6.XI z Monachium do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, stempelek cenzury amerykańskiej.

Mi.934
120 PLN
15126

1947 Judaica - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar hitleryzmu pomordowanych w Oświęcimiu, ostemplowanych pamiątkowo 14.VI w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
80 PLN
15127

Fi.3296
Mi.3444
60 PLN