Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 35. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
14591

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, fałszerstwo próby znaczka tzw."STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych (motyw - mapa Polski na tle Orła Białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi był dla władz radzieckich nie do przyjęcia); przyczyną było duże zainteresowanie kontrowersyjnym projektem, drobne różnice w rysunku, druk na białym gumowanym papierze.

Fi.FFi
120 PLN
14592

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", drukowany na stronie gumowanej jednostronnie cięty znaczek V wydania - I nakład, na odwrocie sygnatura MIR

Fi.20a
50 PLN
14593

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład, na odwrocie sygnatury MIR, WR i MS - Mikstein.

Fi.20a
20 PLN
14594

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
50 PLN
14595

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania w kolorze brązowolila na papierze seledynowym - II nakład, na odwrocie sygnatury MIR, WR i MS - Mikstein.

Fi.20b
30 PLN
14596

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila na papierze seledynowym - II nakład, na odwrocie sygnatury MIR, WR i MS - Mikstein.

Fi.20b nz
30 PLN
14597

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila na papierze różowym - II nakład, na odwrocie sygnatury MIR, WR i MS - Mikstein.

Fi.20b nz
30 PLN
14598

1943 wycinek ze stemplem agencji pocztowej polskiej marynarki wojennej na ORP Garland.

Fi.338J
Mi.369
25 PLN
14599

1943 nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

30 PLN
14600

1943 Armia Czerwona, list wysłany 2.X z radzieckiej poczty polowej 29644-A, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co było charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów lub więzień, stempelek cenzury 04338, kasowniki odbiorcze; dobry stan zachowania (koperta zmniejszana).

100 PLN
14601

1943 Bitwa pod Lenino - 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, propagandowy listownik, wysłany 18.XI do Związku Patriotów Polskich w Moskwie, w adresie nadawcy poczta polowa numer 66843 - przydzielona do samodzielnej kompanii chemicznej 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki; stempelek cenzury 09548; list wysłany w miesiąc po krwawej bitwie pod Lenino, w której uczestniczyli ci, którzy nie zdążyli na czas dojechać do armii gen.Andersa; korespondencja z tak wczesnego okresu tej jednostki, jest praktycznie nieosiągalna; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego.

1 200 PLN
14602

Fi.1-4
3 600 PLN
14603

1944 kartka poczty polowej ze stemplem okolicznościowym.

20 PLN
14604

20 PLN
14605

1944 formularz francuskiej poczty polowej z flagami; francuską, brytyjską i polską.

50 PLN
14606

50 PLN
14607

50 PLN
14608

1944 "NIECH ŻYJE ZWYCIĘSTWO ANGLO-SOWIECKO-AMERYKAŃSKIEGO SOJUSZU WOJENEGO!" propagandowy ilustrowany listownik, wysłany 6.V z informacją o śmierci w dniu 2.V.1944 Bohatera Związku Sowieckiego pułkownika lotnictwa Iwana Diemidowicza Antoszkina, wysłany z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 01663, kasownik odbiorczy; stan zachowania, typowy dla przesyłek "ze wschodu"; niecodzienny walor; z eksponatu J.Falkowskiego.

600 PLN
14609

1944 III Rzesza, list wysłany 11.VII za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do 4. Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.) 91; datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

200 PLN
14610

1945 Armia Czerwona, "trofiejny" niemiecki listownik wysłany 2.III do Moskwy z radzieckiej poczty polowej 23333-A, na odwrocie stempelek cenzury 01662 i kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; ciekawostka; z eksponatu J.Falkowskiego.

200 PLN
14611

1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 1.IX w rocznicę wybuchu wojny z Banku Polskiego w Londynie do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P/40-P wchodzącej w skład Brytyjskich Sił Okupacyjnych (BLA); znaczki unieważnione kasownikiem propagandowym z literą V - Victory (Zwycięstwo).

60 PLN
14612

1945 kartka polskiej Poczt Polowej 20.4.45 do Lwowa, stemple cenzury radzieckiej.

40 PLN
14613

1945 list nadany z radzieckiej poczty polowej 4.4.45 do Bydgoszczy, na odwrocie stempel cenzury wojskowej 160.

80 PLN
14614

1946 Poczta Polowa II Korpusu, znaczek za 45 gr. z błędem perforacji pionowej "brak jednego otworu".

30 PLN
14615

1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria czysta.

Fi.1-4
40 PLN
14616

1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria cięta.

Fi.1-4 nz
120 PLN
14617

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie.

Fi.Bl.1
220 PLN
14618

Fi.Bl.1, 1-5
300 PLN
14619

500 PLN
14620

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, krzyż - znaczki za 50 gr. rozdzielone przywieszkami i międzypolami.

Fi.6P
360 PLN
14621

1947 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, rozkaz wyjazdu do dowództwa 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Amersham, wystawiony 1.X w Polskim Obozie Tranzytowym w Rougham; wyraźne odbitki pieczęci formacyjnych polskich oddziałów na w Anglii; niespotykany dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.

90 PLN
14622

180 PLN
14623

1969 Poczta Harcerska zorganizowana z okazji 25 rocznicy bitwy o Monte Cassino, pamiątkowych bloczek znaczków Poczty Harcerskiej, skasowanych 18.V w dniu zdobycia klasztoru.

30 PLN