Aukcja 32. Poczty obozów koncentracyjnych i obozów pracy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
1834

1944 Bedburg - kolejowy obóz pracy dla Polaków, karta pocztowa z obozu wysłana 13.X do Częstochowy (karta pionowo zgieta).

50 PLN
1835

1944 Berlin-Neukoelln - obóz pracy dla robotników ze wschodu (Ostarbeiterlager) - karta pocztowa do obozu wysłana 29.XII z Żyrardowa; całość w doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
1836

1944 obóz dla młodzieży ze Wschodu - Potulice (Lebrechtsdorf) - karta pocztowa wysłana 15.X z obozu do miejscowości Schwetz (Świecie), cenzura; od sierpnia 1944 do obozu przywożono dzieci polskie z Zagłębia w ramach akcji "Aktion Oderberg"; bardzo dobry stan zachowania (całość w rzeczywistości prezentuje się o wiele korzystniej niż na ilustracji prezentowanej powyżej).

200 PLN
1837

1944 karta pocztowa wysłana z robót przymusowych w Niemczech, adresowana do Krakowa, przesłana 26.X ambulansem; niewielkie przebarwienia, w rzeczywistości prawie niewidoczne; gwarancja Falkowski.

80 PLN
1838

1944 obóz pracy Excelsior-Werk w Iserlohn w Westfalii, list wysłany 17.I z obozu do miejscowości w okolicach Przeworska; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

120 PLN
1839

1944 "Unternehmen Bartold" akcja budowy umocnień i fortyfikacji przez robotników przymusowych w okolicach Wrocławia w związku z szybkimi postępami frontu wschodniego, karta pocztowa wysłana 27.XI z Trauweiler (gdzie dodatkowo mieścił się obóz pracy dla kobiet) do miejscowości Borkan-Reinberg (Borek); stempelek formacyjny; rzadko spotykany walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia u góry).

300 PLN
1840

1944 Majdanek - obóz kobiecy, przesyłka z obozu, wysłana 22.II do Stalowej Woli, nadawcą jest Maria Malicka; obóz kobiecy utworzono dopiero w październiku 1942 roku, działał on do końca funkcjonowania obozu ale kobiety stanowiły jedynie nikły odsetek wśród więźniów, którzy przeszli przez obóz; podobne przesyłki są niezwykle rzadkie; prezentowany walor jest w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 500 PLN
1841

1944 Norylsk (Norilłag, Norilstroj) obóz pracy przymusowej "łagier" w ZSRR, zesłańcy pracowali przy budowie i eksploatacji kombinatu miedziowo-niklowego, przy zagospodarowaniu rejonu budowy, a także przy budowie samego miasta Norylsk; trójkątny list (zwolniony od opłaty) wysłany 26.IX z obozu do Krakowa; na odwrocie sześciokątny stempelek z cyfrą 1 (cenzura ?); całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
1842

1944 Lager Eiche, karta pocztowa do obozu, wysłana z Łowicza 5.XII; nadawca opisuje losy mieszkańców Warszawy i żołnierzy AK po upadku Powstania.

Fi.Cp10
120 PLN
1843

1944 obóz pracy Kolz znajdujący się w miejscowości Tambach-Dietharz, widokówka wysłana 8.III do Kutna.

100 PLN
1844

1945 Borowoje (Kustanajskaja obłast) - korespondencja deportowanych do Kazachstanu, karta pocztowa wysłana 24.VIII do Lwowa, dramatyczny opis sytuacji w jakiej znajdują się oczekujący na powrót do Polski, cenzura; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
1845

1945 Obóz pracy Sonnenberg, karta pocztowa z obozu wysłana 2.I z Ohringen do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
1846

1945 obóz kobiecy Schneidersfelde, karta pocztowa wysłana 10.I z obozu do Skierniewic.

70 PLN
1847

1945 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 8.I z Berlina do Pruszkowa.

50 PLN
1848

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa wysłana 1.II z zakładów naprawy taboru kolejowego we Frankfurcie nad Menem, adresowana do obozu pracy w Cottbus, dobry stan zachowania.

120 PLN
1849

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa, wysłana 25.I z fabryki cukru w Stavenhagen, adresowana do obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

120 PLN
1850

1946 Intyjski ITŁ (poprawczy obóz pracy) osiedle Inta w rejonie kożwińskim, karta pocztowa z obozu wysłana 15.IV do Siedlec, cenzura polska; więźniowie obozu pracowali przy eksploatacji złóż węgla i przy budowie elektrowni; na karcie w charakterze ilustracji wydrukowano tekst hymnu ZSRR, karta archiwizowana (minimalnie słabszy stan zachowania).

200 PLN
1851

1954 Workucki Poprawczy Obóz Pracy, istniał od 1938 do 1960 roku, zesłańcy pracowali głównie przy budowie kopalń i wydobyciu węgla, list wysłany z Workuty 22.IX w okresie rozluźnienia reżimu obozowego po śmierci Stalina (nawet pomimo tego treść niezwykle lakoniczna), utajniony adres nadawcy: "Moskwa pocztowyj jaszczyk 5110/36", zwraca uwagę wykorzystanie przez piszącego Polaka, formularza dla jeńców niemieckich (!) - tak serdecznie potraktowali nas nowi "przyjaciele"; całość w doskonałym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

500 PLN
1852

1955 "łagry" korespondencja międzyobozowa, karta pocztowa wysłana 24.III z Uchty (kompleks "Uchtizymłag") adresowana do Workuty ("Workutastroj"), jak widać jeszcze długo po zakończeniu wojny Polacy przebywali (nie z własnej woli) na terytorium "gościnnego" sąsiada; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
1853

1955 Workuta (kompleks "Pieczorłag") obozy pracy przymusowej w ZSRR, list polecony wysłany 11.IV do Warszawy - 10 lat po zakończeniu wojny!!!

100 PLN