Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 14. Poczta Powstania Warszawskiego

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
6107

1944 Poczta harcerska - karta pocztowa przesłana ze Śródmieścia Południowego, stempel z lilijką (Gryżewski - typ 3), a jako stempel nadawczy użyty przedwojenny datownik "Główna Poczta Polowa nr. 75a" (Gryżewski - typ 17), sprawdzone przez cenzurę - podpis cenzora; bardzo zgrabna, czysta przesyłka; gwarancja.

1 600 PLN
6108

1944 środek listu wysłanego z obozu pracy do Rady Głównej Opiekuńczej w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania.

50 PLN
6109

1944 karta pocztowa wysłana przez warszawiaka z miejscowości Mała Wieś do Rady Głównej Opiekuńczej z prośbą o pomoc w dotarciu do instytucji, która zajmuje się aktualnie wypłacaniem emerytur; ostatnią wypłatę otrzymał w lipcu, a później przez "wypadki w dn.1 sierpnia" nie był zaopatrywany!!! Bardzo ciekawy walor.

120 PLN
6110

1944 karta pocztowa wysłana z obozu pracy "IDA" pod Hanowerem do Rady Głównej Opiekuńczej w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania.

250 PLN
6111

1944 karta pocztowa wysłana z obozu pracy Falkensee pod Berlinem do Rady Głównej Opiekuńczej w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania. Przesyłka w pieknym stanie zachowania, reprodukcja została wykorzystana w książce autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej".

500 PLN
6112

1944 list polecony z Neumuenster wysłany 29.VII do Rembertowa pod Warszawą (miejscowość na prawym brzegu Wisły), przesyłka niemożliwa do doręczenia ze względu na trwające Powstanie i ofensywę radziecką; adnotacja niemieckiej poczty "Zwrot - przesyłka czasowo niedoręczalna", na odwrocie kasownik odbiorczy Neumuenster.

100 PLN
6113

1944 list z Berlina wysłany 7.XII do Czerwonego Krzyża w Krakowie z prośbą o informacje o żołnierzach (krewnych ?) rannych w czasie Powstania, niespotykany walor.

500 PLN
6114

1944 znaczek skasowany 29.VII stemplem typu 17 (Gryżewski RRR) GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a", dodatkowo odbity stempel "W./ orzeł/ P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze. Znamienne jest położenie znaczka w stosuku do stempli "na głowie" co dobitnie świadczyło o niezłomnym przekonaniu powstańców o końcu okupacji niemieckiej.

300 PLN